Atgriezties pie raksta

Gadumijas apsveikumu kartīšu simbolika Ogres muzejā Foto

Ogres Vēstures un mākslas muzejā (OVMM) sestdien mākslas zinātniece Irēna Bužinska dalījās savās zināšanās par gadumijas apsveikumu kartīšu simboliku un dizainu.

Pašas kartītes gan aptaustīt nevarēja, toties uz ekrāna tās bija izbaudāmas visā krāšņumā. Viss kā solīts – "Pakavs, mušmire un vijolītes. Gadumijas apsveikuma kartīšu simbolika un dizains". 


Autores kolekcijā ir darbi no 19. un 20.gadsimta. Mākslas zinātniece I.Bužinska pieskārās arī tēmai par ziedu valodu, ko visai plaši izmantoja Ziemassvētku pastkartēs 19.gadsimtā.


"Ziedu valoda atnāca uz Eiropu no Austrumiem. Turcijā un arī Japānā ir dzirdēts par to, ka ir tā saucamā ziedu valoda. Pasniedzot ziedu pušķi, apsveicējs vai ziedu saņēmējs jau varēja saprast bez vārdiem, ko tad atsevišķi ziedi vai atsevišķu ziedu kombinācijas nozīmē. Bija svarīgi, vai tā roze – vispopulārākais zieds – ir plaukusi, vai tā ir jau ļoti izplaukusi, vai tas ir izplaukušu ziedu pušķis, vai tie ir tikai pumpuri… Lūk, pēc visām šīm te ziedu stadijām un viņu kombinācijām cilvēks varēja nolasīt novēlējumu," atklāj lektore.  


Atklātņu sūtīšana mūsdienu izpratnē – ar pastmarku – nāk no Lielbritānijas. Tā ir 19.gadsimta vidū izveidosies tradīcija.


"19.gadsimts ir arī visu tipogrāfijas tehniku uzplaukuma laikmets," atzīmē I.Bužinska. "Ļoti lielā veidā sāka izmantot litogrāfiju – tā ir masu drukāšanai paredzēta metode, parādās krāsu druka, augstspieduma tehnikas." 


Ziemassvētku un gadu mijas pastkartes zinātājiem atklāj daudz ko, jāprot tikai nolasīt…


"Irēna Bužinska mums ir labi pazīstama. Mēs zinājām, ka viņa krāj pastkartes un veido tematiskas lekcijas par dažādām tēmām un pastkartēm. Ziemassvētki un Jaunais gads ir ļoti piemērots laiks šādam stāstījumam," uzskata OVMM vadītāja Evija Smiltniece. "Es domāju, ka tas ir ļoti interesanti. Mēs uzzinājām daudz jauna par šīm kartītēm".


Cik Ziemassvētku atklātņu ir OVMM krājumos, muzeja direktore bez ieskatīšanās dokumentācijā, neņemas teikt, bet atzīst, ka I.Bužinskas krājumā esošās pastkartes ir vēl senākas nekā muzejam piederošās.


Ja jums krājumā ir pastkartes, kuras būtu vērtas, lai kļūtu par muzeja eksponātu – nu jau arī padomju laikā izdotās kļūst aizvien retākas, lūgums sazināties ar OVMM darba laikā. Muzejniekiem lieti noderēs arī aploksnes – jo senākas, jo vērtīgākas.


Iecerēts, ka 16.decembrī Ogres Vēstures un mākslas muzejā modes māksliniece un dizainere Ilze Patmalniece mācīs visus, kam tas interesē, veidot apģērbu skices, stāstīs par modi, par modes tendencēm.


I.Patmalnieces tērpu un gleznu izstāde OVMM aplūkojama līdz 2018.gada 14.janvārim.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40350

2017. gada 10. decembrī, 00:00, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Lunis • 2017. gada 10. decembrī, 14:44
Labais pasākums bija !

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet