Atgriezties pie raksta

Ogrē "Iešūpo pavasari Lieldienās" Foto

Ogres novada Kultūras centrs (ONKC) svētdien ogrēniešiem un pilsētas viesiem bija sarūpējis pasākumu "Iešūpo pavasari Lieldienās".

Iešūpošanā dalību ņēma folkloras kopas "Artava" un "Rija", vokālā studija "Svilpastes", Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Ogres Mākslas skola un citi. Bija sarūpēts arī katls, malka, sīpolu mizas un viss, kas nepieciešams, lai tiktu pie skaistām Lieldienu olām. 


Neatņemama Lieldienu sastāvdaļa ir šūpoles visu vecumu Lieldienu svinētājiem. Pilsētnieki novērtē arī pasākumu organizatoru rūpes, lai Ogres centrā varētu paskatīties uz dzīviem trušiem. 


Un kas gan ir Lieldienas bez olu ripināšanas un olu kauju čempionāta. Bija! Viss bija!


Skatītājus izkustināja un izdancināja folkloras kopa "Rija", artavietes padalījās ar savu bagāto dziesmu pūru, kas Lielajai dienai piederas. 


Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Evija Smiltniece norāda, ka muzejs šajās Lieldienās tikai atvēlējis savas telpas, kur folkloras kopai "Artava" rādīt un mācīt, kā sagatavojamas olas krāsošanai. 


"Gandrīz katru gadu mums ir bijušas radošās darbnīcas ar dažādiem interesantiem paņēmieniem, kā to darīt ar modernākiem vai mūsdienīgākiem līdzekļiem. Šis ir tradicionālais – krāsošana sīpolu mizās," stāsta E.Smiltniece.


Benita Špakovska ("Artava"), atgādina, ka olu krāsošanas tradīcijas Latvijā tik senas, kā varētu šķist, nemaz nav. Tautasdziesmās olas parasti ir zelta, sudraba vai baltas. 


"Baltas olas arī Lieldienās bija! Balta ola ar dzeltenu vidiņu – tas ir mūsu saules simbols, pavasara vēstnesis," skaidro B.Špakovska, piebilstot, ka olu krāsošanu mēs esam pārņēmuši no citām tautām. Vissenākais paņēmiens esot krāsot olas ar sīpolu mizām. Ar tām var dabūt ļoti bagātīgas krāsu gammas – no tikko jaušamas nokrāsas līdz tumši, tumši brūnām. 


Katrai saimniecei ir pašai savas metodes, kā uz olām dabūt rakstus, kā tās nokrāsot radoši. 


Radoši olas svētdien krāsoja arī Ogres Mākslas skolā (OMS), kur apgriezienus uzņēma radošā darbnīca "Uzzīmē raibumu". Raibuma zīmētāju bija krietns pulciņš, tomēr Ogres Mākslas skolas direktores Astras Rubenes pieredzējusī acs uzreiz pamanīja tos, kuriem ir bijusi – kaut pavisam neliela – saistība ar mākslas skolu agrāk. 


"Var just, ja bērns kaut nedaudz ir nācis mākslas skolā, kā viņš zīmē. Ja kaut reizi nedēļā viņš te ir ienācis, ir cita saprašana, cita sajūta, cita varēšana," savā pieredzē dalās A.Rubene. "To uzreiz var redzēt! Mums ir sava metodika, sava tehnika. Mums ir zinoši pedagogi."


OMS skolotāji labprāt dalās savā pieredzē, organizējot dažādus seminārus, palīdzot pilnveidoties ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Ja tikai ir interese, viss kļūst iespējams!


"Ļoti jauks!" tā par pavasara iešūpošanas pasākumu Lieldienās saka Andris. "Paskat, cik daudz cilvēku sanākuši! Cilvēki ir gatavojušies – nāk ar savām olām, ir gatavi ripināt, ir gatavi kauties ar olām. Protams, laiks varēja būt siltāks, bet to jau mēs nevaram ietekmēt." 


Par pasākuma "Iešūpo pavasari Lieldienās" ieceri un organizēšanu paldies Lailai Baumanei, ONKC Attīstības plānošanas un projektu nodaļas vadītājai.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/41168

2018. gada 1. aprīlī, 19:54, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

aija • 2018. gada 4. aprīlī, 23:35
šis pasākums bija zem katras kritikas.un cik var Atvasara un atvasara neinteresanti pilnīgi viss kas tur bija
dacei • 2018. gada 3. aprīlī, 15:27
Tavu viedokli kāds vispār jautāja Labāk stāvi klusu! Nevajag te izrunāties!
dacei • 2018. gada 3. aprīlī, 15:11
Paskaties labāk uz sevi spogulī! Tāda pati vien esi! S******......

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet