Atgriezties pie raksta

Ogres muzejā stāstīs par gadumijas apsveikuma kartītēm

Sestdien, 9.decembrī, plkst. 13 Ogres Vēstures  un mākslas muzejā varēs ieklausīties mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas stāstījumā "Pakavs, mušmire un vijolītes. Gadumijas apsveikuma kartīšu simbolika un dizains".

I. Bužinska iepazīstinās ar 20. gadsimta sākuma gadumijas kartīšu dizainu daudzveidību, tolaik populārākajiem simboliem un ziediem, skaidrojot, kādu novēlējumu apzīmēja pakavs, četrlapu āboliņa lapa, cūka, mušmire, neaizmirstulīšu, vijolīšu, maijpuķīšu pušķītis vai izplaukušas baltas rozes attēlojums.


Visu 20. gadsimtu pastkarte vienlaikus bija gan svarīga sabiedrības komunikācijas forma, gan reliģisko tradīciju, noteikta dzīvesstila, morālo un estētisko vērtību veidotāja un atspoguļotāja. Pastkartes cena tolaik bija ļoti demokrātiska. Visiem sabiedrības slāņiem bija pieejams ļoti plašs litogrāfijas, ofseta un fototehnikās drukāto kartīšu klāsts. Protams, pirmo iespaidu par apsveikuma kartīti radīja tās mākslinieciskais noformējums, kura uzbūvē tika iekļauts kāds attēls, īss drukāts teksts un citi vizuāli simboli, ko papildināja sūtītāja pašrocīgi rakstītais novēlējums atklātnes otrajā pusē.


Neraugoties uz to, ka 21. gadsimtā Ziemassvētku un Jaungada apsveikumu sūtīšana pa pastu mazinājusies un vairums no mums tagad dod priekšroku E-kartītēm, joprojām ir saglabājies priekšstats, kam ir jābūt attēlotam uz gadumijas kartītēm. Visbiežāk gadumijas apsveikumos izmantots kāds ziemas ainavas skats, piesniguša eglīte, egles zars ar tajā degošu svecīti vai omulīga Salavecīša attēls. Taču, kā liecina pat pavirša iepazīšanās ar pirms simts gadiem sūtītajiem Ziemassvētku apsveikumiem, to vizuālais noformējums bija ļoti atšķirīgs, saturot gluži citu, tagad piemirstu simbolu arsenālu.


Pirmssvētku gaisotni papildinās muzikāls priekšnesums un I.Bužinskas daudzu gadu garumā krāto Ziemassvētku pastkaršu kolekcijas attēli.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40302

2017. gada 4. decembrī, 10:31, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet