Atgriezties pie raksta

Vieduma un apziņas spoguļi Ogres muzejā

3.jūlijā plkst.17 Ogres Vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta divu mākslinieku, Valdas Podkalnes un Haralda Jegodzienska, izstāde "Atspulgi", kas ir daļa no II Latvijas Starptautiskās keramikas biennāles programmas. 

Par godu Latvijas valsts simtgadei, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru rīko Latvijas Starptautisko keramikas biennāli ar centrālo notikumu – starptautisko konkursa izstādi "Martinsona balva".  


Piedaloties biennāles dalībniekiem, konkursa žūrijas locekļiem un pašiem māksliniekiem svinīgās noskaņās tiks atklāta izstāde "Atspulgi", kas reflektē Valdas Podkalnes un Haralda Jegodzienska izfiltrētu pieredzi, kas tiek transformēta skulptūrās un gleznās, lai caur tām, izmantojot dažādas perspektīvas, tuvotos izpratnei par dzīvi. Pasākumā muzicēs talantīgais ogrēniešu duets "Santehniķi", kuri savu atpazīstamību izpelnījušies spēlējot uz pašu izveidotā instrumenta - trubafona.


Dzīve tāpat kā spogulis, dod mums atpakaļ tik, cik paši tajā ieguldam. Valdas Podkalnes instalācija ir vieduma spogulis, kurā no substancē savāktajām pieredzēm, kā asni vai sēnes uz gaismu spraucas jaunas domas ar jauniem izpratnes pozicionējumiem. Darba pamata daļu veido Zemes humuss – koks, no kura attīstās un izaug Zemes vēstnieki – asni, kas tiek simbolizēti ar tīrāko Zemes materiālu – porcelānu. Šīs skulptūras kompozīcija ir formā pārveidojušās domas un kā šajā brīdī apziņā notiekošā momentuzņēmums. Tādejādi šajā instalācijā tiek atspoguļots ne tikai personiskais tēlnieces Valdas Podkalnes viedums, bet arī publikai tiek izteikts piedāvājums caurskatīt katram savas apziņas spoguļattēlu.


Haralda Jegodzienska apziņas spoguļi ir viņa gleznas, kas pauž dvēselisko pasauli mūsos un apziņas, sajūtu mehānismus, kas tiek iedarbināti mirkļos, kad kaut ko piedzīvojam. Mākslinieka "Dvēseles spogulī" ir apstrādāti pēdējo gadu arhetipiski cilvēku attēli, kas viņam šķiet pazīstami. Tie atspoguļo spēju, kas mums piemīt – lielā daudzslāņainībā un dziļumā nolasīt vēstījumu klāstu, ko sniedz acis, piere un visas pārējās sejas kustīgās zonas. Ar savām izjūtām mēs varam sajust citu sajūtas.


Valda Podkalne savos darbos arvien ir izmantojusi porcelāna materiālu un ilgus gadus ir darbojusies gan Latvijā, gan Vācijā, pārsteidzot daudzus ar šim trauslajam materiālam gandrīz neiespējamām, neraksturīgām formām un to izmēriem. Māksliniece 1979.gadā absolvējusi Latvijas mākslas akadēmijas industriālā dizaina nodaļu. Līdzās rdošajam darbam, viņa 28 gadus pildīja docenta pienākumus mākslas akadēmijā, Vizuālās komunikācijas nodaļā. 


Haralds Jegodzienskis savu radošo darbību attīstījis glezniecībā, tēlniecībā, fotogrāfijā un dzejā. Mākslinieks ir beidzis Kaseles universitātes (Vācijā) mākslas pedagoģijas, keramikas un tēlotājas mākslas nodaļas. 1989. gadā Haralds Jegodzienskis nodibināja Brīvo mākslu akadēmiju Gīsenē (Vācijā). Līdz 2007. gadam bija mākslas semināru vadītājs gan Gīsenē, gan citos Mākslas centros Eiropā. No 2007.gada mākslinieku pāris dzīvo Ikšķiles novada Turkalnē.


Valda Podkalne un Haralds Jegodzienskis ir vienīgais pāris Eiropā, kur abi ir saņēmuši prestižo Vestervaldes keramikas muzeja balvu keramikas skulptūras jomā.


Izstāde "Atspulgi" Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 19.augustam.


Ieeja muzejā bez maksas.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/41809

2018. gada 27. jūnijā, 15:44, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet