Atgriezties pie raksta

7 vispārīgi jautājumi un atbildes par kontaktlēcām

Kontaktlēcas nodrošina to redzes komfortu, brīvību un ērtības, kas mūsdienīgam un aktīvam cilvēkam ir nepieciešamas, tāpēc lēcas ir arvien biežāk izmantots redzes korekcijas līdzeklis un alternatīva brillēm. 

Neskatoties uz to, ka lēcu lietotāju ir daudz, joprojām valda aizspriedumi, arī nezināšana, kas liek baiļoties un kavē izmēģināt lēcas arī savā ikdienā. Tāpat acu ārsti un optometristi novērojuši, ka daudzi lēcu lietotāji pieļauj kļūdas gan lēcu lietošanā, gan kopšanā. 


Tāpēc šajā rakstā apkopoti daži bieži uzdoti jautājumi un atbildes par kontaktlēcā.


Kā sākt lietot kontaktlēcas?


Lai sāktu lietot lēcas, pirmais solis ir acu ārsta vai optometrista konsultācija. Tiks veikta acu pārbaude, lai pārliecinātos, ka acis ir veselas un arī piemērotas lēcu nēsāšanai. Speciālists izrakstīs recepti, kur būs norādīti visi vajadzīgie parametri, lai iegādātos pareizās kontaktlēcas.


Kā zināt, kādas kontaktlēcas nepieciešamas? 


Redzes problēmas var būt dažādas, tāpēc arī katrā gadījumā acu speciālists nosaka, kāds lēcu veids ir piemērotāks un kāds stiprums nepieciešams. To ietekmē gan konstatētie redzes traucējumi, gan individuālās acu īpatnības, gan dzīvesveids. Pērkot un lietojot lēcas bez konsultēšanās ar ārstu, gaidītie redzes uzlabojumi var nenotikt, kā arī pat iegūts kaitējums acīm.


No kāda vecuma drīkst lietot lēcas?


Lēcas redzes korekcijai ir piemērotas gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan senioriem. Tomēr jāizvērtē, vai bērns un vecs cilvēks pietiekami izprot lēcu lietošanas higiēnas jautājumus, prot pats tās ielikt un izņemt. Vidējais vecums, kad bērni atbildīgi var sāk lietot kontaktlēcas, ir pēc 10 gadu vecuma.


Vai kontaktlēcas kaitē acīm un redzei?


Šis ir bieži uzdots jautājums. Nē, lēcas nekaitē acīm, ja tās ir pareizi izvēlētas, ieliktas, tiek lietotas un koptas saskaņā ar ārsta un ražotāja norādēm, nepārsniedzot lietošanas laiku dienā un arī nodrošinot savlaicīgu lēcu komplekta nomaiņu. Mūsdienās lēcu ražošanas tehnoloģijas ir attīstījušās tik tālu, ka spēj nodrošināt acīm maksimālu komfortu, pielāgošanos, gaisa caurlaidību. 


Kur pirkt kontaktlēcas?


Lēcas visdrošāk ir iegādāties, vadoties pēc parametriem, ko ārsts ierakstījis receptē. Tos tad jāuzrāda optikas salonā vai jāatzīmē pie sava pirkuma, ja iegādājas lēcas internetā. Abi ir droši iegādes veidi, ja izvēlas zināmu pārdevēju ar labu reputāciju, jo tad būs garantija, ka lēcas ir atbilstošas kvalitātes, pareizi uzglabātas.


Kā pareizi ielikt un izņemt kontaktlēcas?


Sākumā lēcu ielikšana un izņemšana var sagādāt grūtības, kamēr pierod pie šī procesa. Parasti acu ārsts parāda, kā to darīt. Svarīgi ievērot higiēnu — pirms lēcu aiztikšanas vienmēr jānomazgā rokas. Pamācības, kā soli pa solim ielikt un izņemt lēcas, kam jāpievērš uzmanība, var atrast internetā. Ja ir šaubas, vienmēr var vērsies pēc padoma pie acu ārsta vai optometrista.


Kas ir krāsainās kontaktlēcas?


Tās ir tādas pašas lēcas kā parastās. Atšķirība ir to spējā mainīt acu krāsu vai paspilgtināt jau esošo toni. Pieejamas arī dekoratīvās jeb karnevāla tipa lēcas. Krāsainās lēcas var nēsāt gan ikdienā, gan izmantot atsevišķos gadījumos. Tās pieejamas gan ar, gan bez optiskās korekcijas. 

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/42308

2018. gada 17. septembrī, 16:59, Reklāmraksti
Ogrenet

Komentēšanas iespēja šim rakstam ir atslēgta.
 

Ogrenet