Atgriezties pie raksta

Ogres muzejs pilsētas svētkos ļauj ieskatīties kino veidošanās vēsturē Foto

Ogres pilsētas svētku "Dzīve ir kino" laikā liela interese bija arī par Ogres Vēstures un mākslas muzeju, kurš aicināja iepazīties ar dažādām iepriekšējos gadsimtos radītām kino iekārtām un noskatīties turpat gadsimtu senas kino filmas.

Ogres novada Tūrisma informācijas speciāliste iepazīstināja ar Ogres Vēstures un mākslas muzeja un Ķeipenes Kino stacijas seno kino iekārtu kolekciju. Kino stacijas krājumā ir arī viens no pirmajiem projektoru priekštečiem - maģiskā laterna, kas pasaulē atpazīstama ar latīnisko nosaukumu 'laterna magica'. Ķeipenes Kino stacijai šo unikālo priekšmetu, kas ir tikai muzeju un kolekcionāru īpašumā, uzdāvināja kādreizējais kino festivāla "Arsenāls" direktors Augusts Sukuts, kurš bija iecienījis Ķeipenes Kino staciju un bija radījis šeit kinodarbinieku vidi.


"Cilvēces interese par kustīgo attēlu bijusi vienmēr. Maģiskā laterna vairāku gadsimtu laikā ir izklaidējusi cilvēkus. Ar šīs laternas palīdzību daudzi ir mēģinājuši iekustināt kino kadru. Maģiskā laterna ir radusies 17.gadsimta beigās. Šis eksponāts ir jaunāks. Maģiskās laternas konstrukcija ir ļoti vienkārša – gaismas avots, gaismas izkliedētājs, palielināmais stikls, atvere ventilācijai. Kā gaismas avots tiek izmantota petrolejas lampiņa, jo toreiz vēl nebija elektrības. Maģiskajā laternā ievieto ar krāsām uz stikla zīmētu attēlu, ko šodien varētu pielīdzināt diapozitīviem. Cilvēki šos attēlus skatījās uz sienas. Viņiem tas šķita ļoti brīnumaini un aizraujoši," stāsta V.Riekstiņa.


Ne mazāk interesents bija Mēmā kino seanss ar 20. gadsimta sākuma projektoru "Pathe KOK", ko demonstrēja Ogres Vēstures un mākslas muzeja mākslinieks Māris Ruskulis. "Pirms  110 gadiem šis aparāts, kas ļāva redzēt kustīgās bildes, bija augstākais tehnoloģijas sasniegums kino jomā. Tas tika izgudrots Francijā 1912.gadā. Reti kurš varēja savā īpašumā iegūt šādu projektoru, bet, kā vēsta no 1923. gada saglabājusie afiša, Ogrē ir bijusi iespēja redzēt ar šo projektoru rādītās filmas," atklāja M.Ruskulis.


Viens no šāda projektora īpašniekiem ir bijis arī M.Ruskuļa vecvectēvs, kurš strādājis uz tālbraucēju kuģiem, ārpus robežām noskatījis un arī sev sagādājis šādu kino ierīci, ar kuru pēc tam braukājis pa krogiem un izrādījis kino.


Ogres pilsētas svētkos, godinot tās vēsturi un svētku tēmu, M. Ruskulis iedarbināja vecvectēva "Pathe KOK" ar kuru demonstrēja divas filmas - "Viņš un policists", kurā galveno lomu spēlē viens no populārākajiem mēmā kino komiķiem Herolds Kleitons Loids un "Šampanieša izgatavošana Pernejā", kas ir dokumentālā filma par mazu ciematiņu Francijā.


Ogres Vēstures un mākslas muzeja apmeklētāji svētku laikā izmantoja iespēju iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju "Pietura Ogre", kā arī apskatīja Aigas Kalniņas akvareļu izstādi "Ogre kino kadrā" un mākslinieku Zobenu ģimenes izstādi "Veltījums".

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/44485

2019. gada 24. augustā, 19:44, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet