Atgriezties pie raksta

Ogres muzejs piedāvā videoieskatu izstādē "Paralēlās līnijas"

Ogres muzejā patlaban iekārtota Signes Kraukles un Žanetes Žvīgures izstāde "Paralēlās līnijas".


Laikā, kad muzejs apmeklētājiem slēgts, piedāvājam nelielu videoieskatu ar abu mākslinieču piedalīšanos. 

Tāpat kā cikliskajā laika ritējumā ik gadu atnāk pavasaris, tā mākslinieces Signe Kraukle un Žanete Žvīgure sarīkojušas ceturto kopīgo izstādi, kur viņu abu radošās domas lidojums baudāms vienuviet.


Izmantotie materiāli, formas, tēli un toņi ir kā abu mākslinieču pieredzes liecinieki un nospiedumi laikā un telpā. Izstādē apskatāmie darbi stāsta, kas justs, domāts un pieredzēts. Vienotajā estētikā radītie darbi, vienas paaudzes pieredze un mākslinieču dzīves ceļš raisa asociācijas ar paralēlām līnijām, kas ik pa laikam satuvinās, kādā brīdī attālinās, taču vienmēr iet līdzās.


Abas mākslinieces beigušas Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas keramikas nodaļu. Signe Kraukle turpināja studijas Tallinas Valsts mākslas institūta Interjera un iekārtu nodaļā, savukārt Žanete Žvīgure Valsts Mākslas akadēmijā studēja keramiku.


Signe Kraukle ir māksliniece, bez kuras nav iedomājama Ogres Mākslas skola, jo viņa kopš 1992. gada ir direktora vietniece mācību darbā un mākslas pedagoģe. Paralēlo līniju tēma turpinās arī saistībā ar pedagoģisko darbu, jo arī Žanete Žvīgure 2005. gadā kļūst par skolotāju, un abas joprojām ir iedvesmas avots daudziem skolas audzēkņiem sava rokraksta meklējumos un izkopšanā. 


Signe Kraukle jau agrā jaunībā iemīlējusi papīru kā dizaina materiālu. Tas parādās kā saules un mēness spožums, kā arī ziedēšana viņas gaismas objektos un vitalitātes izpausmes keramikas darbos.


Žanete Žvīgure ir izcila porcelāna apgleznošanas meistare. Kopš 1990. gada Latvijā bijušas 10 personālizstādes. Darbiem ir grafisks un izsmalcināts izteiksmes veids, tie  zīmēti ar spalvu.  Smalko līniju ritmu papildina spoži zelta un sudraba laukumi. Autores grafisko stilu veidojusi interese gan par viduslaiku miniatūrām, gan jūgendstila estētiku, un apgleznojumos dominē romantizēti dabas tēli – jūra, mežs, debesis, ziedi.


Izstādē aplūkojamie darbi tapuši laika posmā no 1990. gada līdz šodienai. Tie ir iepriekšējo personālizstāžu fragmenti, kas atspoguļo Žanetes Žvīgures personību un interešu loku.


Pērn svinot Latvijas simtgadi un ņemot vērā faktu, ka pasaulē aizvien biežāk tiek runāts par keramikas renesansi, Daugavpils Marka Rotko centrā tika rīkota Baltijas laikmetīgās keramikas izstāde "Pamati", un dalībnieku vidū bija arī Žanete Žvīgure.


Viņas darbi ir arī Rīgas Porcelāna muzeja krājumā.


Vērojot Žanetes Žvīgures smalki apgleznotā porcelāna priekšmetu kompozīcijas, kā arī Signes Kraukles darbus, starp paralēlajām līnijām atkal un atkal var samanīt apļa tēmu. Aplis simbolizē Visuma auglīgo un radošo spēku, esību bez sākuma un beigām, kā arī Saules riteni, gaismu un siltumu. 


Videoieskatu veidojuši Dace Siliņa, Artis Supe, Andris Krauja (Ogres apriņķa ziņas)


Inga Rieksta-Riekstiņa,


Ogres Vēstures un mākslas muzeja


sabiedrisko attiecību speciāliste

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/46439

22. martā, 09:27, Kultūra un izglītība
OVMM

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet