Atgriezties pie raksta

Ogres novada Kultūras centrā skan vijoles, mandolīnas un ermoņikas Foto

13.aprīlī Ogres novada Kultūras centra (ONKC) Mazajā zālē pozitīvā un tautiskā gaisotnē izskanēja biedrības "Skaņumāja" un Latvijas Nacionālā kultūras centra organizēto Tautas mūzikas instrumentu spēles kursu dalībnieku koncerts "Saspēlēsim?", kurā piedalījās arī bērnu un jauniešu tautas mūzikas grupa no Iecavas "Tarkšķu mandolīnisti".

Tā bija reta izdevība klausītājiem vienuviet dzirdēt, kā skan seni un ne tik seni tautas mūzikas instrumenti. Vēl lielāku cieņu un apbrīnu rada to spēlētāji – entuziasti, kuri šos instrumentus apguvuši trīs mēnešu laikā. 


Kā atklāja Tautas mūzikas biedrības "Skaņumāja" projektu vadītājs, etnomuzikologs Ilmārs Pumpurs, piecu gadu laikā, kopš notiek kursi, tautas mūzikas instrumentu spēli apguvuši teju 200 interesentu. Ir arī cilvēki, kas iemācās vienu instrumentu, tad izvēlas apgūt citu instrumentu. Šis ir jau devītais izlaidums.


"Jauniegūtās  prasmes daudzi no viņiem liek lietā, piedaloties folkloras grupās, tautas mūzikas ansambļos, kā arī muzicē ģimenes un draugu lokā," saka I.Pumpurs.


Viens no piemēriem ir arī ONKC Ogres Danču kluba vadītājs Ainārs Sviķis, kurš kursos apguva ermoņikas spēli, bet līdz tam iemācījies spēlēt dūdas.


"Man tas bija ļoti nepieciešams, jo Ogres Danču klubam gadu gaitā nav izdevies piesaistīt nevienu muzikantu. Tagad varēšu spēlēt pats. Gaidu arī, kad mana meita pievienosies Ogres Danču klubam un spēlēs vijoli. Pavadošā grupa ir ļoti svarīga, jo gan folkloras kopai, gan danču klubam dzīvā mūzika ir pamats," atzīst A.Sviķis.


Spēlējot atsevišķu instrumentu grupās, apvienojoties iesācējiem un pieredzējušiem spēlētājiem, kursu laikā tapušām kapelām, jestras ziņģes un danči sildīja klausītāju sirdis un viņi neskopojās ar aplausiem un līdzdziedāšanu. Pēc šī koncerta noteikti atkal kāds vēlēsies pieteikties biedrības "Skaņumāja" Tautas mūzikas instrumentu spēles kursos.


"Kursi turpināsies, kamēr vien būs interesenti, kuri vēlēsies spēlēt kādu tautas mūzikas instrumentu. Mūsu uzdevums ir dot ierosmi, palīdzēt sadraudzēties ar instrumentu. Tā, lai instruments kļūst par draugu, ar kuru kopā gribas pavadīt laiku. Atšķirībā no klasiskās mūzikas, tautas mūzikas instrumentu apguvei vecums nav šķērslis," norāda I.Pumpurs. "Interese par tautas mūziku ir liela, un tā turpinās. Mūsu pārliecība - tautas mūzikas spēlēšana var bagātināt latviešu kultūrvidi, un mūs no pasīviem klausītājiem padarīt par aktīviem muzicētājiem." 


Mūžizglītības projektu, kas notiek Skrīveru Mūzikas un mākslas skolas telpās, finansiāli atbalsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs un Valsts kultūrkapitāla fonds. Tāpēc kursu noslēguma koncertu ar savu klātbūtni pagodināja Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte.


"Tā ir ļoti būtiska nemateriālā kultūras mantojuma apguves dzīvotspējas sastāvdaļa. Tas iespējams, sadarbojoties valsts institūcijai un nevalstiskajai organizācijai, kā arī pateicoties sabiedrības vēlmei to darīt. Arī šajā koncertā varējām redzējēt, ka cilvēkiem ir liela interese par tautas mūzikas  instrumentiem. Es ļoti priecājos, ka atdzimst dabīgā muzicēšana," sarunā ar portālu "OgreNet.lv" atzīst S.Pujāte. "Dabīgajai muzicēšanai ir izteikta kopā būšanas funkcionalitāte. Tā var notikt ģimenes, kopienas, pilsētas saietos. Arī šajā koncertā piedalījās cilvēki ne tikai Ogres novada, bet arī no tuvākas un tālākas apkārtnes. Tā ir tā lielākā vērtība – būt kopā ar cilvēkiem tautas mūzikas labad."

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/43683

2019. gada 15. aprīlī, 10:22, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

inga • 2019. gada 15. aprīlī, 20:17
ja būtu Ogrē, noteikti ietu ermoņikas mācīties....
Ilze • 2019. gada 15. aprīlī, 16:34
Lielisks koncerts,absolventi un Tarkšķi! Paldies par iedvesmojošo pasākumu.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet