Atgriezties pie raksta

Bezdelīgu ielā uzstādīts vides objekts par godu ielas nosaukumam

26. septembrī Bezdelīgu ielas sākumā nesen tapušajā skvērā atklāts vides objekts par godu ielas nosaukumam.

Pelēcīgajā Latvijas laukakmenī iekalts simboliskais putns – bezdelīga – un četri vārdi ar zīmīgu gada skaitli (reversa pusē) par godu ielas vārda devējam Jānim Kaufmanim (dz.17.04.1877.). 


Kā vēsta cauri trijām paaudzēm caurvijies stāsts, tolaik līdzās esošā gruntsgabala īpašnieks, mūrnieks un viens no divpadsmit pagājušā gadsimta 20. gadu sākumā dibinātā Ogres miesta pirmajiem domniekiem, iedvesmojoties no bezdelīgu prasmēm būvēt ligzdas, kā arī līdzībām ar savu ikdienas darbu un izmantojot uz pāris gadiem vēlētā amata nosacītās privilēģijas, rosināja šai ielai dot putna vārdu. 


Vides mākslas objekts tapis arī kā atgādinājums par pilsētas veidošanās vēsturi, jo pamatakmenī īpaši iestrādātajā nerūsējošā tērauda plāksnītē skaidrojošais teksts neviļus liek aizdomāties par mazu, vēl ilgi no Rīgas apriņķa pašpārvaldes lēmumu pieņēmējiem atkarīgo, mežu un upju ieskauto apdzīvotu vietu ar nedaudzām ielām, vēlāk - kūrortpilsētas ziedu laikiem un šodienas Ogres mērķtiecīgo atdzimšanu. 


Lai arī Latvijā visu 10 Bezdelīgu ielu vidū, kas nes šī mazā, straujā, čaklā, krāšņā un dziedošā putna vārdu, nav pats "populārākais" mazo lidoņu vārds (strazds un bite šajā uzskaitījumā ir biežākie ielu nosaukumi), vēlam pašapzinīgi, ar cieņu iet nākamajā gadu simtā un tālāk!  


Lai latviešu folklorā viens no visbiežāk piesauktiem un dažādu autoru ar mīlestību apdziedātais spārnotais draugs arī turpmāk pārējo 16 citu putnu vārdos nosaukto ielu vidū jau gandrīz pārtapušajā lielpilsētā turpina "pildīt gaisu ar patīkamo čirkstēšanu" – vidžināšanu. 


Projekta veidotāji un īstenotāji saka paldies Ogres novada pašvaldības konkursa "Veidojam vidi ap mums 2020" finansējumam. Paldies akmens pavēlniekam Modrim Bērziņam (SIA "Akmens raksti"), būvvaldes ainavu arhitektei Senijai Smiltniecei, Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktorei Evijai Smiltniecei un Bezdelīgu ielas iemītniekiem, palīdzot īstenot visas mūsu ieceres, kā arī ikvienam par klātbūtni atklāšanas pasākumā 26.septembrī un atmiņu stāstiem ielas garumā. 


Fotogalerija šeit:


Informāciju sagatavoja Biedrība "Radi vidi Te"

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/48043

29. septembrī, 10:07, Kultūra un izglītība
ogresnovads.lv

Jaunākie komentāri

pIEMINEKLIS, kas nezin • 30. septembrī, 14:40
Piemineklis putnam, kurš atplēsa savas krūtis, lai bērnus varētu pabarot ar savām asinīm. Slimnīcas centrālais objekts akmenī - 3 PELIKĀNI.
? fantazētājam iepriekš • 30. septembrī, 14:34
Vides objekta reversa pusē slīpēta josla. Tad jau visi zīmuļi ir stabi Visi stabi ... Daža akmens skulptūra pie slimnīcas arī piemineklis?
? • 30. septembrī, 11:37
vai tas nav KAPA PIEMINEKLIS?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet