Atgriezties pie raksta

Ogres Vēstures un mākslas muzejā 21 mākslinieka stāsts par mūsu likteņupi Daugavu Foto

Pēc divarpus mēnešu pārtraukuma Ogres Vēstures un mākslas muzejā atvērta pirmā publiski pieejamā izstāde - Dantes Aligjēri biedrības Latvijas nodaļas mākslinieku un Ķeipenes plenēra dalībnieku izstāde "Daugava". 

Sestdien, 6.jūnijā, klātesot darbu autoriem, norisinājās izstādes atklāšana.


"Daugavas tēma ir ļoti ietilpīga. Tā nav tikai Latvijas lielākā un lepnākā upe. Tas ir varens plašums un skaistums, no kura mēs visi varam smelties, gūt iedvesmu un spēku lieliem darbiem. Tas tā jau ir vēsturiski bijis un būs arī turpmāk," izstādes atklāšanā sacīja Ogres Vēstures un mākslas direktore Evija Smiltniece. "Šī izstāde ir ļoti vērtīgs ieguvums, jo katram liek aizdomāties, ko mums nozīmē Daugava. Novēlu, lai izstāde veiksmīgi turpina savu ceļu pa Latvijas pilsētām Daugavas krastā."


Izstādes iniciatore ir māksliniece Gunta Brakovska, kura ir arī Ķeipenes plenēru kuratore. Māksliniekus bija ieradušies sveikt arī ķeipenieši - Ķeipenes pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Sirsonis un Ķeipenes Tautas nama vadītāja Inese Daugaviete.


"Šo izstādi veidot mani iedvesmoja 2017.gadā Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā redzētā izstāde "Daugavai būt!". Mani uzrunāja izcilo latviešu gleznotāju Daugavai veltītās gleznas – tajās attēlotie vēsturiskie krasti, Daugavas loki, Oliņkalns, Pērse. Radās ideja, ka arī mūsdienu mākslinieki, tāpat kā vecmeistari, varētu gleznot Daugavu," stāsta G.Brakovska. "Es priecājos, ka mūsdienu mākslinieki ir tvēruši šodienas Daugavu. Pienāks laiks, kad Daugava atgriezīsies savos vēsturiskajos krastos, un šie darbi mūsu nākotnes Latvijas iedzīvotājiem atgādinās, kā Daugava izskatījās pēc daudzo hidrolektrostaciju uzbūvēšanas. Sabiedrībā un arī zinātnieku vidē arvien biežāk izskan viedokļi, ka laika gaitā mēs atgriezīsimies pie vēsturiskajiem Daugavas krastiem."


G.Brakovska atklāj, ka tūlīt pēc ieceres rašanās viņa uzrunājusi Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbiniekus ar vēlmi pirmo izstādi sarīkot tieši Ogrē. Šeit sastapusi lielu ieinteresētību un atsaucību, taču muzeja izstāžu grafika noslodzes dēļ Ogre kļuvusi par trešo vietu, kur var apskatīt izstādi. Vispirms pagājušā gada maijā izstāde bija skatāma Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē, šī gada sākumā tā bija aplūkojama Daugavas muzejā, Doles salā, bet nu atceļojusi uz Ogri. Kā portālam "OgreNet.lv" pastāstīja vēl viena izstādes kuratore (pavisam viņas ir trīs – Gunta Brakovska, Laine Kainaize un Raimonda Strode) Laine Kainaize, izstādes turpmākais ceļš plānots uz Krāslavu, bet nākamgad arī uz Tallinu, kur par mūsu likteņupi priecāsies igauņu skatītāji.


Izstāde izceļ Daugavu kā vienu no spilgtākajiem un zīmīgākajiem Latvijas simboliem. Mākslinieki ar krāsām, formām, izjūtām un asociācijām dāvina skatītājiem katrs savu stāstu par Daugavu.


"Manuprāt, ka tik plaši un vienuviet Daugavas tēma mūsdienu mākslinieku darbos vienā izstādē nav bijusi aplūkota," saka L.Kainaize. "Lai skatītāji nāk, skatās un priecājas. Tie ir svētki arī mums, māksliniekiem." L.Kainaizei izstādē starp Daugavai veltītajām gleznām ir arī glezna "Ogre", kurā attēlota Ogres upe - Daugavas garākā pieteka. Šo gleznu māksliniece iecerējusi dāvināt Ogres Vēstures un mākslas muzejam.


Izstādes apmeklētāji Daugavu var aplūkot dažādos gadalaikos, noskaņās un vietās – pie Rīgas, Jēkabpils, Kokneses – gandrīz visā tās tecējuma garumā.


Divās no gleznām attēlota Daugava pie Ikšķiles. Viena no tām ir Alekseja Naumova glezna "Daugava", kurā Daugavā spoguļojas mākoņainas, bet dzidras debesis, centrā redzama svētā Meinarda sala. Arī par Ikšķiles mākslinieces Laumas Palmbahas iedvesmas avotu kalpojusi šī pati vieta Daugavā, bet jau ar citu noskaņu un krāsu kontrastiem.


"Jā mans darbs "Daugava pie Meinarda salas" šajā izstādē atšķiras no ierastās romantikas, kas saistās ar Daugavu. Mana glezna ir dramatiska, un tai raksturīgs skarbums, kas attēlo Daugavas ciešanas gadsimtu gaitā. Tajā ir arī mūslaiku vēsture," atklāj māksliniece. "Glezna tapa pagājušajā gadā speciāli šai izstādei. Pēc pirmās izstādes, kas pirms gada notika Rīgas Latviešu biedrībā, sekojot līdzi politiskajām kaislībām, kas norisinājās mūsu novadā, radās doma gleznu papildināt ar grimstošu laivu. Vērojot, kā Ikšķiles novada domes vadība gremdē mūsu visu kopīgo laivu, rodas jautājums, kurš būs tas, kas izcels grimstošo laivu no Daugavas dziļumiem un kāds būs tās tālākais virziens."


L.Palmbaha atzinīgi vērtē izstādes iekārtotāja Māra Ruskuļa veikumu, katram darbam izvēloties vispiemērotāko vietu, lai skatītāji varētu vēl personiskāk uztvert autora vēstījumu.


Izstādē piedalās 21 autors, no kuriem 16 pārstāv Dantes Aligjeri biedrības Latvijas nodaļu. 


Izstādes autoru vidū ir arī mākslinieki no Ogres novada – Vita Beikerte, Velta Riekstiņa, Vija Dzintare. Arī vairākiem citiem māksliniekiem ir saistība ar Ogri. Ģirtam Burvim un Jānim Strupulim Ogrē dzīvo radinieki un abi mākslinieki šeit ir bieži viesi.


Izstāde "Daugava" Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 5.jūlijam, kad to nomainīs Vijas Dzintares 80 gadu jubilejai veltītā personālizstāde.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/47028

6. jūnijā, 20:18, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet