Atgriezties pie raksta

Vasaras nogalē interesenti varēs doties izzināt vasarnīcu stāstus Jaunogrē - bijušā Mālu kalnu teritorijā Foto

Lai apzinātu kultūrvēsturiskos objektus Ogres pilsētā, kas nav iekļauti valsts oficiāli aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, bet veido pilsētas unikālo raksturu, pirms 4 gadiem aizsākās Ogres Attīstības Biedrības aktivitātes, un ir īstenoti vairāki projekti.

To ietvaros, lai sniegtu vērtīgu pienesumu Ogres pilsētas vēstures izzināšanai un arhitektūras mantojuma saglabāšanai, tika apsekotas vairākas teritorijas Ogrē, kur saglabājušās 20.gadsimta Ogres kūrorta laikmeta liecinieces – vasarnīcas.


Ar Ogres Vēstures un mākslas muzeja fondu, Ogres pilsētas Zemes komisijas un Valsts centrālā arhīva materiālu starpniecību un uzklausot vasarnīcu īpašnieku stāstus par dzīvi tajās pirms un pēc II Pasaules kara, tapa izzinošas ekskursijas, kurās kopumā piedalījās vairāk kā 100 interesentu, kuri guva iespēju ne vien apskatīt klātienē dažas no ikdienā nepieejamām ēkām, bet uzzināt arī daudz interesanta gan par Ogres kūrorta attīstību, gan būvniecības īpatnībām pirmskara Ogrē, gan nezināmiem vai noklusētiem cilvēku likteņiem.


Kurš to būtu domājis, ka sācis kā arhitektūras students, kurš projektējis māju Ogrē, Voldemārs Ozoliņš pēc kara izceļos uz Venecuēlu, kļūs par tās galvaspilsētas - Karakasas galveno arhitektu, realizējot daudzus nozīmīgus objektus, tostarp pirmo segto tirgu Karakasā un grandiozo parku Plaza Venezuela, bet par savu vēlāko profesionālo darbību ASV, kurp emigrēja pēc sociālistiskās revolūcijas Venecuēlā, saņems personisku apsveikumu no ASV prezidenta Bila Klintona!


Un dziesma par Kaupēnu un viņa biedriem atbalsosies Ogrē, Blaumaņa ielā, kur savu vasaras māju uzbūvēja viens no prokurora palīgiem leģendārajā tiesas prāvā pret pirmskara Latvijas zināmāko laupītāju un slepkavu Kaupēnu – Arnolds Frīdrihs Apsalons, bet viņa dēls Tālivaldis Olafs Apsalons, vienīgais no abiem brāļiem, izstaigājis Sibīrijas izsūtījuma ceļus, pēc 50 gadiem atgriezīsies dzimtajās mājās Ogrē, lai tās atkal atjaunotu.


Diemžēl tobrīd laika un līdzekļu trūkuma dēļ netika apsekotas un izpētītas Jaunogres (jeb bijušā Mālu kalnu) teritorijā esošās vasarnīcas un to īpašnieku un vasaras viesu likteņu līkloči. Tagad, 2020.gadā, biedrības aktīvisti un arhitekti ir atgriezušies pie pētnieciskā darba un vasaras nogalē piedāvās jaunas izzinošas ekskursijas Jaunogrē, kur vasaras pavadījuši daudzi slaveni mākslinieki, rakstnieki un mūziķi, bet bez uzmanības nepaliks arī paši vasarnīcu cēlāji un īpašnieki. Darba nozīmību apliecina arī valsts Kultūrkapitāla fonda atbalsts šādām aktivitātēm un projektam "STĀSTI - arhitektūra", kura ietvaros paredzēts veikt minēto izpēti un ekskursijas.


Ogres Attīstības Biedrība turpinās informēt par gaidāmajiem pasākumiem.


Projektu īsteno: Ogres Attīstības Biedrība, finansiāli atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/47485

31. jūlijā, 08:50, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

IEinteresētā • 4. augustā, 10:45
Pasolījāt, bet konkrēti neko vēl neesat izdarījuši...Vasara jau otrā pusē, bet nekādas ekskursijas nav pieteiktas. Kaut kādam plānam taču jābūt, lai cilvēki var ierēķināt brīvo laiku jūsu pasākumam
Šauram lokam, vēsturei • 31. jūlijā, 11:10
Vairāk nekā labi un interesantii! Lieliskas bija pieminētās ekskursijas pa Pārogri, Ogri! Šķiet, Ogres muzeja speciālistiem to (stāstīto, redzēto) vajag un vajadzēja darīt zināmu visiem, masu medijos. ĪPAŠI VECĀKA GADA GĀJUMA CILVĒKI ar interesi izlasītu, atrastu sakarības. Tagad viss nebūtībā? Varbūt biedrības aktivitātes muzeju nemaz neinteresē?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet