Atgriezties pie raksta

Noskaidro, vai tev nav "klusējošā epidēmija" – osteoporoze

Jau oktobra beigās Ogres rajona slimnīcas diagnostisko pakalpojumu klāstam pievienojas jauna metode – osteodensitometrija, kas ir vadošā metode osteoporozes diagnostikā.

"Osteoporoze ir sistēmiska skeleta saslimšana, kurai ir raksturīga zema kaulu masa un kaulaudu mikroarhitektonikas bojājumi, kas izraisa pastiprinātu kaulu trauslumu un no tā izrietošu paaugstinātu lūzumu risku." (Pasaules Veselības organizācija (PVO), 1994.g.)


Osteoporoze ir kaulu slimība, kas nemanāmi attīstās vairāku gadu laikā. Tā ir nopietna hroniska, progresējoša un multifaktoriāla skeleta slimība. Pasaules Veselības organizācija atzinusi osteoporozi par vienu no 10 būtiskām un invaliditāti izraisošām slimībām, kas pārsvarā skar sievietes vecumā no 50 gadiem un arī vecāka gada gājuma vīriešus. Vidēji 25 % sieviešu pēc 50 gadu vecuma attīstās viena vai vairāku skriemeļu lūzumi.


Šo slimību visā pasaulē dēvē par "klusējošo epidēmiju", jo tā progresē bez redzamām izpausmēm. Laikus neatklātas un neārstētas osteoporozes pazīmes ir sāpes mugurā, auguma samazināšanās līdz pat 3 cm, kaulu lūzumi un mugurkaulāja deformācija – t.s. "atraitnes kupris". Tomēr nereti tieši lūzums ir slimības pirmā pazīme, un visbiežāk to atklāj tikai ar pirmo lūzumu. Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas kaula, mugurkaula skriemeļu un plaukstas pamatnes locītavas lūzumi. 


Osteoporozes lielākā riska grupa ir sievietes pēc menopauzes iestāšanās (40 – 50 gadu vecumā), tātad praktiski visas sievietes menopauzes vecumā. Menopauzes ietekmē būtiski izmainās hormonu attiecības organismā un tas visbiežāk ir par iemeslu osteoporozes attīstībai, papildus arī citas ginekoloģiskas problēmas: agra menopauze, menstruācijas beigušās pirms 45 gadu vecuma; abu olnīcu izņemšana, estrogēnu deficīts, pirmsmenopauzes amenoreja.   


Tomēr ar  osteoporozi var slimot visi cilvēki, kam par ierosinātāju var būt arī tādi iemesli kā: ilgstoša imobilizācija jeb nekustīgums, mazkustīgs dzīvesveids, dažādas iekšķīgās slimības un medikamentu (glikokortikoīdu) lietošana; zems ķermeņa svars, nepietiekama fiziskā aktivitāte, smēķēšana; alkoholisms; zema kalcija un D vitamīna uzņemšana; kā arī vīrieši pēc 70 gadu vecuma.


Ja nav citas blakus saslimšanas, kaulu minerālā blīvuma (KMB) noteikšana jāveic visām sievietēm 5 gadus pēc menopauzes iestāšanās. KMB mērījums jāveic ātrāk, ja ir estrogēnu deficīts, kā arī, ja ir citas blakus slimības un tiek lietoti medikamenti, kuri ietekmē kaulu minerālblīvumu (piemēram, kortikosteroīdi), ja ir ilgstoša imobilizācija (nekustīgums), lūzumi minimālu traumu gadījumā vai augums ir samazinājies par 3 cm.


Izmeklējums ir ātri paveicams un ir pilnīgi nesāpīga metode.


Ja pirmajā diagnostikā pacientam ir atklāta osteoporoze un pacients lieto medikamentus osteoporozes ārstēšanai, KBM nepieciešams atkārtot ne ātrāk kā pēc viena gada ārstēšanas terapijas lietošanas.


Nākamos mērījumus vajadzētu veikt tikai pēc 18 – 24 mēnešiem.Mērījumus profilakses nolūkos, t.i. gadījumā, ja pirmajā mērījumā nav atklāta osteoporoze, nevajadzētu veikt biežāk kā reizi 2 – 3 gados.


Izmeklējuma rezultātu aprakstu sniegs sertificēts radiologs – diagnosts, Ogres slimnīcas Radioloģijas nodaļas vadītāja Sintija Zirnīte.


Interesantus aicinām pieteikties pa tālruni 22307203 vai www.ogresslimnica.lv pateikties vizītei.


Osteodensitometrija – gūžas vai mugurkaula (1 pozīcija) mērījums – 15 EUR, osteodensitometrija divās pozīcijās – 30 EUR.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/policija/39936

2017. gada 17. oktobrī, 18:31, Policija, VUGD, slimnīca
Dainis Širovs, SIA "Ogres rajona slimnīca" valdes priekšsēdētājs

Jaunākie komentāri

nu • 2017. gada 19. oktobrī, 19:12
Neviens ar varu nekur nedzen - pašu izvēle. Talonu laikos bija labāk?
Mika • 2017. gada 18. oktobrī, 12:30
Tagad visi pleš naudu.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet