Atgriezties pie raksta

Darba vietas iekārtošana skolēnam – Ko der zināt?

Kāds ir laimīgas dzīves pamatnosacījums? Iespējams, tas varētu būt līdzsvars it visā – veiksmīgs balanss starp darba un privāto dzīvi, atpūtu un strādāšanu, kā arī dažādu zonu sadalījumu telpā. Par balansu mūsu dzīvē vajadzētu sākt domāt jau bērnībā. Kā? Piemēram, iekārtojot bērna istabu.

Kad jūsu atvase sāk skolas gaitas, arī viņa istabai ir jāpielāgojas jaunajām pārmaiņām, papildinot rotaļu un atpūtas zonu ar vietu, kur bērns var mācīties. Kā zināms, ir daļa mūsdienu jaunatnes, kas savu laiku pavada sēžot pie datora vai lietojot telefonus, tādēļ ir svarīgi, lai vismaz mājās bērnam būtu vieta, kurā viņš datoru lieto sēžot atbilstošā krēslā un pie pareiza augstuma galda. Ko vēl der zināt, iekārtojot darba vietu skolēnam?


Apgaismojums
Izvēloties galda novietojumu, jāraugās, lai tas neatrastos pretī logam. Šī pozīcija nav veiksmīga, jo saules stari, atstarojoties pret virsmu, traucēs un kļūs nogurdinoši. Tā vietā galdu novietojiet tā, lai gaisma kristu no tās puses, kas ir pretējā rokai, ar kuru bērns raksta vai zīmē. Taču, ja, piemēram, telpas iekārtojums vai izmērs neļauj plaši izpausties, centieties galdu nolikt vismaz 50 centimetru attālumā no loga.


Mēbeļu izmērs
Lai bērns varētu justies ērti, strādājot pie datora vai zīmējot, mēbelēm jābūt piemērotām viņa augumam. Tas attiecas ne tikai uz mēbeļu izmēru, bet arī uz to, ka, uzstādot rakstāmgaldu vai krēslu, ir jānoregulē arī to augstums. Piemēram, krēsls būs atbilstošs mazajam skolniekam, ja viņš, uz tā sēžot, varētu pielikt pēdas pie grīdas, savukārt kājas izliekumam vajadzētu būt taisnā leņķī. Šaurāks leņķis liecinās par to, ka nepieciešams lielāks krēsls un pretēji.


Arī rakstāmgaldi ir jāizvēlas, vadoties pēc bērna auguma. Tā augstumu var noteikt, apsēdinot bērnu pie galda. Ja nolaistas rokas elkonis ir par 5 centimetriem zemāk nekā galda virsma, augstums ir atbilstošs.


Papildus nodalījumi
Tā kā skolēniem ir nepieciešamas dažādas grāmatas, burtnīcas, rakstāmpiederumi un citas lietas, ir jāieplāno vieta, kur to visu salikt. Lai rakstāmgalda virsma netiktu nokrauta no vienas malas līdz otrai, tā vietā izvēlieties modeli, kuram ir pievienoti plaukti un atvilktnes.


Rakstāmgaldi, datorgaldi mūsdienās ir pieejami dažādos izmēros un dizainos, tādēļ ikviens var izvēlēties tādu, kāds patīk un der konkrētajai telpai. Turklāt tagad pat vairs nav nepieciešams doties uz veikalu, lai iepirktos. Atliek tikai ieiet interneta veikalā 220.lv, un tur jūs atradīsit plašu galdu piedāvājumu ikvienai gaumei!


Savukārt tiem, kuri meklē papildinājumu bērnistabas mēbeļu klāstam, iesakām izvēlēties plauktu, kurā novietot grāmatas un daudz ko citu. Turklāt, kā atklāj psihologi, plauktu un skapju dizainam ir nozīme. Piemēram, atvērti plaukti veicinās jūsu atvases rakstura veidošanos, stimulējot atvērtību, kā arī motivējot savas lietas turēt kārtībā.


Halogēnajām spuldzēm – nē!
Mākslīgais apgaismojums visbiežāk ir nepieciešams gan vakaros, gan arī gada tumšajā periodā, tādēļ ir nepieciešams parūpēties par to, lai tas būtu kvalitatīvs. Papildus griestu lampai, noteikti ir nepieciešams parūpēties arī par galda lampas iegādi, kas īpaši noderēs tad, kad bērnam būs jāzīmē vai jāraksta darbi ar smalkām detaļām.
Lai telpā nebūtu izteiktas apgaismojuma atšķirības, ieslēgtai jābūt gan griestu, gan galda lampai. Optimālākais risinājums bērnistabas apgaismojumam ir 60 līdz 80 vatu spuldzes. Tā kā halogēnās spuldzes ir visai spilgtas, šī nebūs labākā izvēle.


Kur likt datoru?
Pirmkārt, jāsaprot, ka neatkarīgi no tā, vai bērnam iegādāts portatīvais vai stacionārais dators, jāparūpējas par to, lai tas tiktu novietots atbilstošā augstumā. Tāpat jāņem vērā arī tas, ka parastie rakstāmgaldi nav tik lieli, lai uz tiem brīvi varētu novietot stacionāro datoru, monitoru un vēl tastatūru.


Labākās alternatīvas ir stūra datorgaldi, kuru virsma ir ergonomiska - draudzīga bērna ķermenim, nodrošinot pareizu sēdēšanu pie datora. Stūrī varēsit nolikt monitoru, savukārt galda malas būs piemērotas rakstu un zīmēšanas darbiem.


Aksesuāri
Papildus galvenajām mēbelēm – galdam, krēsliem un plauktiem, bērna istabu var papildināt ar dažādiem citiem elementiem. Korķa tāfele būs noderīgs elements ikvienā telpā, jo to varēs izmantot gan, lai piespraustu lapiņas ar atgādinājumiem, gan arī, lai izmantotu kā dekoru, pieliekot pie tā fotogrāfijas, iedvesmojošus citātus utt.
Tāpat varat iegādāties dažādas kastes un kastītes, lai palīdzētu bērnam iemācīties organizēt savu lietu kārtību. Noteikti padomājiet arī par piezīmju lapiņu, līmlapiņu un dažādu krāsaino marķieru iegādi, kas mācību procesu padarīs patīkamāku.


Bērna istabai ir jābūt ne tikai vietai, kur rotaļāties un atpūsties, bet arī apgūt jaunas prasmes un uzkrāt zināšanas. Lai jums izdodas sasniegt balansu gan šajā ziņā, gan arī citās dzīves jomās!

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/39109

2017. gada 3. jūlijā, 10:26, Reklāmraksti
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet