Atgriezties pie raksta

VARAM ministrs Naudiņš: valdībai būtu jāsedz visi plūdu radītie zaudējumi Foto

Urgas plūdu skarto Pureņu ielas apkaimi šodien apmeklēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs Romāns Naudiņš.

Kopā ar Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieku tautsaimniecības, sporta un tūrisma jautājumos Egilu Helmani un Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietnieku tika apskatīta gan Pureņu ielas apkaime, gan arī Urgas sūknētava "Ogre-1" pie Daugavas. 


Naudiņš augstu novērtē pašvaldības ieguldīto darbu un novirzītos resursus plūdu apslāpēšanā un ūdens novadīšanā. VARAM jau ir lūguši apzināt plūdu radītos zaudējumus, lai pēc tam ar ministrijas atbalstu varētu iesniegt sarakstu valdībai, kas tālāk lemtu par kompensāciju izmaksām. Paredzēts segt gan pašvaldības ieguldītos līdzekļus, gan arī izvērtēt kompensāciju piešķiršanu plūdu skarto īpašumu saimniekiem. "Šobrīd skaitļus minēt ir pagrūti. Tie noteikti nebūs daži desmiti tūkstoši, kas būs jākompensē. No mūsu [VARAM] puses darīsim visu, kas būs mūsu spēkos. Zaudējumu aprēķināšana ir nedēļas vai divu jautājums," sacīja Naudiņš. Savukārt procesu no zaudējumu aprēķināšanas līdz kompensāciju izmaksāšanai esot sarežģīti prognozēt.


Drīz pēc Urgas pārplūšanas iedzīvotāji uzreiz metās vainīgo meklēšanā. Naudiņš gan netieši norādīja, ka vaina būtu jāuzņemas Zemkopības ministrijai (ZM), kas ir savā mērā ignorējusi gan iedzīvotāju, gan arī pašvaldības signālus par Urgas aizaugumu problēmu. "Šajā situācijā gribētu pašvaldību aizstāvēt, jo tā ir rīkojusies savu iespēju robežās. Šobrīd tomēr aicinātu nemeklēt vainīgos. Mums ir jāmeklē risinājumi, kādā veidā mēs varam palīdzēt iedzīvotājiem, kādā veidā mums jāsakārto infrastruktūra. Ir jāpalielina sūkņu stacijas [Ogre-1] jauda, ir jāpiešķir līdzekļi. Šobrīd galvenais ir palīdzēt iedzīvotājiem," tā VARAM ministrs.


Arī Ogres novada domes priekšsēdētaja vietnieks Egils Helmanis sacīja, ka iedzīvotāji jau vasarā vērsās pašvaldībā, norādot uz Urgas problēmām. Pašvaldība reaģēja uz šiem signāliem un vērsās ZM, jo Urga ir tās īpašums. Tomēr reakcija nesekoja, un pat oktobra plūdi nav līdzējuši, lai ZM izrādītu, ja ne zinātkāri, tad vismaz ziņkārību. "Pašvaldība pasūtīja meliorācijas projekta izpēti, konstatējot, ka tīrīšanas darbi nav veikti 50 gadu. Sūknētava tika izbūvēta, jo Urga atrodas vairākus metrus zem Daugavas līmeņa. Tomēr tās jauda nav pietiekama. Zemkopības ministrijai bija un ir jāapsaimnieko gan Urga, gan sūknētava. Saņēmām atbildi, ka darbi Urgā varētu būt posmā starp 2014. – 2020.gadu. Tā ir attieksme, ko saņemam."


Agri vai vēlu, bet ūdens atkāpsies, kad plūdos cietušie iedzīvotāji atgriezīsies savos īpašumos un raudzīs, cik daudz ir izpostīts. Helmanis piebilda, ka pašvaldība iesaistīsies ne tikai zaudējumu aprēķināšanā un izvērtēšanā, bet arī sniegs palīdzību nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanā. Tiks arī izvērtēta pabalstu izsniegšanas iespējas.


Plūdi Ogrē: ūdeni sūknē uz pilnu jaudu; notiek Ķīlupes tīrīšana (foto) (video)
Urgas tīrīšana krīzes sākumā video

Ūdens līmenis Urgā krities
Pieņem lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu (papildināts)
Uzsāk Pureņu ielas sūknēšanu; daļa Pārogres bez elektrības (foto)
Ķeipenē un Madlienā applūdušas pļavas (foto)
Sasauks domes ārkārtas sēdi ārkārtējas situācijas izsludināšanai Ogrē (foto) (pielikums)
Ogrē rosina izsludināt ārkārtas situāciju (foto)
Suntažos upe "aprij" tiltu (foto)

Mutuļojošā Norupīte (foto)
Urgas tīrīšana turpinās (foto)
Nodrošināta evakuācija, silts ēdiens un dzeramais ūdens
Krīzes situācija Ogrē tika novērsta visas nakts garumā
Uz vairākām stundām Ogresgals ticis "atrauts no pasaules" (foto)
Krīze Ogrē: Urga izgājusi no krastiem; veic upes tīrīšanu (papildināts) (foto)
Lietavas appludina īpašumus Jaunogrē (foto)

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/sports/30020

2014. gada 16. oktobrī, 18:39, Sports
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Upes.lv • 2014. gada 20. oktobrī, 15:05
Tīrā politika, reitinga vārdā. Jebkādas kompensācijas privātīpašniekiem maksājamas pēc tam, kad pārbaudīta īpašuma atbilstība visiem būvniecības normatīviem. Un ir jābūt atkritumu izvešanas līgumam. Ja tiešām Ķilupe ar grāvi savieno URGU,... nu tad meklējiet kurš izraka!
žagata Ģirtam • 2014. gada 17. oktobrī, 21:22
maxima tika pielietotas neatbilstošas būvkonstrukcijas- secinājumus izdari pats
Ģirts • 2014. gada 16. oktobrī, 20:03
MAXIMA traģēdijā gāja bojā cilvēki-vainīgo nav. A te neviens nav gājis bojā-ko tad vēl vainīgos meklēt!!!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet