Atgriezties pie raksta

ONKC folkloras kopa "Artava" - Starptautiskā masku tradīciju festivāla dalībniece Foto

Ogres novada Kultūras centra folkloras kopai "Artava" no 15. līdz 16.februārim bija iespēja un gods piedalīties Līvānu 21.Starptautiskajā masku tradīciju festivālā.

No Ogres ceļā devāmies zilā  autobusiņā, un kā vizbulītes uzplaukām jaunā Līvānu Kultūras nama durvju priekšā. Pēc izvietošanās Līvānu vidusskolas telpās, iepazīšanās un pārģērbšanās masku tērpos, piedalījāmies gājienā uz Līvānu Kultūras nama laukumu, kur notika neliels masku kopu iepazīšanās koncerts. Ar apsveikuma runu uzstājas Latvijas Folkloras biedrības priekšsēdētājs Andris Kapusts.


Tikām sadalīti grupās, lai dotos braucienā pa Līvānu novadu. Mūsu grupā bija trīs kolektīvi. Busiņi kā vabolītes - baltā, zilā un dzeltenā  tonī - aizlidoja pa Līvānu novada skaistajām ārēm. Apstājamies pie slavenā pansionāta "Rožulejas", kur mūs sagaidīja pansionāta vadītāja Gunta Jaudzema ar vīru.  Baltajā busiņā bija viesi no Āfrikas - Kamerūnas folkloras ansamblis -, ar kuru mums laimējās iepazīties.


Viesi bija ieradušies pēc Līvānu folkloras kopas "Ceiruleits" vadītājas Annas Kārkles ielūguma, kura savulaik Meksikā iepazinās ar Kamerūnas princi. 


Pagājušā gada  20.novembrī pēc prinča ielūguma folkloras kopa "Ceiruleits" ar 20 vecākās grupas dalībniekiem un vadītāju Annu Kārkli devās  ceļojumā uz Kamerūnas pilsētu Duālu pie Atlantijas okeāna. Jāpiebilst, ka Kamerūna ir 7,4 reizes lielāka par Latviju.  


Folkloras  festivālā piedalījās piecas valstis: Čada, Nigērija, Centrālas  Āfrikas republika, Eiropas valstis pārstāvēja Līvānu "Ceiruleits" un Kamerūna. Afrikāņi bija ļoti uztraukušies, kādi būs  eiropieši, kā tos uzņemt, bet desmit dienu ilgajā laikā visi ļoti sadraudzējās.


Annu Kārkli ar grupu sagaidīja pats Kamerūnas princis Isaac Yamekuc  un 3 pavadoni-gidi ar mākslīgo ziedu pušķiem, jo ārā valdīja liela  svelme.


Kamerūnā sarunājas angļu un franču valodā, ko prot tikai daļa kamerūniešu, pārējie - 200  dažādu cilšu valodās. Skolās māca angļu un franču valodu, izglītība par brīvu, arī augstskolās. Ir privātās skolas. Klasē ap 100 bērnu, visi vienādos formas tērpos. Bērni ļoti iespaidīgi, glīti, smaidīgi un labi audzināti. viņi priecājās par folkloras kopas "Ceiruleits" priekšnesumiem un aplaudēja mirdzošām actiņām.


Folkloras festivāls notika baznīcas laukumā. Liela loma tā organizēšanā bija mācītājiem, bet festivāla direktors pats princis… Kamerūnā uzturā iedzīvotāji galvenokārt lieto vistas gaļu un zivis. Cūkgaļa un liellopu gaļa ir ļoti dārga. Daudz zaļumu, salātu un augļu. Vietējie iedzīvotāji lieto uzturā dzeloņcūku lielo žurku un čūsku gaļu. Delikatese ir šimpanzes un gorillu cepetis, ko nobaudīja arī ciemiņi no Latvijas.     


Desmit dienas bija jāpavada bez telefoniem un interneta, bet e -pasts ir tikai princim.


Folkloras pasākums Līvānos bija organizēts augstā līmenī. Sniedzām koncertu "Rožlejās" un Līvānu Kultūras namā. Festivāla  programmā bija iekļauti masku gājieni Turku un Rožupes pagastos, konference par maskošanās tradīcijām, kurā piedalījās arī Kamerūnas grupas vadītājs ar lekciju, kā arī masku saiets, izrādīšanās un masku skate uz kultūras  nama skatuves.


Pasākumā piedalījās 24 masku grupas no Latvijas un piecas no citām valstīm - Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas, Krievijas un Kamerūnas.


Folkloras kopa "Artava" dziedāja čigānu dziesmu ar mūsu maskas lāča izvārtīšanos un, dziedot "Jau mani ved…", izdeva pie vīra līgavu kādam vīrietim no skatītājiem, publikā izsaucot smieklus.


Paldies visiem, kas organizēja šos folkloras svētkus - "Artavas" prezidentei Benitai Špakovskai, mūsu mākslinieciskajam vadītājam, Latvijas Folkloras  biedrības preikšsēdētājam Andrim Kapustam, Līvānu novada domei, folkloras skates vadītājai Annai Kārklei un pārējiem. Paldies mūsu autobusiņa vadītājam Alnim un mūsu masku māksliniecēm-kopas dalībniecēm.


                                        Anna Kudeiko, folkloras kopas "Artava" dalībniece

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/46095

19. februārī, 13:43, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Anna • 19. februārī, 17:43
Liels paldies visu "artaviešu"" vārdā.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet