Atgriezties pie raksta

Fotogrāfi Ogrē akcentē radošumu Foto

Sestdien jau devīto reizi fotogrāfi no visas Latvijas bija ieradušies uz semināru "Egona Spura ceļš".

"Labi ir tas, ka mēs, klubs kā tāds, varējām parādīt kvalitatīvas bildes izstādēs "Ogresgals" un "Ciemupe" – tas ir gadskārtējā vasaras plenēra rezultāts – un individuālo foto kluba "Ogre" desmit autoru izstādi "10 X 10"," tāds ir Vitauta Mihalovska, foto kluba "Ogre" vadītāja, vērtējums. "Mēs parādījām, ka esam radoši fotogrāfi. Šodien par to runa bija un mēs to stādījām par mērķi – tikt ārā no tā pīļu dīķa, kurā viss ir mierīgi un labi, ir smukas ainaviņas. Vajag mēģināt, lai cilvēki domā par kaut ko vairāk!"


Izstādes bija tikai daļa no semināra norises. Programmā arī Daigas Kalniņas fotofilmas prezentācija, Valta Kleina lekcija par subjektīvo dokumentu un autoru prezentācijas. Desmit pretendentu vidū semināra "Egona Spura ceļš" žūrija 1.vietu atdeva Dzintrai Žvagiņai un viņas "Jelgavas portretiem", 2.vietā Talsu foto klubs ar savu kopprojektu "Nominatīvs", 3.vietā – Irina Boļšakova ar fotofilmu par folkloras ansambli "Pleskava".


"Es esmu jelgavniece no dzimšanas. Vienīgi no 2005.gada mani dzīve mētā vēl papildus pa citām vietām. Ir dzīvots Ukrainā, Maskavā, Zviedrijā, Dānijā, pašlaik tā ir Rumānija. Saprotot, ka jānoliek sava jurista un mežsaimnieka izglītība pie malas, es pievērsos fotogrāfijai,” atklāj 1.vietas ieguvēja.


"Jelgavas portreti" – tas ir ieskats Latvijas simtgadei veltītajā projektā "Jelgavnieki 1918 – 2018".


D.Žvagiņa apņēmusies reizi nedēļā sociālajā portālā "Facebook" padalīties ar fotostāstu par kādu no jelgavniekiem, kas dzimis vienā no šiem gadiem. Katram no simts gadiem – viens stāsts par cilvēku.


Autore priecājas, ka gandrīz visi uzrunātie ir piekrituši sadarbībai, un teic: "Es visu mūžu esmu dzīvojusi Jelgavā un neesmu zinājusi, ka mums ir tik ļoti fantastiski cilvēki!"


Ogrēniete Linda Šabliko ir viena no desmit autoriem, kura foto kluba "Ogre" organizētajā konkursā izcīnīja tiesības prezentēt savu darbību fotogrāfijas pasaulē šajā seminārā. Fotogrāfijai viņa pievērsusies nopietni un par galveno izvēlējusies – nepazaudēt radošumu. Radošums nākotnē varētu vainagoties ar kādu izstādi vai grāmatu.


"Studēju Rīgas Stradiņa universitātē programmā "Fotogrāfija" – 2.kurss," par sevi stāsta L.Šabliko.


"Diezgan tehniskas lietas tās visas ir, bet vairāk jau tas ir radošais process: izzināšana, ilgā staigāšana, vērošana, skatīšanās. Līdz tam, kamēr tu zini, ka kaut ko, ko tu redzi, vari pārvērst reālā attēlā, ko pēc tam vari nodot tālāk."


Fotogrāfe izvēlējusies nodarboties ar ielu fotogrāfiju un cenšas skatītājiem pasniegt realitāti. Nereti tas gan izsaucot sašutumu un dusmas, jo cilvēki fotogrāfijās pieraduši redzēt tikai labo un skaisto.


Inta Ruka – viena no trim žūrijas locekļiem (žūrijā arī Valts Kleins un Gvido Kajons) – par svarīgu un būtisku lietu uzskata fotogrāfiju atlasi, jo pat viena neveiksmīgi izvēlēta bilde visu autora kolekciju var novilkt uz leju. Audiālais noformējums – mūzika – piedod fotogrāfiju kolekcijai atmosfēru.


Foto kluba "Ogre" koordinatore Evita Ķestere par sevi teic, ka esot viena no retajiem, kas klubā ienes laikmetīgās fotogrāfijas dvesmu, nedaudz atkāpjoties no ļoti pierastā, tradicionālā dokumentālā skatījuma.


"Tā vairāk ir fotogrāfija, kurā galvenā lieta ir ideja – tas, ko autors vēlējies pateikt. Mazāk tas, cik tehniski pareizi tas ir izpildīts," norāda E.Ķestere. Šādiem darbiem nereti vajadzīga papildus informācija teksta vai stāstījuma veidā, lai tos dziļāk izprastu.


Foto klubā "Ogre" ir ap trīs desmitiem aktīvu dalībnieku. Semināra "Egona Spura ceļš" apmeklētāji ieradušies no Rīgas, Ventspils, Talsiem, Bauskas un citām vietām.


Par semināru atbalstu paldies Ogres novada pašvaldībai, Ogres novada Kultūras centram, Ogres Vēstures un mākslas muzejam, Tūrisma informācijas centram, firmai "Drukā labāk".

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/39974

2017. gada 21. oktobrī, 23:58, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Linda malacis ! • 2017. gada 22. oktobrī, 14:58
Prieks par Lindu !
apsveicami • 2017. gada 22. oktobrī, 13:28
viss sākas no viena punkta gan perspektīvā, gan plaknē
Eduards • 2017. gada 22. oktobrī, 09:09
Paldies Ogrei un fotoklubam par foršu sestdienu

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet