Atgriezties pie raksta

Ciemupieša Dāvja Ādama "Atmiņu paradīze" – dāvana Latvijas simtgadē Foto

21.oktobrī Ciemupes Tautas namā notika kādreizējā ciemupieša Dāvja Ādama dzīvesstāsta – grāmatas atvēršanas svētki.

Šī grāmata vairāk nekā 200 lappušu apjomā ir brīnišķīga un paliekoša vērtība – dāvana visiem Latvijas simtgadē.


"Mēdz teikt, ka atmiņa esot vienīgā paradīze, no kuras neviens nevar izdzīt...," tā, sākot savu dzīvesstāstu, kurā atainoti notikumi Ciemupē pirms 100 gadiem – 19.gadsimta otrajā pusē un 20.gadsimta sākumā – raksta D.Ādams. Viņš dzimis 1863.gadā un Ciemupē nodzīvojis līdz 74 gadu vecumam, kad devies aizsaulē.


Dzimtas un reizē arī sabiedrības notikumu hronika
D.Ādams bija zemnieks, sabiedriskais un pašvaldības darbinieks Ikšķiles pagastā, Ogresgala pagasta dibinātājs un Sprēstiņu Lauksaimniecības biedrības izveidotājs, 1905.gada revolūcijas un Pirmā pasaules kara notikumu liecinieks. Autora dienasgrāmatu nākamajām paaudzēm rokrakstā saglabājusi viņa mazmeita Ausma Ūzule, kura to savukārt mantojusi no sava tēva.


Grāmatas atklāšanas svētkos piedalījās visi, kas pielikuši savas darbīgās rokas, lai šis unikālais manuskripts tiktu iespiests – grāmata izdota ar Ogres novada pašvaldības projektu konkursa "Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši – Ogres novadam!" ("R.A.D.I. – Ogres novadam") atbalstu. Projekta realizētāji ir biedrība "Ciemupes lasītāju klubiņš "Dalies priekā"" (Rasma Blumberga), Ciemupes tautas nama vadītāja Daiga Sosnare un Ciemupes bibliotēkas vadītāja Liene Kainaize. Grāmatā izmantoti fotoattēli no A.Ūzules personiskā arhīva, bet vāka makets un dizains tapis, pateicoties Aijai Pastarei.


"Tā ir dzimtas un reizē arī sabiedrības notikumu hronika. Tas ir daiļdarbs, kurā atklājas autora domas, emocijas, pārdzīvojumi un jūtas. To visu pavada saistošais rakstības stils. Mēs apzināti atstājām autora rakstības stilu un gramatiku. Šajā darbā atklājas laikmeta kolorīts, valdošā iekārta, kultūra, sadzīve, cilvēki, daba. Liels ieguvums novadpētniecībā ir viņa piefiksētā Ķēķu skolas pirmsākumu vēsture. Autors min konkrētus faktus par skolas dzīvi, tā iezīmējot izglītības sistēmas iespējas 19.gadsimtā," stāsta D.Sosnare.


Lasot fragmentu no vectēva grāmatas, A.Ūzule neslēpa saviļņojumu: "Saņemot grāmatu rokās, dreb sirds". A.Ūzule stāsta, ka vecaistēvs rakstījis vecajā stilā, ko mūsdienās daudzi neprot vairs izlasīt. "Tā kā vecaistēvs bija brīnišķīgs cilvēks, es to nevarēju atstāt novārtā, dabūju rakstāmmašīnu un ziemas vakaros visu viņa rokrakstu pārrakstīju mašīnrakstā lielā grāmatā, lai tas tiktu saglabāts. Kad fragmentus no šīs grāmatas nolasīju citiem, (Grāmatas fragmenti turpinājumos savulaik publicēti arī tolaik rajona laikrakstā "Ogres Vēstis" – red.) uzzinot par šāda manuskripta esamību, tika nolemts, ka, tuvojoties Latvijas simtgadei, mana vectēva atmiņas jāizdod iespiestas grāmatas formātā. Tagad tās varēs izlasīt visi ciemupieši, kuriem interesē mūsu ciema vēsture," saka A.Ūzule.


Apraksta arī sadzīviskas situācijas
Šis darbs katram lasītājam liek pārdomāt, vai spējam novērtēt to, kas mums ir dāvāts – brīva valsts. Skaudri ir aprakstīta situācija pirms Latvijas Valsts izveidošanās, tās veidošanās procesi. 


Ādams apraksta arī pavisam sadzīvisku situāciju – tolaik Sprēstiņos (Ciemupē) vēl nebija kapsētas, un aizgājējus nācās vest uz tālajiem Ikšķiles kapiem. "...Pirms 1906.gada, kad nebija pār Ogres upi pastāvīga tilta, bērinieki līdz ar līķi tika ar laivu celti pāri straujajai Ogrei. Daudzreiz gadījās rudens un pavasara ledus iešanas laiks, kad straujie viļņi laivu piesmēla un bērinieki, riskēdami savas dzīvības, slapji līdz ar līķi nokļuva otrā krastā. Bet te bija atkal jaunas bēdas, kā dabūt līķi tālāk līdz astoņus kilometrus attālajiem Ikšķiles kapiem no Ogres? Bija jāiet kājām un jānes līķis, ja nebija naudas, ko par zirgiem samaksāt. Dažu reizi pat par naudu nevarējām zirgu dabūt. Ar saviem zirgiem bērinieki nevarēja braukt, zirgus un pajūgus Ogrei pāri nevarēja dabūt. Daudzreiz gadījās īsti ledus iešanas laiki, kad arī laivai nebija iespējams pāri tikt, bija jāgriežas pie dzelzceļa pārvaldes ar lūgumu, lai tā atļauj līķi pārnest pa dzelzceļa tiltu pāri Ogrei. Uz tilta stāvēja vaktnieks, un bez sevišķas atļaujas nebija brīv pa tiltu iet," atmiņās dalās D.Ādams.


Vēstures saglabāšana ir liela atbildība mums visiem
Grāmatas atklāšanas pasākumā piedalījās arī Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kurš atzina, ka ikvienam no mums ir atmiņas no bērnības, kas lielākoties aizritējusi padomju gados. "Paiet kāds laiks, un tu saproti, ka savai vecmāmiņai daudz ko neesi paguvis pajautāt par viņas bērnību un jaunības gadiem. Un ir ļoti žēl, ka šo laiku vairs nevar pagriezt atpakaļ. Šī vēsture ir ļoti liela bagātība, un tā ir liela atbildība arī mums kā pašvaldības vadībai – saglabāt šo vēsturi nākamajām paaudzēm. Mums ir arī liela atbildība par to, kāda Latvija ir šodien. Svarīgi saglabāt lauku skolas, tradīcijas, lai arī turpmāk varētu tapt šādi atmiņu stāsti," atzina E.Helmanis.


Par īpašas muzikālās gaisotnes radīšanu pasākumā rūpējās Ķeguma Tautas nama vokālais ansamblis "Kvēlziedi" (vadītājs Gunārs Jākobsons). Arī dziedātājiem šis bija īpašs notikums, jo A.Ūzule ir viena no viņiem.


Grāmatas eksemplāri nonāks bibliotēkās
Ņemot vērā, ka projekta ietvaros piešķirtais finansējums nav paredzēts peļņas gūšanai, D.Ādama dzīvesstāstu nav iespējams iegādāties. Tas nonāks bibliotēkās, kas atrodas grāmatā pieminētajās teritorijās – Ogres centrālajā, Ikšķiles, Tīnūžu, Ķeguma, Lielvārdes, Tomes, Rembates un, protams, Ciemupes.


Grāmatas eksemplārus saņēma arī pašvaldības pārstāvji un ciemupiešu ģimenes, kuru dzimtu vēsture sakņojas grāmatā minētajā laikā. Kā nozīmīga vēstures liecība grāmata tika dāvāta arī Ogres Vēstures un mākslas muzejam, lai ar šo unikālo darbu varētu iepazīties vēl pēc simts gadiem.


Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40014

2017. gada 26. oktobrī, 20:15, Kultūra un izglītība
Dzintra Dzene

Jaunākie komentāri

Andrea Maur • 2017. gada 1. novembrī, 21:37
Aizņemiet savu aizdevumu šodien. Es izsniedz aizdevumus grūtībās nonākušam cilvēkam, kam vajadzīga nauda. Es arī palīdzu ar ieguldījumiem un lielu finansējumu. Jums ir nepieciešama nauda, ​​nevilcinieties sazināties ar mani, lai gūtu labumu no aizdevuma ar gada procentu likmi 3% ar ļoti vienkāršiem nosacījumiem. Uzrakstiet man, lai uzzinātu manus nosacījumus tieši pa e-pastu: andreamaur3@gmail.com
to Lunis • 2017. gada 27. oktobrī, 11:28
Netirgo, pieejama tikai bibliotēkās, bet ir tā vērta, lai aizietu un izlasītu.
Lunis • 2017. gada 26. oktobrī, 23:26
Ku ta tirgo?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet