Atgriezties pie raksta

VUGD aicina gaidāmo svētku laikā neaizmirst par drošību

Ziemassvētki un Jaunais gads ir laiks, kad teju ikkatrā mājā tiek svinēti svētki, dedzinātas svecītes, kurinātas krāsnis un pirtis, gatavoti dažādi ēdieni, kā arī svētki padarīti krāšņāki ar pirotehnisko izstrādājumu palīdzību.

Lai šie svētki nepārvērstos traģēdijā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina cilvēkus neaizmirst par drošību.


VUGD statistika liecina, ka ik gadu Ziemassvētku un Jaunā gada svētku laikā vairāki cilvēki cieš vai iet bojā. Piemēram, aizvadītā gada Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienās gāja bojā divi cilvēki, bet cieta četri, savukārt 2015.gada svētkos gāja bojā pieci cilvēki, bet cieta 18. VUGD norāda, ka neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos – lielu daļu šo traģisko nelaimju varēja novērst, ja vien tiktu ievērotas ugunsdrošības prasības.


Lai sveces liesma nepārvēršas traģēdijā
2016.gadā ugunsdzēsēji glābēji devās dzēst 19 ugunsgrēkus, kuru iespējamais izcelšanās iemesls bija saistīts ar bez uzraudzības atstātām degošām svecēm, adventes vainagiem vai eglēm. Šogad reģistrēti jau 16 ugunsgrēki, kas izcēlušies bez uzraudzības atstātu sveču dēļ, un tajos ir cietis viens cilvēks.


Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, atcerieties, ka:


• pirms sveces aizdegšanas tā jāatbrīvo no visa veida iepakojuma un jāizlasa klāt pievienotā lietošanas instrukcija;
• sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas un nav vēlams sveci novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
• degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc tā jānovieto drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c;
• degošas sveces nedrīkst atstāt bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, ir jāpārliecinās, ka sveces ir nodzēstas;
• dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai.


VUGD atgādina, ka svecītes dedzināt eglītē ir ļoti bīstami un no tām viegli var uzliesmot egle vai tās dekorācijas, tāpēc aicinām labāk svecīšu vietā eglītē iekārt svētku virtenes, nevis iededzināt svecītes.


Arī elektriskajām eglīšu virtenēm ir lietošanas instrukcija, kas jāievēro
Krāsainas spuldzītes dažnedažādos toņos tik daiļi izrotā jebkuru eglīti vai svētku telpu, tomēr jāatceras, ka arī to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku.


Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, aicinām pirms to lietošanas rūpīgi izlasīt instrukciju un lietot tikai tām paredzētos apstākļos – virtenes, kas paredzētas lietošanai iekštelpās, nelietot pagalma vai mājas fasādes greznošanai. Kā arī, ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.


Pirotehnikas izstrādājumi – skaisti, bet bīstami, ja netiek ievēroti drošības noteikumi
Daudzi svētku svinētāji bieži vien savus svētkus bagātina ar krāšņu un krāsainu salūtu, tomēr pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un pārgalvība var svētku sagaidīšanu pārvērst traģēdijā.


Kā piemēram, pagājušā gada nogalē, dedzinot daudzstāvu dzīvojamās mājas balkonā pirotehniskos izstrādājumus, cieta cilvēks, bet citviet, pirotehniskajiem izstrādājumiem ielidojot balkonos, aizdegās sadzīves mantas un pats balkons.


Ja svētkos plānojat lietot pirotehniskos izstrādājumus, atcerieties:


• pirms svētkiem iztīriet māju balkonu un/vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
• pirotehniku iegādājieties tikai sertificētos veikalos un pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas pamācību, to ievērojiet un neskaidrību gadījumā konsultējieties ar speciālistu;
• pirotehnikas tuvumā nesmēķējiet un nelietojiet pirotehniku vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu, gāzes vai degvielas balonu, degvielas uzpildes staciju tuvumā, zem elektrības zemsprieguma, augstsprieguma un sakaru līnijām;
• pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novietojiet tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedziniet!


Gadījumā, ja esat nolēmis doties vērot kāda kaimiņa svētku salūtu, centieties atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/policija/40437

2017. gada 21. decembrī, 11:38, Policija, VUGD, slimnīca
Ogrenet

Jaunākie komentāri

to VUGD • 2017. gada 27. decembrī, 11:40
VUGD arI vajadzētu pievērst uzmanību ogres HESam, jo tas mīl svētkus saķēzīt ar plūdu arganizēšanu.
guga • 2017. gada 21. decembrī, 20:58
Varu pārdot pilnīgi jaunu dūmu detektoru. 5 EUR
ogre • 2017. gada 21. decembrī, 12:19
Kads nezin kas ogre taisa dumu detektorus signalizacijas

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet