Atgriezties pie raksta

Ogres novada kultūrvēstures pieminekļi apkopoti grāmatā Foto

Ceturtdien Ogres Vēstures un mākslas muzejā notika grāmatas "Ogres novada kultūrvēstures pieminekļi" prezentācija, kurā piedalījās autori, izdevēji, pašvaldības vadība.

"Grāmata "Ogres novada kultūrvēstures pieminekļi" ir ļoti vērtīgs un nozīmīgs izdevums par novada vēstures, arheoloģijas un arhitektūras pieminekļiem. Līdz šim ir bijuši izdoti nelieli bukleti ar īsu, lakonisku informāciju par Ogres novada kultūrvēsturiskajiem objektiem. Tagad mums ir grāmata, kurā var iegūt informāciju par simts visvērtīgākajiem Ogres novada pieminekļiem – gan tiem, kas ir iekļauti valsts nozīmes pieminekļu sarakstā, gan arī par vietējās nozīmes objektiem. Piesaistot dažādu vēstures jomu profesionāļus, tapis patiešām vērtīgs izdevums," grāmatas atvēršanas svētku ieskaņā teica Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Evija Smiltniece. 


Kopumā Ogres novadā ir 100 kultūras pieminekļi, no tiem 29 valsts nozīmes kultūras pieminekļi. Lielākoties tie ir arheoloģijas pieminekļi, kā arī daži arhitektūras pieminekļi un viens vēstures piemineklis.


Grāmatu "Ogres novada kultūrvēstures pieminekļi" izdošanai sagatavojis autoru kolektīvs vēstures doktora Jura Urtāna vadībā, kurš atzina, ka pagastu iedzīvotāji reizēm ar neuzticību raugās uz cilvēkiem no galvaspilsētas, kuri brauc pētīt un aprakstīt novada vēsturi. "Ir svarīgi uz daudzām lietām paskatīties no malas, jo nereti ir tā, ka vietējie iedzīvotāji ikdienā iet garām pilskalnam, mājai vai baznīcai, kas simtiem gadu stāvējusi un neko īpašu tajā nesaskata. Kad nākas uzklausīt atklāsmes, cik šis ikdienā pierastais objekts ir vērtīgs un nozīmīgs, tad arī vietējie sāk aizdomāties. Šajā grāmatā ir noticis kaut kas līdzīgs. Tas ir krājums, materiāli, ko cilvēki varēs izmantot tālāk," atklāja J.Urtāns. 


Nav nejaušība, ka šīs grāmatas atklāšanas pasākums notika tieši muzejā, jo, kā atzīst E.Smiltniece, muzeja galvenā sūtība ir vēstures, kultūras mantojuma pētīšana, popularizēšana. Grāmatas saturs, kā arī vizuālā materiāla atlase veidota ciešā sadarbībā ar Ogres Vēstures un mākslas muzeju. Grāmatas prezentācijā piedalījās arī foto mākslinieks Rihards Puriņš, kurš ir izdevuma vāka fotogrāfijas – Suntažu pils – autors.


Grāmatas idejiskais autors ir Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.


"Ogres novads izveidojies pirms deviņiem gadiem, un šajā laikā nekas tik vērienīgs nebija tapis. Nebija pat apjausta mūsu novada kultūrvēsturiskā bagātība. Tagad tā ir dokumentēta un atspoguļota grāmatā. Paldies autoram. Šīs vērtības jātur cieņā, un jāturpina iesāktais darbs. Mums ir liels un bagāts novads, un katrā pagastā ir kas vērtīgs. Pagastos ir vākti materiāli, kultūrvēsturiskās liecības, kuras jāsaglabā. Kopā ar Tūrisma informācijas centru strādāsim pie tā, lai izveidotu maršrutus un cilvēki vairāk uzzinātu par mūsu novada vērtībām," sacīja E.Helmanis.


Par nozīmīgā izdevuma  izdošanu parūpējies apgāds "Jumava". Grāmatas prezentācijā piedalījās arī apgāda "Jumava" vadītājs Juris Visockis, kurš uzsvēra, ka Ogres novads ir priviliģētā stāvoklī, jo daudziem novadiem valstī nav šāda izdevuma.  J.Visockis solīja grāmatu popularizēt ne tikai Latvijā, bet ar to  piedalīties arī starptautiskās grāmatu izstādēs, lai Ogres novada skaistumu iepazīst citur pasaulē. "Ogre to ir pelnījusi," sacīja J.Visockis.


Grāmatai jāsasniedz iespējami plašāks lasītāju loks, tāpēc tā nonāks ne tikai tirdzniecībā, bet arī novada bibliotēkās un izglītības iestādēs.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/42872

2018. gada 6. decembrī, 20:47, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet