Atgriezties pie raksta

Ogres sākumskola piedalās projektā par drošu un veselīgu pārtiku Foto

Ogres sākumskola ir to 103 Latvijas skolu vidū, kuras iesaistījušās Eiropas Parlamenta Informācijas biroja  (EPIB) Latvijā projektā "Garšīgie likumi".

Ceturtdien ar skolēniem tikās Eiropas Parlamenta Informācijas biroja un Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvji.


Skolēnus uzrunāja EPIB Latvijā pārstāve Jolanta Bogustova, kura aicināja skolēnus apzināties, ka viņi ir pasaules līmeņa patērētāji, jo veikalā pērk ne tikai Latvijā audzētus un ražotus produktus, tāpēc arī viņus ietekmē Eiropas Savienībā pieņemtie likumi, kas regulē pārtikas ražošanu un tās ietekmi uz cilvēka veselību.


Projekta dalībnieki izzina ES lēmumus par alergēniem, ģenētiski modificētiem organismiem un jauno jeb "nano" pārtiku.


Ogres sākumskolas skolēnus šo problēmu izpētē ievadīja sociālo zinību skolotāja Maruta Dudkina. "Projektā iesaistīju 6.klašu skolēnus, kas ir vecākie mūsu skolā, jo, piemēram, temats par ģenētiski modificēto pārtiku ir gana sarežģīts. Mācību stundās ar skolēniem pārrunājām, kas ir ģenētiski modificētā pārtika. Projektā iesaistījāmies ar ļoti lielu interesi, jo šis temats ir saistošs gan skolēniem, gan skolotājiem, tāpēc šo pasākumu gaidījām ar nepacietību, lai varētu papildināt zināšanas."


Ogres sākumskolas skolēni apguvuši, ka skolu ēdienkartēs nav atļauti produkti, kas ir ģenētiski modificēti vai satur ģenētiski modificētus organismus, šādus produktus neražo arī Latvijā.


Taču tirdzniecībā tādi ir pieejami, tāpēc rūpīgi jāiepazīstas ar marķējumu, ja šādus produktus nevēlas lietot uzturā, uz ko viņus mudināja Pārtikas Veterinārā dienesta Ziemeļpierīgas pārvaldes pārtikas inspektores Vija Stašulāne un Rūta Anuška.


Skolēnus īpaši ieinteresēja temats par jauno pārtiku. "Tas nozīmē, ka mēs kādreiz ēdīsim kukaiņu kotletes," atklāj J.Bogustova. Insektu, ko izmanto pārtikai, nekaitīgums vispirms jānovērtē un jāsaņem Eiropas komisijas atļauja. Šobrīd atsevišķas kukaiņu sugas, tostarp circeņus, zīda kodes, klejotājsiseņus, pārtikā atļauts tikai vienā ES dalībvalstī – Beļģijā. Citās dalībvalstīs Beļģijā atļautos kukaiņus tirgot nedrīkst.


Skolēniem jaunums noteikti bija arī tas, ka populārajās konfektēs "Skittles" izmantotā sarkanā krāsviela tiek iegūta no bruņutīm, kas dzīvo uz kaktusiem.


Viesi sniedza daudz vērtīgas informācijas, kura jāpieņem zināšanai, jāizvērtē un jāizmanto,  izvēloties drošu un veselībai nekaitīgu pārtiku.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40602

2018. gada 18. janvārī, 17:29, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

bertina • 2018. gada 20. janvārī, 09:51
Jūs esat kalpi, lauksaimnieki, mazie uzņēmumi, amatnieki vai jebkura veida personas, un jums ir nepieciešama palīdzība, lai konsolidētu savus parādus vai palīdzētu jūsu uzņēmumiem atgriezties ceļā, vai atsāktu lielāko daļu problēmu aktivitāte. Mēs esam jūsu rīcībā, lai palīdzētu jums ar visām savām grūtībām. Mēs esam pilnīgi reģistrēta un sertificēta atbalsta kompānija, kuru atzīst Eiropas apvienības Kanādā, Francijā un ārvalstīs. Šveice utt .. sazinieties ar mums nav e-pasts: servicepeakgroup@hotmail.com, lai iegūtu vairāk informācijas.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet