Atgriezties pie raksta

Pirmo Līvijas Akurāteres balvu saņem Ogres Tautas teātris

20. jūlijā XIV Latvijas amatierteātru salidojuma "Spoguļo!" ietvaros pirmo reizi pasniegta Līvijas Akurāteres balva. Apbalvojumu par izciliem sasniegumiem amatiermākslas nozarē un būtisku ieguldījumu Latvijas kultūrvides veidošanā saņēmis režisora Jāņa Kaijaka vadītais Ogres tautas teātris.


 

Teātra zinātniece Līvija Akurātere vairākus gadu desmitus skatījusies un vērtējusi neskaitāmus amatierteātru iestudējumus dažāda līmeņa skatēs un festivālos, dāsni dalījusies ar teātra spēlētājiem arī savās zināšanās un tādējādi iemantojusi lielu cieņu no amatierkolektīvu kuplās saimes.


Balvu izveidojis Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC), uzskatot, ka arī amatierteātri ir pelnījuši savu īpašo apbalvojumu, līdzīgu tam, ar kādu Dziesmu un deju svētku skatēs sumina labākos korus un deju kolektīvus.


Pirmās Līvijas Akurāteres balvas laureāta Ogres teātra veiksmīgās darbības pamatā ir teātra senā vēsture. Ogres pilsētā teātra pirmsākumi saistāmi ar 1928. gadu – ar Ogres pilsētas dibināšanu un Apvienoto biedrību nama (vēlākā Tautas nama) atklāšanu. Oficiālais teātra sākuma datums – 1928. gada 24. novembris, kad Apvienoto biedrību namā notiek pirmā izrāde. Teātris aktīvi darbojies visus turpmākos gadus. Kopš 1998. gada Ogrē izrādes iestudē režisors Jānis Kaijaks, kurš kopš 2007. gada ir vienīgais teātra režisors un mākslinieciskais vadītājs. Pārdesmit gadu laikā tapušas dažādu žanru un stilu izrādes. Režisora darba pamatā svarīgu lomu spēlē kvalitatīvs dramaturģiskais materiāls, izrādes kopējā stilistika, muzikālais noformējums un psiholoģiska pieeja aktieru darbam ar lugas tēliem. Pēdējā piecgadē tapušie iestudējumi - H. Ibsena "Bernika projekts" (2015), O. Vailda "Cik svarīgi būt nopietnam" (2016), A. Čehova "Ivanovs" - guvuši augstākos novērtējumus Latvijas amatieteātru skatēs. Kopš 2017. gada, pateicoties Ogres novada Kultūras centra un Ogres novada pašvaldības atbalstam, Ogres teātris darbojas jaunatklātajā Ogres Teātra telpā. J. Kaijaka vadībā Ogres teātris piedzīvojis radošu izaugsmi, ieguvis stabilu, spēcīgu un daudzpusīgu aktieru ansambli un guvis atpazīstamību Latvijas kultūrvidē. 


Pirmajai Līvijas Akurāteres balvai tika nominēts arī Ausekļa Limbažu teātris, Staiceles amatierteātris "Fabrika" un Jūrmalas teātris.


Balvas laureātu noteica ekspertu komisija: Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru nozares eksperte Dace Vilne, LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna, teātra vēsturnieks Jānis Siliņš, teātra kritiķe un zinātniece Ieva Rodiņa un Kultūras ministrijas Kultūrpolitikas departamenta Nozaru politikas nodaļas vadītāja Iluta Treija.


Līvijas Akurāteres balva turpmāk tiks piešķirta reizi piecos gados.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/44281

2019. gada 21. jūlijā, 08:59, Kultūra un izglītība
Kroders.lv

Jaunākie komentāri

skats no malas • 2019. gada 23. jūlijā, 07:21
Super - prieks par Ogreniešiem! Malači!
Ūva • 2019. gada 22. jūlijā, 19:59
Lieliski! Nezinu, kāpēc, bet to, ka Ogres Tautas teātrim būs Līvijas Akurāteres balva, zināju jau iepriekš. Biju par to pārliecināta. Paldies, ka attaisnojāt ne jau tikai manas cerības!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet