Atgriezties pie raksta

Izstāde "Mūzikas skaņas Ogrē" – veltījums Ogres Mūzikas skolas 60 gadu jubilejai Foto

No 23.oktobra Ogres Vēstures un mākslas muzejā atvērta izstāde, kas ieskandina Ogres Mūzikas skolas nozīmīgo jubileju.

Ņemot vērā valstī noteiktos epidemioloģiskos ierobežojumus, izstādes atklāšana norisinājās šaurā lokā un ievērojot visus piesardzības pasākumus.


"Iemesls, kāpēc tiekamies, ir ļoti nozīmīgs un svarīgs, jo izstāde "Mūzikas skaņas Ogrē" ir veltīta Ogres Mūzikas skolas 60 gadu jubilejai," atklājot izstādi, sacīja Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Evija Smiltniece.


Muzeja direktore ieskatījās Ogres Mūzikas skolas tapšanas vēsturē, ko savās atmiņās ieskicējusi Ogres Mūzikas skolas pirmā direktore Anela Mizovska: "Nebija nekā - telpu, instrumentu, arī skolotāju. Tikai Kultūras ministrijas atļauja un liels pulks bērnu, kas vēlējās iemācīties spēlēt klavieres, vijoli vai akordeonu. Šis "nekā" ļoti strauji mainījās  - skola auga, attīstījās, kļuva lielāks audzēkņu un instrumentu klāsts, ko varēja apgūt skolā. Gadu gaitā Ogres Mūzikas skola kļuva par nozīmīgu un būtisku Ogres kultūras dzīves daļu."


Gadu gaitā Ogres Mūzikas skolu absolvējuši vairāk nekā pusotrs tūkstotis audzēkņu - daudzi no viņiem pazīstami mūziķi, pedagogi. Skolas audzēkņi ir vairāku nozīmīgu konkursu un festivālu laureāti. No nelielas skolas ar 30 audzēkņiem 1960.gadā, Ogres Mūzikas skola izaugusi par nozīmīgu izglītības iestādi ar vairāk nekā 400 audzēkņiem, kuri mūzikas prasmes var apgūt 17 izglītības programmās.


Izstādes atklāšanā piedalījās pašreizējais Ogres Mūzikas un mākslas skolas direktors Atvars Lakstīgala: "Ļoti novērtēju priekštečus, kuri gadsimtu gaitā veidojuši un attīstījuši mūzikas instrumentus, lai mēs tagad varētu muzicēt uz nesalīdzināmi kvalitatīvākiem instrumentiem. Mūsdienu bērni un jaunieši pat nevar iedomāties, kā varēja spēlēt uz tādiem instrumentiem, bet tā laika mūziķi to darīja augstā kvalitātē. Daudzi instrumenti, kas ir šajā izstādē, ļoti būtiski ietekmējuši Latvijas mūzikas attīstību. Te, piemēram, ir apskatāms trombons, kas piederējis Gunāram Ordelovskim, kurš izveidoja pirmo profesionālo pūtēju orķestri Latvijā."


Ogres Mūzikas un mākslas skolas direktors izteica cerību, ka izstādi apmeklēs daudz jauniešu, kuriem tā ir iespēja paskatīties uz instrumentiem, kuri gatavoti pirms simt un vairāk gadiem: "Lai arī mēs visi esam vērsti uz attīstību un modernajām tehnoloģijām, tajā pašā laikā jāciena savu vēsturi un savas saknes" 


Arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, sveicot klātesošos ar izstādes atklāšanu, uzsvēra: "Ir būtiski, ka mēs veidojam paši savu vēsturi. Tas ir stāsts, ko, izņemot mūs, neviens cits neizstāstīs."


Izstādē redzamie eksponāti nākuši no Rakstniecības un mūzikas muzeja. Izstāde veidota sadarbībā ar Ogres Mūzikas un mākslas skolu.


Kā atklāja E.Smiltniece, instrumentu izvēle nav nejauša. Tie ir instrumenti, kurus šobrīd var apgūt Ogres Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi, tajā skaitā arī arfa. Vēl kāda nianse - eksponāti izkārtoti atbilstoši orķestra  instrumentu grupu izvietojumam uz skatuves.


Izstādē skatāmi dažādu laiku unikāli mūzikas instrumenti. Vecākais instruments ir nezināma meistara 1774.gadā Rīgā izgatavotais timpāns. Viens no interesantākajiem mūzikas instrumentiem ir sintezators, kas gatavots 1983.gadā speciāli pēc mūziķa Jura Kulakova pasūtījuma. Lai varētu labāk orientēties sava instrumenta iespējās, mūziķis pie taustiņiem licis iegravēt  tikai viņam saprotamus apzīmējumus: "Pārceltuve",  "Vilnis", "Niknas cīņas", "Atkāpšanās", "Borodinas kauja", "Pielīdējs" un citus. Iespējams, ka grupas "Pērkons" līderis šo instrumentu spēlējis arī leģendārajā grupas koncertā 1985.gadā, kas notika Ogrē.


Izstādē ir arī muzikālais stūrītis, kur apsēsties un uzspēlēt klavieres, kuras kādreiz piederējušas Ogres Mūzikas skolai.


Koncertafišas, kas nākušas no Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājuma, ļauj ieskatīties Ogres mūzikas dzīvē, kur nozīmīga vieta vienmēr bijusi arī Ogres Mūzikas skolai. Izstādē redzamas arī fotogrāfijas, kuras stāsta par skolas vēsturi.


Izstāde "Mūzikas skaņas Ogrē" varētu piesaistīt ne tikai Ogres Mūzikas un mākslas skolas audzēkņus, viņu vecākus, pedagogus, absolventus, bet jebkuru interesentu. Apmeklētājiem tā būs pieejama līdz pat 29.novembrim.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/48268

22. oktobrī, 23:47, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

to Seniors • 26. oktobrī, 15:47
Kas īsti esi - Seniors, pensionars vai Jānis?
Seniors • 23. oktobrī, 16:35
Cik viedi ir mūsu vadoņa vārdi....Gods un mūžīga slava izcilākajam pašvaldību vadītājam.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet