Ogrenet
Atgriezties pie raksta

Lielvārdes mākslinieka performancē viss notiek pa īstam Foto

Ogres Vēstures un mākslas muzejā (OVMM) svētdien mākslinieks Edgars Mucenieks savā radošajā darbnīcā pastāstīja, kas ir performance, un ļāva klātesošajiem pašiem iejusties šajā mākslas veidā.

Performances definējums laika gaitā mainījies, bet būtisks nosacījums ir, ka klātesošs ir mākslas radītājs pats un viss notiek pa īstam. Tā nav ne spēle, ne joks, ne cirks vai šovs.


"Ja izdodas," skaidro E.Mucenieks, "tad vis notiek pa īstam ne tikai ar pašu mākslinieku, bet arī ar tiem, kas skatās un piedalās tajā."


Performance ir dzīva māksla, kas notiek tagad šajā brīdī un šajā vietā. Viens no minimālisma paraugiem šajā mākslas nozarē ir serbu mākslinieces Marinas Abramovičas performance Ņujorkas Modernās mākslas muzejā 2010.gadā, kura ilga veselus trīs mēnešus un tās būtība bija skatīšanās acīs.


E.Mucenieks ļāva apmeklētājiem, sadaloties pa pāriem, izbaudīt sajūtu, kāda rodas, ja ilgāku laiku – šoreiz tās bija 10 minūtes – cilvēki skatās viens otram acīs. Pēc tam, pārrunājot, kas piedzīvots, izrādījās, ka katram tas bijis citādi. Acis ir instruments, ar kuru var sarunāties bez vārdiem…


Vai jūs esat mēģinājuši ar elpu noturēt gaisā putna spalvu? Šis bija vēl viens uzdevums, kuru izjust uz savas ādas piedāvāja performances darbnīcas vadītājs. Un vai jūs varat ar šo spalvu spēlēties līdzīgi kā ar bumbiņu, to pametot viens otram? 


Performances būs vēl. Aicinājums sekot līdzi jaunumiem OVMM mājaslapā.


Ogres Vēstures un mākslas muzejā turpinās Lielvārdes mākslinieku - gleznotāja Edgara Mucenieka un tekstilmākslinieces Lienas Mucenieces - izstāde "Simts vientulības gadu". 


Mucenieki divdesmit gadus kopīgi vadījuši privāto mākslas skolu "Mākslas aptieka" Lielvārdē. Vairāku gadu garumā abi mākslinieki ne tikai radījuši mākslu, bet atraduši laiku un iedvesmu rīkot vasaras nometnes bērniem ar īpašām vajadzībām. Par saviem nopelniem novada labā pāris 2007.gadā ieguva pagodinošo Latvijas lepnuma balvu. 

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/43194

3. februārī, 19:54, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet