Atgriezties pie raksta

Ogrē prezentē Marinas Kosteņeckas atmiņu krājumu par XX gadsimtu Foto

30.oktobra pēcpusdienā Ogres Vēstures un mākslas muzejā diskusiju par pagājušā gadsimta otrās puses notikumiem, par Latvijas neatkarības cīņu un radošo personību lomu tajā rosināja publicistes un rakstnieces Marinas Kosteņeckas nupat iznākušās grāmatas "Mans XX gadsimts" un "Vēstules no XX gadsimta".

"Mums ir prieks ar jums tikties mājīgajās Ogres Vēstures un mākslas muzeja telpās, jo, kā zināms, Ogres Centrālā bibliotēka šobrīd ir ceļā uz jaunu ēku," pasākuma ievadā sacīja Ogres Centrālās bibliotēkas direktore Jautrīte Mežjāne, īpaši sveicinot vakara viešņas - publicisti un rakstnieci Marinu Kosteņecku, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības direktori Kārinu Pētersoni. 


"Marina Kosteņecka ir ļoti daudz devusi Latvijai, kā arī guvusi plašu atpazīstamību kādreizējā Padomju Savienībā. Popularitāti ieguvusi arī kā Latvijas radio balss, vadot programmu "Doma laukums" krievu valodā. Marina ir cilvēks, kurš Latvijai izšķirīgā brīdī bija kopā ar latviešu tautu un iestājās par mūsu valsts neatkarības atjaunošanu. Marina Kosteņecka runā atklāti, prot pateikt taisnību tieši acīs gan krieviem, gan latviešiem, un pats svarīgākais, ka cilvēki vēlas šo patiesību dzirdēt," atklāja K.Pētersone.


Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība septembrī laidusi klajā publicistes un rakstnieces Marinas Kosteņeckas atmiņu krājumu par neseno Latvijas vēsturi "Mans ХХ gadsimts" latviešu un krievu valodā. Krājumu veido divas grāmatas – "Mans XX gadsimts" un "Vēstules no XX gadsimta". 


Atmiņas par XX gadsimta beigu notikumiem Latvijā rakstniece izklāsta neparastā veidā – caur atbalstītāju vēstulēm un atklātās sarunās ar laikabiedru un žurnālistu Georgu Stražnovu. Grāmatām ievadvārdus ir uzrakstījuši Marinas Kosteņeckas dzīvē un arī Latvijas vēsturē un kultūrā nozīmīgas personības – Dainis Īvāns un Knuts Skujenieks.


Grāmatu "Mans XX gadsimts" Marina Kosteņecka nodēvējusi par savu mūža darbu, mīlestības apliecinājumu un sava veida testamentu Latvijai. 


"Vairākus gadus bija pavadījusi dzīvokļa četrās sienās. Protams, aktīvi sekoju visam, kas notiek Latvijā un pasaulē, un sapratu, ka tagad sāk pārrakstīt vēsturi, kuras līdzdalībniece es esmu, nevis tikai lieciniece. Parādās pat pavisam ačgārni vēstures vērtējumi. Es apzinājos, ka vēl esmu dzīva un mans pienākums ir atstāt liecību nākamajām paaudzēm," teica Marina Kosteņecka.


Grāmatas rakstniece ir uzrakstījusi savā dzimtajā krievu valodā, bet ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības gādību tās ir tulkotas arī latviešu valodā. "Mēs daudz runājam par integrāciju, bet šeit tam ir reāls pierādījums. Grāmatu tulkojums arī neatšķiras no oriģināla. Gan krievu, gan latviešu lasītājs saņems tieši tādu pašu saturu," uzsver M.Kosteņecka.


Marina Kosteņecka ir viena no Tautas frontes dibinātājām, PSRS Tautas deputāte un aktīva cīnītāja par Latvijas neatkarības atjaunošanu lielajā politikā. Viņas biogrāfija cieši savijusies ar Latvijai izšķirošu laika periodu – neatkarības atjaunošanu. Vēsturiskie notikumi ietekmējuši rakstnieces radošo un personīgo dzīvi un otrādi – Marina Kosteņecka bijusi aktīva līdzdalībniece valsts vēsturē. Tieši tādēļ rakstnieces atmiņām un dzīvesstāstam ir īpaša vērtība.


Projektā par Marinas Kosteņeckas krājuma izdošanu ietvertas arī tikšanās ar lasītājiem, informēja K.Pētersone. Šo iespēju izmantoja arī ogrēnieši, kuri kuplā skaitā bija ieradušies uz tikšanos ar M.Kosteņecku. Rakstnieces talanta cienītāji stāvēja rindā pēc autogrāfa, atcerējās Atmodas laiku un teica paldies par līdzdalību Latvijas neatkarības atgūšanā.


K.Pētersone jaunās Marinas Kosteņeckas grāmatas dāvināja arī Ogres reģiona bibliotēkām, un tās būs pieejamas ikvienam interesentam.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/45093

2019. gada 31. oktobrī, 00:03, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Paldies! • 2019. gada 4. novembrī, 18:59
Paldies organizatoriem! Izcila tikšanās un iespēja Ogrē! Cik labi, ka šādi cilvēki, kas ir dzīvā vēsture, piekrīt braukt pie klausītājiem un liecināt par savu laiku un notikumiem, kurus viņi ir veidojuši, kamēr viss nav sagrozīts un aizmirsts pēc šis dienas vajadzībām.
ха ха • 2019. gada 31. oktobrī, 07:12
Нет! Не наш это человек.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet