Atgriezties pie raksta

Stāsts par Herbertu Cukuru vēl nav beidzies Foto

Trešdien Ogres Vēstures un mākslas muzejā tie cilvēki, kam nav vienaldzīga mūsu tautas un valsts vēsture, izmantoja iespēju tikties ar režisoru Robertu Klimoviču, kurš veido dokumentālu filmu "Ļaujiet man runāt!"  par Latvijas armijas kapteiņa, lidotāja, lidmašīnu konstruktora un būvnieka Herberta Cukura likteni.

"Šī tēma man ir tuva, kopš tā laika, kad izlasīju pirmo Herberta Cukura grāmatu "Mans lidojums uz Gambiju". Tā nonāca manās rokās, kad man bija 14 gadu. No tā brīža es iemīlēju aviāciju un lidošanu. Man radās jautājums, kas ir Herberts Cukurs. Latvijas Padomju enciklopēdijā atradu vien skopas ziņas, ka Herberts Cukurs ir pazīstams latviešu aviators, kuru par piedalīšanos ebreju masveida slepkavībās savulaik nogalinājis Izraēlas specdienests. Taču man tas, salīdzinājumā, ar lasīto grāmatā, nelikās ticami," atklāj R.Klimovičs. "2001.gadā es atkal atgriezos pie šīs domas, ka šī cilvēka liktenis ir jāizpēta dziļāk, jo informācijas par viņu ir ļoti maz. Kad sāku veidot televīzijas raidījumu "Leģendu mednieki", es jau biju saticies ar pirmajiem cilvēkiem, kuri varēja liecināt. Es izlasīju Antona Kincles un Gada Šimrona grāmatu "Rīgas bendes nāve", kas ir Cukura slepkavas versija par notikušo. Lai cik tas nebūtu paradoksāli, šī  versija ir apsūdzība, ko izvirzījis cilvēks, kurš pats viņu noslepkavoja. Jo vairāk un dziļāk es šajā tēmā iedziļinājos, pētīju, jo vairāk atklājās pārsteidzoši, manu prātu šokējoši jaunumi un informācija."


Darbs pie filmas par Herbertu Cukuru ilgst jau vairāk nekā 15 gadu, šajā laikā savāktas daudzas liecības un uzklausīti liecinieki. R.Klimovičs atzīst, ka tam ir arī pozitīva nozīme, ka filmas veidošana ieilgusi, jo šajā laikā daudz kas ir mainījies, tostarp arī sabiedrības attieksme pret Herbertu Cukuru.


Pagājušajā gadā prokuratūra izbeidza krimināllietu, kas bija ierosināta pēc Herberta Cukura ģimenes iniciatīvas – ja šis cilvēks ir nodarbojies ar to, ko viņam inkriminē – ebreju nogalināšanu Otrā pasaules kara laikā -, tad vaina ir jāpierāda. Prokuratūra pierādījumu trūkumu dēļ (tos nespēja sniegt arī Izraēla) pēc 20 gadiem izbeidza šo lietu.


Uz tikšanos ar R.Klimoviču bija ieradies Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: "Vēstures fakti pierāda, ka Cukurs pats ir slēpis ebrejus. Manā skatījumā, Cukurs tika noslepkavots tāpēc, ka viņš bija populāra un pazīstama persona, un viņa slepkavība radīja rezonansi plašā sabiedrībā. Joprojām mēs neesam aizvēruši šo vēstures lappusi. Mūsu paaudzei ir svarīgi šo stāstu pabeigt, lai otra puse atzīst, ka Cukurs nav vainīgs  un noslepkavots nelietīgi. Nav bijusi nekāda tiesa, viņam nav ļāvuši aizstāvēties. Ne velti Cukura pēdējie vārdi bija: "Ļaujiet man runāt!" 2013.gadā, kad apceļoju Dienvidameriku, neizdevās atrast māju, kurā noslepkavots Cukurs, bet 11.novembrī, Lāčplēša dienā, Urugvajas kāpās mēs iededzām sarkanbaltsarkano svecīti ar karodziņu, pieminot Herbertu Cukuru."


Tikšanās dalībnieki varēja noskatīties fragmentus no topošās filmas, kā arī iegādāties lidotāja un aviācijas žurnālista Rūdolfa Celma (1894-1984) grāmatu "Tev būs lidot" (1935) atjaunoto izdevumu, kam priekšvārdu rakstījis Roberts Klimovičs. 


Atbildīgo institūciju neizpratnes dēļ par tēmas aktualitāti darbs pie filmas vēl nav pabeigts, tāpēc biedrība "Latvijas aviācijas muzejs "Spilve"", kuras valdes priekšsēdētājs ir R.Klimovičs, lai iegūtu līdzekļus filmas pabeigšanai, izdod grāmatas par aviācijas vēsturi. Uz Aviācijas svētku simtgadi, kas tiks atzīmēta šogad jūlijā, plānots izdot grāmatu "Mans lidojums uz Japānu".


Aviācijas svētku simtgades svinības notiks Spilves aerodromā Rīgā. Tajā pašā aerodromā, no kurienes Herberts Cukurs lidoja gan uz Gambiju, gan uz Japānu. Bijušajā aerodromā plānots atvērt Latvijas Aviācijas muzeju. Muzejā būs Herbertam Cukuram veltīta ekspozīcija, kā arī tiks izrādīta topošā filma "Ļaujiet man runāt!". "Stāsts ir traģisks un aizkustinošs. Ar mīlestību un sapratni vēlamies parādīt pārējiem patiesību, ko esam atraduši, un lai katrs pats to izvērtē un sajūt," saka R.Klimovičs.


Zīmīgi, ka šī tikšanās  sasaucās  ar faktu, ka blakus Ogres Vēstures un mākslas muzejam pagājušās nedēļas nogalē tika uzstādīts jauns vides objekts – lidmašīna, kas atceļojusi no Herberta Cukura dzimtās vietas Liepājas un būs apskatāma līdz pat marta beigām.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/46336

12. martā, 09:11, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet