Atgriezties pie raksta

Ciemupieši meklē un atrod savu dzimtu saknes Foto

13.septembra pēcpusdienā Ciemupes Tautas namā pasākumā "Ciemupes dzimtu stāsti" ar apkopoto materiālu par savām dzimtām iepazīstināja ciemupiete Zigrīda Kļava. 

Tā nav pirmā reize, kad ciemupieši, ņemot līdzi vēsturiskus dokumentus un fotogrāfijas, nāk uz Tautas namu, lai omulīgā gaisotnē dalītos ar atmiņām un klausītos stāstus par ļaudīm, mājām, notikumiem. 


"Viss sākās ar ciemupieša Dāvja Ādama grāmatu "Atmiņu paradīze" atvēršanas svētkiem 2017.gada oktobrī. Tad mēs īpaši jutām, ka cilvēkiem ir izteikta interese par savām dzimtām. Jāatzīst, ka tā bija vērojama jau krietni agrāk, jo šeit visi cits pazīst un zina, cik ilgi kurš dzīvo Ciemupē. 2018.gadā Muzeju nakts ietvaros ciemupieši tika aicināti atcerēties Latvijas vēsturi simts gadu griezumā, caur vēstures prizmu atklājot arī savu dzimtu likteņus. Paši iedzīvotāji izteica ierosinājumu, ka Ciemupes senās dzimtas vēlas satikties, pārrunāt un dalīties atmiņās," stāsta Ciemupes bibliotēkas vadītāja Liene Kainaize.


Ciemupes bibliotēkai, sadarbojoties ar Ciemupes Tautas namu, tapa pasākums "Ciemupes dzimtu stāsti", ko aizsāka Kļavu dzimta. Pētot sava vīra dzimtas saknes, Zigrīda Kļava nonākusi pie secinājuma, ka Ciemupē ļoti daudzas ģimenes cita ar citu saistītas. 


"Tāpēc nolēmām rīkot šādas tikšanās, lai ciemupiešiem būtu jātērē mazāk laika patstāvīgi pētot savas dzimtas vēsturi. Laika gaitā mainījušies arī māju nosaukumi, un arī tas daudziem interesē," atklāj L.Kainaize.


Tikšanās laikā Zigrīda Kļava un Inita Dzelme lasīja vēstules, kuras viņu dzimtas glabājušas vairāk nekā simts gadus. Z.Ķļava stāstīja, ko ir atklājusi un ko vēlas uzzināt. "Šī tikšanās bija ļoti vajadzīga, lai galu galā noskaidrotu tās radu lietas, kas līdz šim tika izteiktas tikai minējumu līmenī," atzīst Z.Kļava.


Liecības par Ciemupes vēsturi, tajā skaitā par senajām dzimtām, glabājas Novadpētniecības istabā, kas atrodas Ciemupes Tautas namā. Tās eksponātu klāstu nupat papildinājusi rakstāmmašīna, uz kuras Ausma Ūzula no vecā šrifta pārrakstījusi sava vectēva Dāvja Ādama grāmatu "Atmiņu paradīze". Rakstāmmašīnu uz Ciemupi nogādāja novadpētniece Ruta Andersone. Līdz šim vērtīgais eksponāts glabājās Tomes novadpētniecības muzejā.


L.Kainaize aicina ciemupiešus un citus interesentus gan apmeklēt Novadpētniecības istabu, gan iegriezties bibliotēkā, kur atrodama Dāvja Ādama grāmata "Atmiņu paradīze", Paula Rubeņa "Teciņus pa taciņu", kā arī Ilzes Veides bakalaura darbs "Ogresgala pagasta vietvārdi" par Ciemupes māju senajiem un jaunākajiem nosaukumiem.


Bibliotēkas vadītāja arī pati rūpīgi vāc un apkopo presē un interneta resursos publicētos materiālus par Ciemupes vēsturi. Iekārtota arī tematiskā mapīte "Ciemupes dzimtu stāsti". Tikšanās laikā Z.Kļava atklāja, ka, bibliotēkā pašķirstot mapītē ievietotos materiālus, atradusi sev noderīgu informāciju, kas vēl vairāk pārliecinājusi par nepieciešamību apzināt savas saknes un tikties ar Ciemupes seno dzimto pēctečiem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/44687

2019. gada 15. septembrī, 11:23, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet