Atgriezties pie raksta

Uz Vidusjūras pērli – par pašvaldības naudu

Pielikumi

2009.gada vasarā vai nu no kāda speciāla projekta līdzekļiem, vai tieši no pašvaldības budžeta tika apmaksāts vairāku Ogres izglītības iestāžu pedagogu un arī dažu īpaši uzaicinātu pašvaldības darbinieku brauciens uz Kipru, kam tika dots visai poētisks nosaukums "Pieredzes apmaiņas brauciens uz Kipru – Vidusjūras pērli".

Sešu dienu ilgušajā ceļojumā kaut kas attāli līdzīgs iecerētajai pieredzes apmaiņai notika vien otrajā brauciena dienā, un arī tad tikai piecas stundas, kad speciālisti apmeklēja kādu Kipras Turcijas daļas augstākās izglītības iestādi – tieši kādu, par to ceļotāju domas šodien dalās. Lielākā brauciena daļa tika aizvadīta gozējoties saulainajās pludmalēs.


Pasākumu organizē tūrisma firma
Šodien neviens, iesaistītās personas ieskaitot, īsti vairs neatceras, kāpēc un kādā sakarā „pieredzes apmaiņas” brauciens vispār tika organizēts. Viens fakts tomēr ir neapšaubāms – pēc pasākuma organizētāju pasūtījuma visas tehniskās rūpes par šo braucienu uzņēmās tūrisma aģentūra „Europa Travel Centre”, kas pirka gan lidmašīnas biļetes, gan nodrošināja viesnīcas, gan izstrādāja pasākumu plānu. Vienas ceļazīmes aptuvenās izmaksas – 350 latu. Neskatoties uz jau pieminēto daiļrunīgo nosaukumu, kur, acīmredzot, pēc iniciatoru lūguma, ir iekļauts arī maģiskais vārdu salikums „pieredzes apmaiņa”, plāns ir visai vienveidīgs – atpūta pie Vidusjūras, iespējamas arī ekskursijas. Vienīgā atkāpe atrodama otrās dienas rīta daļas plānojumā, kur  ierakstīts ļoti nekonkrēts un miglains Kipras lielākās unikālās izglītības iestādes (no sākumskolas līdz universitātei) apmeklējums.


Šobrīd Ogrenet rīcībā esošā informācija ļauj izdarīt pieņēmumu, ka šī izglītības iestāde bijusi NEAR EAST UNIVERSITY – tātad, augstākās izglītības iestāde. Cik zināms, Ogres novadā neatrodas neviena no Latvijas augstskolām, bez tam to darba organizācija arī neietilpst pašvaldības kompetencē. Turklāt minētā mācību iestāde pārsvarā speciālizējusies medīciniska rakstura izglītības programmās, tādējādi, vēl jo neskaidrāku padarot jautājumu, kādā pieredzē Ogres pedagogi un pašvaldības darbinieki vispār varēja dalīties ar Kipras kolēģiem.


Pinas atmiņās un skaidrojumos
Gadiem ritot, arvien neskaidrākas par šo braucienu kļuvušas arī tā tiešo dalībnieku atmiņas. Tā, piemēram, Jaunogres vidusskolas direktore Ludmila Sokolova (partija „Ogres novadam”) atminējās vien vispārīgus ieguvumus no gūtās pieredzes. „Tas bija interesanti, Turcijā ir pavisam cits skatījums uz  izglītības pamatjautājumiem. Arī studiju programmu veidošanā viņiem ir savdabīga kompleksa pieeja, kas šķita vērtīga un noderīga. Katrā ziņā, priekš manis šis brauciens deva daudz,” viņa skaidroja, turklāt vaļsirdīgi atzīstot, ka pati par savu naudu šādu ceļojumu atļauties nebūtu varējusi. Kas īsti braucienu organizējis, Sokolovas kundze neatminējās, vien bilda, kas tas bijis kaut kāda projekta ietvaros, un visu kārtojusi toreiz esošā Ogres ģimnāzijas vadība.


Tomēr arī šīs mācību iestādes direktore, brauciena dalībniece Aina Bērce (Zaļā partija) īsti neatminējās, kas tas īsti ir bijis par projektu, kā noslēgumā tad arī noticis jaukais un vērtīgais brauciens. „Tas bija kaut kas liels, tur piedalījās izglītības pārvalde, toreizējā Amatniecības vidusskola un dome, bet sīkāk gan es šodien pat ar vislabākajiem nodomiem neko paskaidrot nevaru,” sacīja Aina Bērce.  Sarunas gaitā viņa gan pēkšņi atcerējās, ka šis pasākums noteikti bijis kaut kādā saistībā ar sportu, bet sīkāk detaļas atsaukt atmiņā tomēr nespēja.


Nedaudz spilgtāk Kipras piedzīvojums bija palicis citas tā dalībnieces, Ogres novada domes finanšu speciālistes Silvijas Velbergas atmiņā , kura neslēpa sajūsmu par tolaik gūtajiem iespaidiem. „Tas tiešām bija neaizmirstami, kad mēs varējām vērot kā universitātē profesors studentu klātbūtnē izmeklēja pacientu, arī bibliotēkas apmeklējums bija ļoti interesants,” viņa dalījās atmiņās, gan tūlīt steigšus piebilstot, ka arī iepazīšanās ar studiju programmu organizēšanu bijusi vērtīga un laba. Velbergas kundze vienīgi nepaskaidroja, kādu tieši pieredzi no šī universitātes apmeklējuma, profesora vērošanas un turpmākās vaļošanās Kipras pludmalēs guva tieši viņa kā pašvaldības finanšu lietu speciāliste. „Mani uzaicināja un es, protams, piekritu, ja jau tāda iespēja bija,” viņa kautri piebilda.


Daudz intersantāka šķita viņas sniegtā informācija, ka šis konkrētais brauciens nebūt neesot bijis vienīgais „pieredzes apmaiņas” pasākums – Ogres novada pedagogiem un citiem pašvaldības darboņiem tādi tiekot organizēti regulāri, gandrīz ik gadu (ar pašvaldības darbinieku braucieniem par domes līdzekļiem pēdējo gadu laikā Ogrenet jūs iepazīstinās jau tuvākajā laikā, šobrīd notiek pieejamās informācijas apkopošana).


Braukuši arī citi „speciālisti” un viņu radinieki
Bez minētās finansistes Velbergas 2009.gadā pedagogus pavadīja, Kipras jaukumus baudīja un nedefinētā pieredzē čakli dalījās vēl virkne pašvaldības darbinieku, kuriem pat ar formālo brauciena iemeslu ir ļoti attāls sakars. Tā lidmašīnā kāpa Ogres novada pašvaldības iepirkumu speciāliste Ieva Vilcāne („Ogres novadam”), Ogres novada sociālā dienesta vadītāja Inta Auziņa un, iespējams, vēl kāds ar pedagoģijas jomu pat attāli nesaistīts personāžs no pašvaldības darbinieku vidus. Turklāt dažus no viņiem, kā arī virkni izglītības druvas censoņus, pavadīja arī  radi – piemēram, braucienu atļauties nevarošo Ludmilu Sokolovu pavadīja viņas māsa, Ainai Bērcei līdz devās meita, bet Silvija Velberga saules pigmentus ķēra kopā ar savu vīru. Šobrīd nav precīzu ziņu, vai arī šo radinieku ceļošanu un uzturēšanos Vidusjūras pērlē apmaksāja pašvaldība, vai nauda pagrābta no kāda specifiska projekta – aizdomas pastāv, lai gan iesaistītās personas apgalvo, ka par visu maksājušas pašas. Šķiet, ka viņu ieguldījums aprobežojies vien ar lidmašīnas biļešu pārreģistrēšanas apmaksāšanu, bet pārējie izdevumi tomēr gūlušies uz pašvaldības vai tās pārziņā esoša projekta pleciem jeb, precīzāk, maka, tomēr vēlreiz jāuzsver, ka tā ir neoficiāla informācija, ko pārbaudīt laikam jau tomēr būtu tiesībsargājošo iestāžu uzdevums.


Kas deva atļauju izšķērdēt naudu?
Skaidrs, ka minētais gadījums ir klasisks naudas nelietderīgas tērēšanas piemērs – nekādas atskaites par braucienā sasniegtajiem rezultātiem šodien nav atrodamas un faktiski var konstatēt, ka no svešas kabatas apmaksāts „plezīra” brauciens dažām izredzētām personām. Tā kā par izglītības jautājumiem pašvaldībā atbild domes priekšsēdētāja vietniece Vita Pūķe, šķiet, ka tieši viņai būtu jāuzņemas atbildība par konkrētā pasākuma „izbīdīšanu” cauri domes budžetam vai kāda specifiska projekta tāmēm – netieša informācija liecina, ka šis nebūt nav vienīgais šādi organizētais Pūķes kundzes veikums šajā jomā. Arī dalībnieku izvēle „pieredzes bagatināšanai” iezīmē visai savdabīgu tendenci – savas zināšanas un iedegumu papildināt devušies vien vai nu Pūķes partijas, vai valdošā politiskā spēka „Ogres novadam” biedri, vai vismaz šiem politiskajiem grupējumiem galēji lojāli un uzticami cilvēki.


Var pieļaut, ka Vita Pūķe tikai seko sava priekšsēdētāja Edvīna Bartkeviča praksē ieviestajai izpratnei par šādu pašvaldības naudas pielietojumu, kas gan nemazina viņas personisko atbildību . Jāatgādina, ka priekšsēdis savulaik pat publiski TV raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” atzina, ka šādus braucienus uzskata par pilnīgi normāliem, labi strādājošiem darbiniekiem piešķiramiem „bonusiem” un bija gatavs par pašvaldības naudu sūtīt veselu baru domes „speciālistu” uz Brazīlijas pludmalēm, kas gan izrādījās neīsts piedāvājums.
Nobeigumā vien gribas atsaukt atmiņā pazīstamās un slavenās korupcijas apkarotājas Jutas Strīķes savulaik sabiedrībai sniegto skaidrojumu par dažādām korupcijas formām un izpausmēm. Strīķes kundze norādīja, ka lojalitāte, pakļaušanās un pretlikumīgu rīkojumu izpilde bieži tiekot panākta, nevis piešķirot tā vai cita līmeņa amatpersonai tiešus materiālus labumus, bet gan dažādos citādos veidos. Gan pasaulē, gan Latvijā viens no iecienītākajiem un plaši pielietotiem paņēmieniem esot dažādu pasākumu vai ceļojumu (!) apmaksāšana... Varbūt Jutas Strīķes teiktajā vajadzēja ieklausīties jau sen?

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/politika/26882

2014. gada 5. janvārī, 21:22, Politika
Pauls Treimanis

Jaunākie komentāri

to oh • 2014. gada 7. janvārī, 18:24
Oh, tad grēks tomēr ir un tātad ogrenetam taisnība. Nu, lai atmaksā nodokļu maksātāju naudu un tad varēs nerakstīt...
to oh • 2014. gada 7. janvārī, 12:50
Vai tad par taisnību arī maksā??????
Resne • 2014. gada 7. janvārī, 10:35
nav vairs pie varas un nevar turpināt, tur tā atšķirība. Un, ja tu domā, ka šitie vēži savas rebes vairs netaisa, tad gan jau ka spēcīgi maldies...

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet