Atgriezties pie raksta

Aktualitāte kultūrā: Ķeipene "viļņojas" un atjauno sirmo staciju Foto

Ķeipenes pagasta centrā un mazliet atstatus jau tiek veikti un vērienīgi ieplānoti darbi, kas dažādu kultūras jomu norisēm attālā Ogres novada teritorijā ļaus notikt vēl plašāk un kvalitatīvāk. 

Ķeipenē radoši sevi pierāda Tautas nams ar vairākiem pašdarbnieku kolektīviem un amatierteātri "Pūce"; S.Eizenšteina, kinematogrāfijas un komunikāciju centrs, pamatskola, PII "Saulīte", Vides centrs, bibliotēka, Milzu šūpoļu parks.


Šobrīd galvenā aktualitāte ir daudz pārmaiņu piedzīvojušās ēkas "Viļņi" renovācija un pārstrukturēšana, kā arī bijušās dzelzceļa stacijas, kur izvietota Sergeja Eizenšteina ekspozīcija un kinomuzejs, remontdarbi.


"Viļņu" mājas vēsturiskie līkloči


"Viļņu' mājas vēsturiskos līkločus, precīzas ziņas un nepierādītus pieņēmumus, versijas Latvijas pirmās brīvvalsts preses izdevumos pētījusi Ķeipenes pagasta pārvaldes sekretāre, grāmatas "Kad sirdis atvērtas atmiņām" (stāsti par Ķeipenes mājām un cilvēkiem) autore Baiba Mietule.


Uzreiz jāuzsver, ka "Viļņu" mājai ir saistošs "dzīves ceļš". Ķeipenes piensaimnieku sabiedrība 20.gadsimta 30 – jos gados uzbūvēja jaunu namu; uz to no Madlienas tika pārvietots policijas iecirknis, ierādot tam plašas un ērtas telpas. Tāpat šajā ēkā bija plānots izvietot miertiesu. Rīgas apriņķa 5.iecirkņa miertiesnesis no Nītaures uz Ķeipeni pārcēlās 1937.gadā. Ķeipene pamazām veidojās par nozīmīgu saimniecisko un kultūras centru toreizējā Rīgas apriņķī.


Laikraksta "Brīvā Zeme" 1937.gada 10.novembra numurā lasāms, ka Ķeipenē 1937.gada 9.novembrī mācītājs Jēkabs Kugrēns iesvētījis jaunuzcelto miertiesas namu, bet paliek jautājums, vai Ķeipenes miertiesas un policijas nams bija jaunceltne? Mūsu dienās "tautas mute" vēsta – "Viļņu" ēka esot pārbūvēts muižkunga zirgu stallis. Kam ticēt – ļaužu atmiņai vai rakstītajam vārdam? "Brīvās Zemes" 1936.gada 23.novembra numurā vēl viena versija – nams tapis, pārbūvējot muižas bijušās klētis. 


Padomju laikā "Viļņos" atradās gan Ķeipenes ciema padome, gan bibliotēka, gan feldšerpunkts, miliča telpas, sadzīves pakalpojumu punkts, frizētava; dzīvoja arī dažādu profesiju ļaudis – Tautas nama vadītāja, skolotāji, pagasta bibliotekāre, traktoristi, friziere, u.c. 20.gs. 90. – jos gados vienā no telpām kādu laiku atradās dzērienu veikals.


Tagad "Viļņu" ēka pamazām atdzimst, turpinās remonta un labiekārtošanas darbi. Mājas kopīpašniekiem – vietējai pašvaldībai un privātīpašniekam – ir vērienīgas ieceres. Šī gadsimta sākumā tika saglābta pamatkonstrukcija, savilktas spāres, sijas, taču nav pilnībā atjaunota jumta konstrukcija.


Daudzfunkcionālās ēkas perspektīva Ķeipenes pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Sirsonis informē, ka viss nama komplekss tiks renovēts un attīstīts pārsvarā kultūras jomas vajadzībām. Lai nesadārdzinātu izmaksas, telpas netiek jauktas un sienas "pārbīdītas". Ļoti labi, ka pieejama siltumtrase, ūdensvads un kanalizācija. Vispirms nepieciešams nomainīt jumta šīfera segumu līdz pat Tautas namam. "Viļņu" 2.stāvā ir privatizētie dzīvokļi.


Plānots izbūvēt mansarda telpas, kur varētu atrasties gleznu kolekcija un izstāžu zāle. Savukārt 1.stāva telpas noderēs ciemiņu (piemēram, mākslinieku plenēra dalībnieku) izmitināšanai (viņu rīcībā būs arī virtuvīte, dušas telpa un tualete); amatierteātra un deju kolektīvu saimniecisko lietu, rekvizītu, tautastērpu novietošanai, mēģinājumiem (Tautas namā ir tikai viena zāle) u.c. Nozīmīgs pasākums būs Ķeipenes novadpētniecības ekspozīcijas zāles iekārtojums un novadnieka, izcilā lietuviešu rakstnieku darbu "pārcēlāja" latviešu valodā Talrida Ruļļa (1940-2014) memoriālās istabas izveide. Diemžēl daudzas vērtīgas lietas ir zudušas, jo, tulkotājam smagi slimojot, tika aplaupīta viņa dzīvojamā māja "Kļāvos". Paldies Dievam un zagļu tumsonībai – daudzas tulkotāja personiskās lietas un iedzīves sastāvdaļas ir palikušas un nonāks tām paredzētajā vietā. 


Daudzfunkcionālās "Viļņu" ēkas galā atrodas trīs katoļu draudzes telpas, kas šobrīd tikpat kā netiek izmantotas. Arī šeit jāīsteno kapitāli renovācijas darbi, bēdīgā stāvoklī ir krāsnis, skursteņi, sienas, grīdas. Kad viss tiks izdarīts, vajadzēs vienoties par turpmāko telpu saimnieku un pielietojumu. Ir doma vienā telpā ierīkot patstāvīgu izstāžu zāli, blakus varētu būt radošās darbnīcas daiļamatu meistariem. Saistībā ar "Viļņu" ēkas nākotni jau veikta cenu aptauja. 


Ķeipenes kinostacijas tuvākā nākotne


Oriģinālā kinostacija radusies, kinofestivāla "Arsenāls" komandai un domubiedriem ceļojot uz Ķeipeni. Pagastam nav savas baznīcas, kapsētas un kroga, bet ir lieliska veca dzelzceļa stacija, kurā var meditēt kopā ar kino dižgariem, "piezvanīt" Federiko Fellīni, Lukino Viskonti, Merilinai Monro u.c., iepazīt kino rašanās vēsturi un kino valodas meistaru S.Eizenšteinu, vai vienkārši izbaudīt visnotaļ sirreālu zuduša laika sajūtu...


Ķeipenes pašvaldības darbu aktualitāte – kapitāla renovācija (ar PPP "Zied zeme" un LEADER atbalstu, kā arī pašvaldības līdzfinansējumu) kādreizējai Ķeipenes dzelzceļa stacijas ēkai, kur izvietojies S.Eizenšteina muzejs un komunikāciju centrs.


Jau nākamgad objekts sagaidīs labākus laikus un skaistāku veidolu. Ir noslēgts līgums ar SIA Cleanhouse (Rīga), iepirkuma procedūru veica Ogres novada domes komisija. Darbu gaitā jāatjauno jumta segums, jāsiltina nama ārsienas, iekšsienas, logi; jāuzlabo elektroinstalācija, ēkas pamatu hidroizolācija, gruntsūdens novadīšanas drenāža, apkures sistēma, jāieliek granulu katls, kamīns, jāveic apkārtnes apzaļumošana. 


Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40387

2017. gada 14. decembrī, 17:55, Kultūra un izglītība
Uldis Prancāns, "Ogres Vēstis Visiem"

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet