Atgriezties pie raksta

Jānis Lejiņš OCB stāsta par vēsturisku sajūtu pasauli Foto

Projektā "Saruna ar autoru" lasītāji Ogres centrālajā bibliotēkā sestdien tikās ar rakstnieku Jāni Lejiņu.

J.Lejiņš ir triloģijas "Zīmogs sarkanā vaskā" un romānu "Kamera obskura" un "Vīrieša sirds" autors. Savulaik iecerētā daudzsēriju filma "Zīmogs sarkanā vaskā" (režisore Virdžīnija Lejiņa) līdzekļu trūkuma dēļ apstājusies pat neiesākusies. Tomēr rakstnieks neskumst, jo visam ir savs laiks.


J.Lejiņš raksta vēsturiskus romānus, varētu pat teikt – vēsturiskus sajūtu romānus. Arī tāpēc, lai celtu latviešu tautas pašapziņu, lai mudinātu izzināt vēsturi un lepoties ar saviem senčiem, jo viņi spēja izdzīvot cauri gadsimtiem vietā, kur Baltijas jūras krastā krustojušās tik daudzu iekarotāju intereses.


"Mēs pa šo vidu esam ne tikai ar visiem izkāvušies, mēs esam mācējuši izdzīvot," sacīja rakstnieks, nepiekrītot viedoklim, ka tik daudzreiz esam zaudējuši un mūs iekaroja. "Ja mēs būtu zaudējuši tad vai vēlāk, vai septiņsimt, vai astoņsimt gados, mēs šeit šodien runātu par citām lietām un citā valodā. Viss ir ļoti vienkārši! Mēs te esam, un tas ir viss stāsts par mūsu vēsturi. Mēs te esam un runājam vienā no senākajām indoeiropiešu valodām, un turpinām to darīt. Viss! Visa vēsture."


Atbildot uz klausītāju jautājumiem, A.Lejiņš atklāja, cik rūpīgi strādā pie grāmatas teksta, pārbaudot un salīdzinot pieejamās vēsturiskās liecības, izvēloties vienu no tik daudziem iespējamiem konkrētās situācijas risinājumiem. Būtiski ir, lai lasītājs tekstu varētu ne tikai izlasīt, bet arī sajust, iedzīvojoties autora radītajā pasaulē. 


"Tas process ir ļoti, ļoti grūts," viņš neslēpa.


Ogres Latviešu biedrības priekšsēdētāja Rita Auziņa, pēc tikšanās jautāta par iespaidiem, akcentēja Ogres Centrālās bibliotēkas ieguldīto darbu, lai saņemtu Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu projektam "Saruna ar autoru". 


"Projekts mani tiešām priecē jau no pagājušā gada. Šodien man ir prieks, ka tiek cilāta tāda vēsturiska grāmata. Ir autors, kas runā par vēsturiskiem notikumiem, bet man gribētos, lai rakstnieki pievērstos arī mūsdienām, mūsdienu vēsturiskajiem procesiem," norāda R.Auziņa, piebilstot, ka latviešu autoru romānos šī tēma ar dokumentālu ievirzi pavīd reti vai nemaz. 


Šogad vēl divās sestdienās Ogres Centrālajā bibliotēkā viesosies autori, sarunāsies un diskutēs ar lasītājiem un bibliotēkas lietotājiem par savu dzīvi un ikdienu, literārajiem darbiem, to tapšanas gaitu un daudziem citiem jautājumiem. 


10.februārī pulksten 13.00 – tikšanās ar Māru Zālīti, bet 10.martā pulksten 13.00 – tikšanās ar Māru Jakubovsku.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40624

2018. gada 22. janvārī, 08:18, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet