Atgriezties pie raksta

I šķiras Lāčplēša Kara ordenis Ogres muzejā Foto

Unikāla iespēja ikvienam interesentam 18. novembrī Ogres Vēstures un mākslas muzejā apskatīt I šķiras Lāčplēša Kara ordeni un tā diplomu.

Lāčplēša Kara ordenis ir augstākais militārais Latvijas valsts apbalvojums, kuru par īpašiem nopelniem kaujās piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku cīnītājiem, kā arī ārzemniekiem, kuri bija devuši lielu ieguldījumu Brīvības cīņās vai citādi sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu un izveidošanu.


Muzejā apskatāmais I šķiras ordenis un diploms 1922. gadā piešķirts Francijas armijas kājnieku karaspēka ģenerālim Mārī Ežēnam Debenē (Debeney). Debenē 1. pasaules kara laikā bijis 1.armijas komandieris, 1918. gada pavasarī apturējis vāciešu uzbrukumu pie Mondidjē Ziemeļfrancijā. No 1918. gada aktīvi darbojies sabiedroto karaspēka uzbrukuma operācijās. 


Kopā tika pasniegti 11 I šķiras Lāčplēša Kara ordeņi, Latvijā atrodas tikai divi no tiem – ģenerālim J.Balodim un M.E.Debenē piešķirtie apbalvojumi. M.E.Debenē ordenis Latvijā publiski apskatāms pirmo reizi. 


Izstādē "Latviešu karavīrs. 1918-1940" līdz ar visu šķiru Lāčplēša Kara ordeņiem, Viestura un Triju zvaigžņu ordeņiem, aplūkojami plaši un daudzveidīgi ar Latvijas armiju saistītie priekšmeti (apbalvojum, formastērpi, dokumenti, fotogrāfijas, karavīru personīgās lietas u.c.) no Gunāra Rusiņa, Jāņa Vigupa un Vladimira Balašova privātkolekcijām.


Muzeja darba laiks 18.novembrī no plkst. 12 līdz 16.


Darbdienās 10-17, pirmdienās - slēgts.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/42696

2018. gada 12. novembrī, 10:06, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet