Atgriezties pie raksta

Liene Kābele grāmatām dod otru mūžu Foto

Ogres Centrālajā bibliotēkā (OCB) piektdien atklāta izstāde "… zeme neatrasta, man pretī staro senās grāmatās".

Laiki, kad grāmata kā svētums un ģimenes relikvija tika nodota no paaudzes paaudzē, sen aiz muguras. Mūsdienās grāmatu uzkrāts un saražots tik daudz, ka, mainoties gaumei vai dzīvesvietai, cilvēki nezina, kā no nevajadzīgām grāmatām atbrīvoties.


Ogres Centrālās bibliotēkas grāmatu labotāja Liene Kābele ir atradusi veidu, kā nevajadzīgām grāmatām iedot otru mūžu, izmantojot origami un orimoto tehniku.


Ne vienmēr grāmatas ir, piemēram, padomju laikos izdotas. Viens no mākslas darbiem sevī slēpj kādu no Stefanijas Meieres "Krēslas sērijas" četrām grāmatām.


"Grāmata bija ļoti bēdīgā stāvoklī, jau bija norakstīta, bet tai bija labs lappušu skaits. Vāki bija ļoti bēdīgi, iekšlapās arī problēmas, tā stāvēja kā makulatūra. Kāpēc neizmantot labu materiālu?" vaicā L.Kābele, stāstot par to, kā izvēlas mākslas darbiem nepieciešamos līdzekļus. 


Uz grāmatas izdošanas gadu netieši norāda lappušu krāsa. Senāk izdotajām lappuses jau kļuvušas dzeltenīgas. 


Izstādē redzami dažādas sarežģītības darbi. Ja origami un orimoto tehnikas pamatiemaņas jau asinīs, tad mākslas darbu varot radīt vienā – divās darba dienās. Iesācējam gan paiešot krietni ilgāks laiks.


"Šīs grāmatas ir savu grāmatas mūžu nodzīvojušas," skaidro OCB direktore Jautrīte Mežjāne, "tās nav grāmatas, kuras lasītāji lasa."


"Lai mums nebūtu tās jāatdod makulatūrā, lai neiznīcinātu, mēs dodam tām otru mūžu, otru iespēju pārtapt skaistos darbos," piemetina Aija Žilvinska, direktores vietniece.


Bibliotēkas darbinieces gan piebilst, ka uz bibliotēkas abonementā vai lasītavā paņemtajām grāmatām ne origami, ne orimoto tehnikas pielietošana nebūtu pieļaujama.


Izstādē "… zeme neatrasta, man pretī staro senās grāmatās" apskatāmi arī Alises Kopštāles veidoties ziedi. Izstāde veltīta Ogres pilsētas un Ogres Centrālās bibliotēkas 90 gadu jubilejai un būs aplūkojama līdz 28.februārim.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/40714

2018. gada 3. februārī, 15:52, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Rita • 2018. gada 8. februārī, 22:24
Tiešām skaistas lietas...Par tādu tehniku dzirdu un redzu pirmo reizi... Un kā var uz grāmatas lapām dabūt to portretu? Ļoti interesanti...Kas nav bijis bibliotēkā, iesaku aiziet...kaut kas pavisam jauns, neredzēts...

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet