Atgriezties pie raksta

Ogres muzejā klātienē apskatāma Signes Kraukles un Žanetes Žvīgures izstāde "Paralēlās līnijas" Foto

Divus mēnešus Ogres muzejs darbojies citā režīmā, kad tika strādāts pie krājuma un caur stāstiem un fotogalerijām aicinājis ogrēniešus un pilsētas viesus apzināt Ogres bijušās sanatorijas un vēsturiskā bānīša ceļus.

Esam priecīgi par faktu, ka 15.maijā Ogres muzejs atkal ver durvis un beidzot interesentiem ir iespēja apskatīt Signes Kraukles un Žanetes Žvīgures brīnišķīgo izstādi "Paralēlās līnijas", kas klusi elpojusi visu šo laiku, gaidot savus apmeklētājus.


Nešauboties varam sacīt, ka Ogres kultūrtelpā tas patlaban ir nozīmīgākais notikums un tik ļoti piestāv pavasarim!


Apgleznotajā porcelānā, māla priekšmetos un vainagos, kā arī papīra gaismas objektos iezīmējas pavasara atnākšana, gaismas atgriešanās un lapu, ziedu plaukšana, kas tik ļoti sasaucas ar šo laiku, ar tūlīt ziedošajām kastaņām gājēju ielā līdzās muzejam un atgādina, ka, neraugoties uz ierobežojumiem un izaicinājumiem, dabas cikliskais ritējums turpinās un arī mākslinieciskās izpausmes nav norimušas.


Vēršam uzmanību uz faktu, ka izstāde apskatāma tikai divas nedēļas – no 15. līdz 30. maijam, turklāt ievērojot visus drošības pasākumus un vienlaikus uzņemot līdz 20 apmeklētājiem!


Šī ir abu mākslinieču ceturtā kopīgā izstāde, kur viņu abu radošās domas lidojums baudāms vienuviet.


Izmantotie materiāli, formas, tēli un toņi ir kā mākslinieču pieredzes liecinieki un nospiedumi laikā un telpā. Izstādē apskatāmie darbi stāsta, kas justs, domāts un pieredzēts. Vienotajā estētikā radītie darbi, vienas paaudzes pieredze un mākslinieču dzīves ceļš raisa asociācijas ar paralēlām līnijām, kas ik pa laikam satuvinās, kādā brīdī attālinās, taču vienmēr iet līdzās.


Abas mākslinieces beigušas Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas keramikas nodaļu. Signe Kraukle turpināja studijas Tallinas Valsts mākslas institūta Interjera un iekārtu nodaļā, savukārt Žanete Žvīgure Valsts Mākslas akadēmijā studēja keramiku.


Signe Kraukle ir māksliniece, bez kuras nav iedomājama Ogres Mākslas skola, jo viņa kopš 1992. gada ir direktora vietniece mācību darbā un mākslas pedagoģe. Paralēlo līniju tēma turpinās arī saistībā ar pedagoģisko darbu, jo arī Žanete Žvīgure 2005. gadā kļūst par skolotāju, un abas joprojām ir iedvesmas avots daudziem skolas audzēkņiem sava rokraksta meklējumos un izkopšanā.


Signe Kraukle jau agrā jaunībā iemīlējusi papīru kā dizaina materiālu. Tas parādās kā saules un mēness spožums, kā arī ziedēšana viņas gaismas objektos un vitalitātes izpausmes keramikas darbos.


Žanete Žvīgure ir izcila porcelāna apgleznošanas meistare. Kopš 1990.gada Latvijā bijušas 10 personālizstādes. Darbiem ir grafisks un izsmalcināts izteiksmes veids, tie zīmēti ar spalvu. Smalko līniju ritmu papildina spoži zelta un sudraba laukumi. Autores grafisko stilu veidojusi interese gan par viduslaiku miniatūrām, gan jūgendstila estētiku, un apgleznojumos dominē romantizēti dabas tēli – jūra, mežs, debesis, ziedi.


Izstādē aplūkojamie darbi tapuši laika posmā no 1990. gada līdz šodienai. Tie ir iepriekšējo personālizstāžu fragmenti, kas atspoguļo Žanetes Žvīgures personību un interešu loku.


Vērojot Žanetes Žvīgures smalki apgleznotā porcelāna priekšmetu kompozīcijas, kā arī Signes Kraukles darbus, starp paralēlajām līnijām atkal un atkal var samanīt apļa tēmu. Aplis simbolizē Visuma auglīgo un radošo spēku, esību bez sākuma un beigām, kā arī Saules riteni, gaismu un siltumu.


Inga Rieksta-Riekstiņa, Ogres Vēstures un mākslas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/46841

14. maijā, 20:40, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet