Atgriezties pie raksta

Fotomākslas meistari turpina iet Egona Spura ceļu Foto

20.oktobrī Ogres novada Kultūras centra Mazajā zālē norisinājās fotogrāfijas seminārs "Egona Spura ceļš", kurā tikās fotogrāfi no visas Latvijas, kā arī viesi no Krievijas. 

Bijušajam Foto kluba "Ogre" vadītājam Egonam Spurim veltītais seminārs notika jau desmito reizi. Šogad seminārs aizritēja jubileju zīmē. Apritējuši desmit gadi, kopš Foto klubs "Ogre" atjaunojis savu darbību, bet tā vēsture iesniedzas teju pusgadsimta tālā pagātnē. Nākamgad Foto klubs "Ogre" svinēs 50 gadu pastāvēšanas jubileju.


No pašiem pirmsākumiem klubā darbojas tā pašreizējais mākslinieciskais vadītājs Vitauts Mihalovskis un kluba biedre Biruta Putniņa. Desmit gadus kluba biedru rindās ir kluba padomes locekle Dace Voitkeviča.


D.Voitkeviča iepazīstināja semināra dalībniekus ar tradīcijām un radošām veiksmēm bagāto kluba vēsturi. Fotogrāfi, kas apvienojušies klubā, dodas plenēros, piedalās akcijās un rīko izstādes. Lai celtu māksliniecisko līmeni un radoši attīstītos, klubā tiek rīkoti iekšējie konkursi. Kā norādīja D.Voitkeviča, šie konkursi ir anonīmi, jo tiek vērtētas fotogrāfijas, nepieļaujot subjektīvu attieksmi pret to vai citu autoru.


"Tas jau ir ielikts kluba pamatos vēl Egona Spura laikos. Mēs vienmēr runājam tikai par darbiem, kompozīciju, izteiksmes līdzekļiem, un gandrīz nemaz par tehniku – kā tas tika fotografēts, ar kādu kameru," atklāja D.Voitkeviča. "Ļoti svarīgi, ka, vērtējot kolēģu darbus, izsakās pilnīgi visi. Tas attīsta spējas runāt par fotogrāfiju un analizēt. Mēs arī iemācāmies, ka viedokļi var būt ļoti atšķirīgi. Tās ir radošas sarunas par fotogrāfiju, jo mūsdienu fotogrāfijas pasaulē pietrūkst atgriezeniskās saites un sarunas ar skatītāju. Fotografē visi, savas bildes grib parādīt visi, bet maz ir to, kas grib skatīties citu bildes."


D.Voitkeviča uzsvēra, ka viens no svarīgiem priekšnoteikumiem veiksmīgai kluba darbībai, ir jauniegūtās telpas Ogres novada Kultūras centrā un Foto izstāžu zāle šajā pašā stāvā. Klubam šajā gadā pievienojušies arī daudz jaunu biedru, kas liecina par tā attīstību.


Kā vienmēr seminārā piedalās arī viesi. Šajā seminārā par savu radošo darbību dalījās pieredzē foto mākslinieki Māra Brašmane, Harijs Daina Liepiņš, Valdis Brauns un Irina Boļšakova (Krievija). I.Boļašakova atklāja, ka viņu iedvesmojusi Foto kluba "Ogre" rīkotā akcija "Viena diena Ogres novadā" un viņa līdzīgu projektu īstenojusi arī Pleskavas apgabalā. I.Boļšakova demonstrēja arī oriģinālu fotogrāfiju sēriju, kas tapušas Ogres pilsētas svētku laikā, raugoties uz to norisi no ogrēniešu mājdzīvnieku – šajā gadījumā suņu – skatu punkta.


Par fotogrāfa un ilggadējā foto kluba "Ogre" vadītāja Egona Spura (1931-1990) darbiem Latvijas Kultūras kanonā stāstīja Ogres tehnikuma Dizaina un mākslas nodaļas audzēknes Viktorija Geida un Kristiāna Vilcāne.


"Izvēloties izpētes objektu Kultūras kanona konkursam, mēs ieraudzījām dažas Egona Spura fotogrāfijas, kuras mūs uzrunāja, un mēs nolēmām savu darbu veltīt tieši viņa daiļradei," atklāja V.Geida. "Tas, ko varam mācīties no Egona Spura, ir izcilā kompozīcija, harmonija un detaļas fotogrāfijās. Viņa mantojums ir jāsaglabā nākamajām paaudzēm." Par konkursa darbu jaunietes apbalvotas ar I pakāpes Diplomu un ieguvušas Latvijas Kultūras akadēmijas specbalvu.


Semināra laikā bija iespēja apskatīt vairākas izstādes. Ogres novada Kultūras centra Foto izstāžu zālē notika Ogres Foto kluba jubilejas izstāde "Toreiz, tagad, turpmāk", bet Kamerzālē - tradicionālā Ogres Foto kluba biedru autorprojektu vienas dienas izstāde "10x10" un Gvido Kajona fotogrāfiju izstāde. Par Foto kluba "Ogre" autoru darbiem varēja izteikt vērtējumu, nobalsojot par iepatikušos fotogrāfiju.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/42539

2018. gada 21. oktobrī, 12:54, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Fotogrāfs • 2018. gada 22. oktobrī, 21:33
Semināros var piedalīties visi, kuriem ir interese. Tas notiek katru gadu oktobrī. Informācija ir vietējā presē, internetā, arī ogrenet.lv.
ziņkārīgā • 2018. gada 22. oktobrī, 15:36
Vai semināros drīkst piedalīties amatieri bez priekšzināšanām foto ? Kur saņemt informāciju tiem, kas nav kluba biedri? Žēl, ka nezināju?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet