Atgriezties pie raksta

Kino sākumi Ogres muzejā

Ogres pilsētas svētku otrajā dienā, 24. augustā, Ogres Vēstures un mākslas muzejā varēs apskatīt dažādas iepriekšējos gadsimtos radītas kino iekārtas, kuras funkcionē arī mūsdienās.

Plkst. 13.00 Izzinošs stāsts Kā radās kino? Maģiskā laterna


Ar Ķeipenes Kino stacijas seno kino iekārtu kolekciju iepazīstinās Ogres novada Tūrisma informācijas centra speciāliste Velta Riekstiņa. Maģiskā laterna, kas pasaulē atpazīstama ar latīnisko nosaukumu ‘laterna magica’ ir viens no pirmajiem projektoru priekštečiem. Paši pirmie eksemplāri radīti 17. gadsimtā un izmantoti izklaides mērķiem, 19. gadsimtā laterna kļuva īpaši populāra izglītības jomā. Veltas Riekstiņas stāstījumā atklāsies kā no šādas ierīces cilvēce nonākusi līdz kino lentai.


Plkst. 14.00 Mēmā kino seanss ar 20. gadsimta sākuma projektoru Pathe ”KOK”


1912. gadā Francijā tika izgudrots aparāts, kas ļāva kino filmas cilvēkiem rādīt pašiem savās mājās. Mūsdienās Latvijā esot saglabājušies vien pāris Pathe KOK ar roku darbināmie kinoaparāti. Ogres Vēstures un mākslas muzeja mākslinieka Māra Ruskuļa vecvectēvs bijis tālbraucējs ar kuģiem, ārpus robežām noskatījis un arī sagādājis sev šādu kino ierīci, ar kuru pēcāk braukājis pa krogiem un izrādījis kino.


Ogres muzejā saglabājusies 1923. gada afiša, kura vēsta par pasākumu Ogres miesta Ausbiķa kunga zālē, kurā būšot iespējams apskatīt šo jaunāko franču izgudrojumu, kas ražo elektrisko gaismu un rāda skaista bildes. Tādēļ pilsētas svētkos, godinot tās vēsturi un svētku tēmu, Māris Ruskulis iedarbinās vecvectēva Pathe KOK ar kuru demonstrēs divas filmas - „Viņš un policists”, kurā galveno lomu spēlē viens no populārākajiem mēmā kino komiķiem Herolds Kleitons Loids un „Šampanieša izgatavošana Pernejā”, kas ir dokumentālā filma par mazu ciematiņu Francijā.


No 22. augusta muzejā būs apskatāma Aigas Kalniņas akvareļu izstāde „Ogre kino kadrā”.


Ogres skaistumu gan agrākos, gan pavisam nesenos laikos novērtējuši Latvijas filmu veidotāji, izvēloties pilsētu ar tās dabu un ēkām kā lokāciju filmu radīšanai. Šajā izstādē atklāsies piecas pilsētas ēkas, kuras var atpazīst tādās latviešu spēlfilmās kā „Emīla nedarbi”, „Dubultnieks”, „Ilgais ceļš kāpās”, „Vecā dārza noslēpums” un daudzsēriju filma „Sarkanais mežs”.


 


Informāciju sagatavoja Ogres Vēstures un mākslas muzejs

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/44466

2019. gada 22. augustā, 10:31, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet