Atgriezties pie raksta

Vilhelma Purvīša mājas Taurupē veicina laimi pasaulē Foto

Sestdien, Pasaules talkas dienā, talcinieki sakopa gleznotāja Vilhelma Purvīša dzimtas mājas "Vecjaužus" Taurupē un stādīja laimes kokus – ābeles – no šī dārza koku sēklām.

Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme aicināja ne tikai sakopt mājas, bet arī stādīt kokus. Ne parastus, bet sakrālus kokus. Sakrālus kokus stādot, tos kodē, lai nes laimi cilvēkiem un valstij. Koki – tas ir tilts nākotnei, jo dzīvos ilgāk par stādītājiem. 


"Viens pats nav karotājs. Vajadzīga komanda," tā uzskata Taurupes pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Stafeckis. "Vecjaužos" pirms šīs talkas strādāts jau visu nedēļu, lai mūrus iztīrītu no daudzu gadu desmitu krātā pūra. Drazas aizvestas prom, vietā atvesta grants, tā noblietēta, izveidojot grīdu izstāžu zālei zem klajas debess, kurā aplūkojami Ogres Mākslas skolas audzēkņu darbi, interpretējot Vilhelma Purvīša radītās ainavas. 


No Taurupes pagasta talkā piedalījās vairāk nekā 20 cilvēki: Taurupes pamatskolas skolēni, pedagogi, pagasta pārvaldes pārstāvji, komunālās saimniecības darbinieki. 


J.Stafeckis labprāt redzētu atdzimstam "Vecjaužus", lai tie izveidotos par Latvijā un arī starptautiskajā apritē atpazīstamu un populāru vietu. Šobrīd pagasta pārvalde var palīdzēt tikai, pateicoties pašu talcinieku atsaucībai un labajai gribai, jo Purvīša dzimtas mājas ir privātīpašums. 


Un labi, ka tā! Iespējams, tikai pateicoties Margrietai Lestrādenai, muzeju speciālistei no Nīderlandes, dzīvojamā māja vispār atjaunota. Citu ēku drupas un apkārtne saglabājusies, cik nu tas iespējams, ar Purvīša laika auru, bet plāni "Vecjaužu" saimniecei lieli – izveidot vietu, kur mākslinieki no visas pasaules justos kā mājās. 


Taurupes pagasta pārvaldes vadītājs aicina "Vecjaužu" nākotnes redzējumā iesaistīties arī Latvijas Mākslas akadēmiju, jo V.Purvītis tomēr ir tās dibinātājs. Savulaik mājas atradušās Zaubes pagastā, bet tagad ar Purvīti lepojas taurupieši. 


Antra Purviņa, Ogres novada Kultūras centra direktore, talciniekus aicināja ievibrēt brīnišķīgo mirkli, kad klāt ir arī Igaunijas republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Arti Hilpuss (Arti Hilpus), nodziedot spēka dziesmu – "Bēdu, manu lielu bēdu". 


"Vecjauži" starptautisko atpazīstamību veicināja jau talkas dienā. Kurās mājās vēl ir Igaunijas vēstnieka Latvijā stādīta ābelīte? 


No Ogres Mākslas skolas vēlmi piedalīties šajā vēsturiskajā talkā izteikuši 24 audzēkņi, bet dažādu apstākļu dēļ, visiem tas nav izdevies – informē skolas direktore Astra Rubene. Uzrunāti arī Latvijas Mākslas akadēmijas un Jaņa Rozentāla Mākslas skolas pārstāvji. 


"Mēs – kā mākslas skola – vairākas reizes tur esam braukuši Zaļās prakses noslēgumā, mēģinot gan nedaudz pakopt, gan gleznot, bet tas nebija tik vērienīgi," stāsta A.Rubene.


Talciniekus spēcināja SIA "Fazer Latvija" un SIA "Baltic restaurants" sarūpētā maltīte.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/42302

2018. gada 17. septembrī, 09:28, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Novadniekiem ko padarīt un padomāt • 2018. gada 19. septembrī, 13:10
Tātad katru gadu šādas aktivitātes vajadzīgas, ne jau vienreizēja akcija 2018.gada septembrī! To mūsu kultūras darbinieces saprot!? Kur ziedošanās, nesavtība? Pavasarī arī noteikti būs ko darīt-palīdzēt!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet