Atgriezties pie raksta

Ogres bibliotēkā oriģināli un unikāli Ziemassvētku rotājumi Foto

Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) telpas rotā unikāli un oriģināli Lienes Kābeles darināti Ziemassvētku dekori – uz nokalpojušu grāmatu malām veidotas Ziemassvētku ainavas.

Savukārt pie ieejas – bibliotēkas darbinieku izgatavota egle no grāmatām.


L.Kābele OCB strādā divus gadu un nodarbojas ar grāmatu labošanu – atjauno visvairāk lasītās, nolietotās grāmatas, kā arī pirms nonākšanas bibliotēkas grāmatu plauktos sagatavo jaunās grāmatas.


L.Kābele atklāj, ka pirmo reizi grāmatu lapu locīšanas tehniku ieraudzīja pirms pieciem gadiem kādu jauniešu kāzās, kur tā bija izmantota, dekorējot kāzu vietu. "Toreiz, ieraugot šos locījumus, mani pārņēma prāta spazma, es nodomāju – kā tā var izbojāt grāmatu? Jā, cilvēkiem ir duāla daba! Grāmatas vienmēr ir uzskatītas par ļoti lielu vērtību, tās cilvēki glabā gadiem ilgi pažobelēs, šķūņos vai pagrabos, kur tās sapelē, un tas nevienam nešķiet slikti, bet, kad tai tiek dota otra dzīvība, kaut vai no tās izveidojot mākslas darbu, tad bieži vien tas šķiet nepieņemami," savās pārdomās dalās L.Kābele.


Vēlāk pavisam nejauši Lienes Facebook parādījusies lapa par dažādām grāmatu lapu locīšanas formām, tad vēlreiz. "Es nodomāju – varbūt tā ir zīme? Es strādāju bibliotēkā, strādāju tieši ar grāmatām. Te tiek norakstītas tik daudz informatīvo mūžu nokalpojuši iespieddarbu… Varbūt man vajadzētu kaut ko no tā pamēģināt?" atminas L.Kābele.


Interesantu atziņu par grāmatām Liene guvusi, pagājušajā gadā apmeklējot grāmatu atjaunošanas kursus: "Kad kursu vadītājai vaicāju, kā vislabāk izņemt no grāmatām tabaku vai citu smaku, kā izņemt netīrumus vai asins traipus, kas tur nereti rodas, šķirstot lapas un sagriežoties, tad saņēmu atbildi, ka to nevajag darīt, jo tā ir grāmatas identitāte, tās stāsts un pieredze."


Pirmie Lienes darbi šajā tehnikā tapuši pilsētas svētku laikā 2017.gada vasarā, kad OCB bibliobuss piedalījās svētkos. Toreiz Liene grāmatu lapās izlocīja zivi un laivu. Šie darbi tagad apskatāmi OCB bērnu lasītavā. Kad tuvojās Latvijas svētki, kolēģu atbalstīta un mudināta, Liene izveidoja dažādas formas, kas veltītas šiem svētkiem – tapa Saules zīme, Latvijas kontūrā ielocīts Ogres novads, izlocīts OCB vārds, uz sirds formas izlocīta Latvijas kontūra, un citas. Šie darbi bija apskatāmi OCB izstādē "Grāmatas otrā dzīve".


Nu jau pats par sevi saprotams bija turpināt iesākto darbu, un ir tapušas ļoti skaistas un sarežģītas kompozīcijas, kas veltītas Ziemassvētkiem. Tās apbrīno visi OCB apmeklētāji – gan aptausta, gan vēlas pie tām nobildēties, priecājas. Garderobē ar gaismiņu izgaismota grāmatu lapās izlocīta Ziemassvētku aina pie kamīna, uz kuras uzraksts "Priecīgus un gaišus Ziemassvētkus!". Izgaismota kamīna aina ar zeķītēm, kā arī aina pie eglītes ar dāvanu un rūķi arī Bērnu literatūras nodaļā. Daudzviet bibliotēkas apmeklētājus sveicina no grāmatu lapām izlocīti skaisti eņģeļi, eglītes.


Liene atklāj, ka dažādu formu locīšanai jāizvēlas pareizās grāmatas – ar noteiktu lappušu skaitu, noteikta biezuma lapām – jo plānāka lapa, jo zīmējums veidosies lēnāk, bet var izstrādāt sīkākas nianses. Lienes galvenie darba rīki ir grāmata, šķēres, zīmulis, lineāls, no tēva mantots priekšmets – neass skalpelis un viņas pašas veiklie un pacietīgie pirksti.


Kad noteiktā forma ir izveidota, Liene apstrādā grāmatas vāku, lai nebūtu redzams, kāda autora un satura ir šī grāmata. Izdekorē ar lentu, kas fiksē grāmatu noteiktā atvērumā. Liene arī mēģinājusi no grāmatas lapām izlocīt vārdu "Rita" un "Laura", tas izdevies! Tie veidoti kā objekti, pēc tam, lapas atlokot, grāmatu var turpināt lietot, lasīt. Lapas tiek grieztas, veidojot vairāku līmeņu formas. Pēdējais Lienes darbs ir ainava ar cilvēku, kas veidota 11 līmeņos. L.Kābele atklāj, ka viņas tuvākais plāns ir šajā tehnikā izveidot savas meitas Alises portretu.


Turpinot domāt par oriģinālu OCB telpu noformējumu, OCB darbiniecēm radusies doma šogad izveidot eglīti no grāmatām. Visas ķērušās klāt idejas realizēšanai. Nu tā OCB apmeklētājus priecē pie pašas bibliotēkas ieejas. Kāda apmeklētāja izteikusi viedokli, ka tāda eglīte noteikti nav nekur citur Latvijā!

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40390

2017. gada 15. decembrī, 10:28, Kultūra un izglītība
www.ogresnovads.lv

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet