Atgriezties pie raksta

Psihiatrs – tiešās pieejamības speciālists

Psihiatrs ir tiešās pieejamības speciālists, pie kura dodoties nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, turklāt pacienta slimnīcas kartē netiek veikta atzīme par psihiatra apmeklējumu.

Par vizīti pieaugušajiem jāveic pacienta iemaksa 4,27 eiro apmērā. Bērniem par pirmo vizīti nav jāmaksā. Jauninājums ir tas, ka no 1.aprīļa psihiatrijas pacientiem izveidots tā sauktais zaļais koridors. Proti, ar psihiatra nosūtījumu bez maksas un bez rindas Ogres slimnīcas Rehabilitācijas nodaļā iespējams apmeklēt psihologu Renāti Ločmeli un fizioterapeitu.


SIA "Ogres rajona slimnīca" jau 13 gadus pacientus pieņem psihiatre Juta Cauņa, kura norāda, ka psihiatra apmeklējums nebūt nenozīmē iekļaušanu kādos reģistros, kas, piemēram, vēlāk traucētu iziet veselības pārbaudi autovadītāja tiesību iegūšanai.


"Dažkārt cilvēks domā, ka varbūt darbā uzzinās par psihiatra apmeklējumu. Tā nebūt nav. Mums ir sava kartotēka, un pacienta dati nemaz nenonāk lielajā reģistratūrā, un kopējā kartiņā neuzrādās informācija, ka cilvēks apmeklējis psihiatru. Darba devējs nevar iegūt šo informāciju. Mēs arī nesniedzam nekādu informāciju pa telefonu nepiederošām personām. Konfidencialitāte mums ir pats galvenais. Arī piereģistrēties vizītei pie psihiatra var, apejot lielo reģistratūru un zvanot mums pa tiešo," saka J.Cauņa. 


SIA "Ogres rajona slimnīca" pieņem divi psihiatri – dr. Juta Cauņa un dakteris Gunārs Trimda. Abi psihiatri ir specializējušies gan pieaugušo, gan bērnu psihiatrijā. 


* Psihiatrijas kabinets strādā katru darbdienu no pulksten 8 līdz pulksten 16. Ja persona nav iepriekš pierakstījusies, bet stāvoklis ir akūts, var nākt arī bez pieraksta, būs nedaudz jāuzgaida, un pacients tiks pieņemts.


* Ogres slimnīcas psihiatrijas speciālisti sadarbojas ar Neirožu nodaļu Rīgā, kā arī Depresiju nodaļu, kas atrodas Juglā, Kveldes ielā 1. Nepieciešamības gadījumā pacienti tiek nosūtīti arī uz Neirožu klīniku Dzintaros, kurp var braukt par maksu. Klīnika atrodas pie jūras, un to labprāt izmanto pacienti ar izdegšanas sindromu. Uz slēgtā tipa nodaļām norīkojums tiek dots tikai īpaši smagos gadījumos. Ja ir nepieciešams, psihiatrs var dot arī nosūtījumu uz elektroencefalogrammām.


Šobrīd lielākā daļa pacientu sūdzas par depresīviem un miega traucējumiem, trauksmi, nemieru, panikas lēkmēm, nomāktu garastāvokli. Daudz pacientu ir ar izdegšanas sindromu, kam raksturīgs nogurums, nespēks, nevēlēšanās iet uz darbu, arī trauksme un miega traucējumi.


Aktuāla ir arī veģetatīvā distonija. "Cilvēki sāk atpazīt šo saslimšanu, nebaidās nākt pie ārsta. Šobrīd ir plašas iespējas – var apmeklēt psihologus, psihoterapeitus, var atnākt pie mums vienkārši pajautāt, ko tālāk darīt. Ne jau vienmēr mēs ārstējam tikai ar zālēm, varam ieteikt vēl citus risinājumus. Klasiskās distonijas pazīmes ir trauksme, arī fiziskas sajūtas – sirds klauves, asinsspiediena svārstības, iekšēja trīce, svīšana, elpas trūkums, kamols kaklā, arī kuņģa – zarnu trakta traucējumi, ko viegli sajaukt ar citām saslimšanām. Protams, ja tādas sūdzības ir, tad sākumā vēlams aiziet pie ģimenes ārsta, veikt asins analīzes, kardiogrammu. Ja visi rādītāji atbilst normai, bet situācija neuzlabojas un lēkmes atkārtojas, jānāk pie psihiatra. Bieži vien pacientus atved tuvinieki. Tieši vīriešiem ir grūtāk pieņemt to, ka viņiem nepieciešama palīdzība.


Pie psihiatra būtu jānāk arī tad, ja ir pašnāvības domas, ja cilvēks sāk dzirdēt balsis, vai ir kādas uzmācīgas idejas, ar kurām viņš nespēj tikt galā. Pie psihiatra var nākt arī tad, ja ir ēšanas traucējumi – gan anoreksija, gan bulīmija. Bērniem visbiežāk ir mācīšanās grūtības, uzmanības un aktivitātes traucējumi," skaidro psihiatre.


J.Cauņa piebilst, ka šobrīd valsts palielinājusi medikamentu kompensācijas apmēru. Tos psihiatra izrakstītos medikamentus, ko varēja iegādāties ar 50 procentu atlaidi, tagad var iegādāties ar 75 procentu atlaidi, turklāt klāt nākušas jaunas diagnozes, kam šo atlaidi piemēro.


"Varu teikt, ka psihiatriskā ārstēšana kļuvusi daudz lētāka. Ir arī medikamenti, kam atlaide noteikta simts procentu apmērā. Mēs gaidīsim ikvienu, kuram nepieciešama palīdzība. Ja situācija ir patiesi akūta, neatsakām pieņemt arī pēc darba laika beigām," saka J.Cauņa. 


Psihiatri SIA "Ogres rajona slimnīca" Ambulatorajā nodaļā pieņem 109.kabinetā un pieteikties vizītei iespējams, zvanot uz tālruni 27015713.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/policija/44318

2019. gada 29. jūlijā, 11:32, Policija, VUGD, slimnīca
Dzintra Dzene, "Ogres Vēstis Visiem"

Jaunākie komentāri

letiņš • 2019. gada 3. augustā, 14:12
Sakiet lūdzu, ko psihiatri darīja komunistu laikā? Kā veselos padarīja par slimajiem? Vai jaunajiem dakteriem, tas maz ir zināms?
letiņš • 2019. gada 3. augustā, 14:12
Sakiet lūdzu, ko psihiatri darīja komunistu laikā? Kā veselos padarīja par slimajiem? Vai jaunajiem dakteriem, tas maz ir zināms?
man vislabāk patīk • 2019. gada 30. jūlijā, 18:59
kā 9desmitajos, skuķus saucām par čurulīzēm, čaļus par jāņiem bāņiem indiāņie čukčukbāņiem, tagad iztaisa kautkādus tur izplatīšanas centrus, kautkādi tur menedžeri, purčaisinga menedžeres, taisni vai traks var palitk visos tajos augstāko izglītību labirintos

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet