Atgriezties pie raksta

Ogres kinoamatieru filmēto materiālu apzināšana

Lai arī šobrīd Ogres Vēstures un mākslas muzejs apmeklētājiem ir slēgts, notiek aktīvs muzeja krājuma pētniecības darbs, kā arī Ogres novada vēstures faktu un liecību izzināšana. Viens no veicamajiem darbiem ir Ogres kinoamatieru kluba filmēto materiālu apzināšana ar ieceri tos digitalizēt, radot formātu, kas pieejams visiem interesentiem. 

Kinoamatierisms Latvijā uzplauka 60. gados. Lai arī tas bija darbietilpīgs un dārgs vaļasprieks (kinokamera maksāja aptuveni 450 rubļu, kas tolaik atbilda divām vidējām mēnešalgām), ar to aizrāvās visai liels kinoentuziastu skaits. Tā bija iespēja radoši izpausties un interesanti pavadīt laiku.


Daudzviet Latvijā šajā laikā tika dibināti kinoamatieru klubi, kur notika tikšanās ar profesionāliem kinooperatoriem un lasītas lekcijas. Tika rīkotas pilsētu skates, labākās kinofilmas nokļuva republiku skatēs, bet pēc tam – Vissavienības konkursos. 


Ogres kinoamatieru klubs dibināts 1970. gadā, un tas atradās Ogres Kultūras namā (pašreizējā Tautas namā). Tā dalībnieki bija ļoti aktīvi, devās izbraucienos pa Latviju un rīkoja dažādus pasākumus. Viens no tā biedriem bija nu jau aizsaulē aizgājušais ogrēnietis Konstantīns Munde.


Viņa meita Sarmīte Munde, Ogres Mākslas skolas pasniedzēja, keramiķe, piedāvājusi muzeja speciālistiem iepazīties ar tēva safilmētajiem materiāliem. K.Munde izmantojis 8 mm kameru. Dažas lentes ir par Ogres plūdiem 1981. gadā, zirgu sacensībām Lēdmanē, braucienu ar laivām pa Ogres upi. Citos materiālos redzama Ogres Kultūras centra celtniecības uzsākšana 1978. gadā, kā arī ogrēniešu godi – kāzas, bēres, kā arī Līgovakara svinēšana. Dažas no kinolentēm ir krāsainas, piemēram, vienā no tām redzami Daugavas krasti un upe starp Ciemupi un Ogri laikā pirms Rīgas HES uzbūvēšanas. 


Kinolentes iecerēts digitalizēt un iepazīstināt ogrēniešus ar šīm vēsturiskajām liecībām un norisēm, sajūtot bijušu laiku elpu un noskaņas.


Iespējams, kāds lasītājs zina arī citus entuziastus, kinomīļus, kas nodarbojušies ar filmēšanu Ogres novadā, sākot no 60. gadiem un vēlāk. Lūgums sazināties ar muzeja speciālistiem, lai šie materiāli būtu pieejami plašākam lokam. Tālrunis 65024345. 


Inga Rieksta-Riekstiņa,


Ogres Vēstures un mākslas muzeja


sabiedrisko attiecību speciāliste

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/46521

2. aprīlī, 19:41, Kultūra un izglītība
OVM

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet