Atgriezties pie raksta

TDA "Ogre" svin 70 gadu jubileju Foto

Ogres novada Kultūras centra Lielajā zālē norisinājās ONKC Tautas deju ansambļa (TDA) "Ogre" jubilejas koncerts "Par mums", apliecinot mīlestību tautas dejai 70 gadu garumā.

"Šis koncerts ir par mums uz skatuves, par mūsu skaisto hobiju. Dejošana tas ir tikai hobijs. Mums ir dažādas dzīves, bet skatuve un latviešu deja mūs visus vieno. Ogrē tas ir vismaz 70 gadus," atklāja TDA "Ogre" mākslinieciskais vadītājs Edgars Tabors.


TDA "Ogre" dibināts 1947.gadā, un šajā laikā par savu to saukuši vairāki simti dejotāju. Šobrīd TDA "Ogre" dejo gandrīz 50 jaunieši visdažādākajos vecuma posmos.


"Šie dejotāji atraduši pašu labāko veidu, kā pateikt, ka viņi mīl dzīvi, savu valsti, novadu un arī sevi pašu, jo vienmēr jābūt lieliskā formā," savā apsveikuma runā teica Ogres novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētājs Artūrs Mangulis. TDA "Ogre" viņš vēlēja kļūt par kolektīvu, ar kuru lepojas ne tikai novadā, valstī, bet arī ārpus tās robežām.


Ogres novada Kultūras centra direktore, Ogres novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja vietniece Antra Purviņa uzsvēra, ka Ogres vārds, kas ietverts ansambļa nosaukumā, ir liela atbildība dejotājiem. Tas liek būt lepniem, ka viņi nāk no Ogres.


A.Purviņa pateicās dejotājiem par koncertu, kas "bija dzirkstošs, asprātīgs un pagāja vienā elpas vilcienā", kā arī visiem, kas pielikuši milzīgas pūles, lai šo koncertu noorganizētu.  


"Jūs esat raidījuši tik daudz spēka un enerģijas, un ir ārkārtīgi liels prieks par šīm sajūtām. Kolektīvs ir vadītāja spogulis. Tas, ko es šajā spogulī redzu, ir Edgara Tabora mērķtiecība, dažkārt ambīcijas. Ar tādām rakstura īpašībām var paveikt ļoti daudz un iet uz to lielo mērķi, ko jūs visi kopā vēlaties sasniegt. Man liels prieks, ka tieši Edgara Tabora laikā deju kolektīvs ir saņēmis augstāko novērtējuma pakāpi, kas ir izcils sasniegums," atzina A.Purviņa.  


Ogres novada pašvaldības vārdā A.Purviņa Edgaram Taboram pasniedza Pateicības rakstu par radošajiem sasniegumiem un ieguldījumu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā.


Edgars Tabors kolektīvu vada jau septīto gadu. 2011. gadā viņš šo pienākumu pārņēma no TDA "Ogre" bijušās dejotājas un ilggadējas kolektīva vadītājas Ingas Biukšānes. Kolektīva dibinātāja gods pienākas Andrejam Meijam, kura stafeti 70 gadu laikā ir pārņēmuši tieši desmit vadītāji. Tautas deju ansambļa statusu "Ogre" ieguva divdesmit gadus vēlāk - 1967. gadā, bet savu spēku un talantu kā A grupas deju kolektīvs pierādīja 2014./2015. gada sezonā. 


Latvijas Nacionālā kultūras centra deju mākslas eksperte Maruta Alpa akcentēja, ka ansambļa, tāpat kā cilvēka dzīvē, ir gan kāpumi, gan kritumi, tāpēc svarīgi, ka tādos izšķirīgos brīžos klāt ir bijusi kāda radoša personība. TDA "Ogre" tas bija Edgars Tabors. 


"Es ļoti labi atceros iepriekšējā TDA "Ogre" jubilejā izteikto vēlējumu, lai jūs kļūtu par "A" grupas ansambli. Mans nākamais vēlējums, lai pēc desmit gadiem jūs iedziļinātos tajās prasmēs, ko pieprasa A grupas līmenis, kļūtu par A Premium grupas dejotājiem un nostātos Latvijas labāko ansambļu vidū," vēlēja M.Alpa. 


TDA "Ogre" jubilejā sveica Ogres deju apriņķa virsvadītāja, horeogrāfe Iluta Mistre: "Jūs minējāt savus vienpadsmit vadītājus. Katrā dejotājā paliek daļiņa no viņa skolotāja. Jums ir vadītājs Edgars Tabors, repetitors Igors Pavļeņins un koncertmeistars Guntars Kalnciems. Trīs vīri laivā, kas pa Ogres upi velk šo brīnišķīgo tautas deju ansambli. Jūs varat gāzt lielus kalnus."  


Īpaši sirsnīgus apsveikuma vārdus I.Mistre veltīja ilggadējam TDA "Ogre" koncertmeistaram Guntaram Kalnciemam, kurš ar ansambli sadarbojas jau četrdesmit gadus - no 1977.gada. "Guntars Kalnciems ir Latvijā labākais koncertmeistars. Kā spēlē koncertmeistars, tā dejo dejotāji. "Ogre" uzmirdz, kad Guntars ar savām maģiskajām rokām pieskaras klavieru taustiņiem." 


Jubilejā tika sumināti kolektīva vadītāji, repetitori, koncertmeistars. Kad dejotāji sveica G.Kalnciemu, skatītāji piecēlās kājās un godināja viņu ar ilgiem aplausiem.


Jubilejas koncertā, kas mijās ar apsveikumiem, piedalījās viesi – VEF Kultūras pils deju kolektīvs "Bramaņi", pašmāju deju kolektīvi - bērnu deju kolektīvs "Pīlādzītis" un vidējās paaudzes deju kolektīvs "Raksti", kā arī jauniešu koris "Impulss".  


Nelielā izstādē skatītāji varēja iepazīties ar kolektīva vēsturi, tērpiem un daudz pieredzējušiem deju apaviem. Sveicot jauno sastāvu jubilejā, bijušie dejotāji sava darba turpinātājiem uzdāvināja fotogrāfijas, kas vēsta par ansambļa gaitām 1948. un 1949.gadā.


Pēc jubilejas koncerta bijušie un esošie dejotāji tikās ballē.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40351

2017. gada 10. decembrī, 12:03, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet