Atgriezties pie raksta

Ogrēniešiem patīkama atkalsatikšanās ar dziedātājiem no "Čikāgas piecīšiem" Foto

Valsts svētku izskaņā 20.novembrī Ogres novada Kultūras centrā koncertprogrammā "Manai tautai" uzstājās Armands Birkens, Lorija Vuda (abi dziedātāji pazīstami kā leģendārās apvienības "Čikāgas piecīši" dalībnieki) un Ieva Akuratere.

Tie ir mākslinieki, kuri caur savu daiļradi stiprinājuši latviešu pašapziņu un, no jauna iededzot latviešu tautas dvēselisko uguni, apvienoja visu latviešu tautu. 


Ogrēniešiem šis ir nozīmīgs jubilejas gads, jo tieši pirms 30 gadiem Ogres estrādē un Mežaparka estrādē Rīgā ar koncertu pirmoreiz Latvijā uzstājās leģendārā Amerikas latviešu mūziķu grupa "Čikāgas piecīši".  Jāpiebilst, ka tikai divas pilsētas Latvijā 1989.gadā tika aplaimotas ar šo mākslinieku klātbūtni. Šos koncertus vēl pēc 30 gadiem atceras gan skatītāji (vairāki desmiti no 1989.gada koncerta apmeklētājiem bija klāt arī šajā koncertā), gan arī dalībnieki.


"1989.gada koncertā publika bija ļoti mīļa - visi tik saviļņoti. Uzdrošinājās publiski vicināt Latvijas karogus. Ogre bija viena no pirmajām pilsētām, kas pieteicās uz "Čikāgas piecīšu" koncertiem," atceras Armands Birkens. Arī Lorijai Vudai šis koncerts palicis spilgtā atmiņā: "Ogres estrāde bija pārpildīta ar skatītājiem. Mēs bijām nedaudz satraukti, bet tajā pašā laikā priecīgi un gandarīti." 


2004.gadā Armands Birkens, Lorija Vuda un Alberts Legzdiņš ar koncertprogrammu piedalījās Līgo svētkos Ogres estrādē. 


"Čikāgas piecīšu" dziesmas skanējušas arī Ogres novada Kultūras centrā. 2012.gadā te uzstājās duets - Lorija Vuda un Armands Birkens. "Vienmēr var uzteikt un paslavēt Ogres novada Kultūras centra viesmīlīgās saimnieces. Šajā namā vienmēr jūtams sirds siltums," piebilst Lorija Vuda.


"Mēs šajā vakarā otro reizi šajā zālē kopā dziedam. Tā ir jauka tikšanās uz skatuves gan ar Loriju Vudu, jo viņa pirms 23 gadiem no Čikāgas pārcēlusies uz Latviju, gan ar Ievu Akurāteri, ar kuru 1990.gadā es vienā vakarā Mazajā Ģildē Rīgā nodziedāju divus koncertus. "Čikāgas piecīši" tolaik atradās slavas zenītā, un es viens pats biju Latvijā. Cilvēki lūdza, vai nevar nodziedāt koncertu," stāsta A.Birkens.


Dziedātāja Ieva Akuratere atklāj, ka viņai Latvijas dzimšanas dienā ir dubultsvētku sajūta, jo tā ir iespēja dziedāt kopā ar "Čikāgas piecīšiem" – Loriju un Armandu. I.Akuratere atzīst, ka tas vienmēr ir bijis viņas sapnis – dziedāt kopā ar māksliniekiem, kuru dziesmas padomju okupācijas gados paslepšus klausījusies tolaik aizliegtajā radiostacijā "Amerikas balss". "Klausīties un mācīties šīs dziesmas bija liela drosme un cerības jaunam ceļam, tā bija brālības sajūta. Mēs meklējām caur šīm dziesmām līdzīgi domājošos un arī atradām. Caur dziesmu bija vieglāk to izdarīt," saka Ieva Akuratere. 


Tieši Ievas Akurateres dziedātā dziesma "Manai tautai" (autori – Andris un Brigita Ritmaņi) savulaik kļuva par neoficiālu Dziesmotās atmodas himnu. Pirmoreiz šī dziesma skanēja 1988.gadā – festivālā "Liepājas dzintars" un pēc tam tautas manifestācijā Mežaparkā.


Klausoties himnisko "Manai tautai" un daudzas citas tautās iemīļotas dziesmas Ievas Akurateres, Lorijas Vudas un Armanda Birkena izpildījumā klausītāji varēja atsaukt atmiņā notikumus pirms 30 gadiem un novērtēt, ko nozīmē dzīvot savā zemē un brīvā valstī.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/45278

2019. gada 21. novembrī, 00:00, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Paldies • 2019. gada 21. novembrī, 11:06
Paldies, bija jauks un sirsnīgs koncerts.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet