Atgriezties pie raksta

"Rasas krāsu" mākslinieki atklāj savu mākoņu pasauli Foto

23.martā Ikšķiles Tautas namā norisinājās pavasarīgi koši, krāsaini un skanīgi Mākslas svētki, kuru centrālais notikums – izstādes "Mākoņu dārzi" atklāšana. 

Izstādes autori ir biedrības "Rasas krāsas" vizuāli plastisko mākslas programmu dalībnieki, kuri radījuši mākslas darbu par tēmu "Mana mākoņu pasaule", atklājot savus sapņus un vēlmes. 


"Mākonis mūsu izpratnē ir ļoti simbolisks jēdziens. Mākoņos var glabāt ne tikai datus, bet arī sajūtas. Mākoņu kustību mēs gleznā nevaram redzēt, bet varam noķert ideju. Tā ir mākslas pasaule, kurā cits citu sajūt caur neredzamām stīgām. Šajā gadījumā mākoņi mums ir mediji, kuros dzīvo dažādas mākslas tehnikas, arī tehnoloģijas. Ja mākonim mēs sūtam informāciju, tad no turienes varam arī saņemt. Līdz ar to notiek procesa atpazīšana. "Rasas krāsas" ir šajā aktuālajā vilnī," stāsta biedrības "Rasas krāsas" vadītāja Lauma Palmbaha.


Izstādē apskatāmi divu mēnešu laikā tapušie 120 darbi dažādās tehnikās. 20 kvadrātmetru Ikšķiles Tautas nama zālē atvēlēti mākoņiem visdažādākajās izpausmēs.


L.Palmbaha aicina izstādi uztvert kā simbolu, kā radoša procesa turpinājumu.


Mākslas svētkos piedalījās arī dokumentālā kino režisore Laima Žurgina, kura izteica savu vērtējumu par izstādē redzēto: "Man bija liels pārsteigums un prieks iepazīties ar šo izstādi. Tā ir apbrīnojama mākslas kvalitātes nozīmē. Es pati esmu zīmējusi un uzaugusi mākslinieku vidē, kā arī esmu pazīstama ar Džemmu Skulmi, jo mūsu abu mammas bija tēlnieces. Nācies arī bieži vērot bērnus zīmējot, ko viņi nereti dara ierobežotā laukumā – kādā stūrīti. "Rasas krāsu" audzēkņi ir mācīti pārredzēt laukumu, attīstīt fantāziju un individuālo iztēli, izjust krāsu prieku." 


Režisore arī uzsvēra, ka tas rezultāts, ko izdevies panākt šo bērnu talanta attīstībā, ir milzīga pedagogu uzvara. L.Palmbaha atzīst, ka ir svarīgi ļaut bērniem izpausties, nevis ielikt viņus kādā noteiktā rāmī: "Mūsu jaunie mākslinieki tikai sāk savu dzīvi. Svarīgi, lai katram mākslā izpaužas savs stils. Pedagoga uzdevums ir viņam palīdzēt atrast un saglabāt šo stilu."


L.Palmbaha piebilst, ka vienlīdz ar talanta veidošanu cilvēkam ļoti nozīmīga ir arī emociju kopšana. L.Žurgina tika aicināta viesos ne tikai novērtēt jauno izstādi, bet arī piedalīties savas 1985.gadā uzņemtās filmas "Neglītais pīlēns – cilvēka bērns" demonstrēšanā.  Filma stāsta par mākslinieka Andra Grinberga pedagoga gaitām Mazirbes internātpalīgskolā.


"Andris Grīnbergs izdarīja ļoti svētīgu darbu, strādājot Mazirbes skolā, caur bērnu īpašo pasaules redzējumu ļaujot viņiem izpausties, atklāt, ko viņi jūt. Mani personīgi uzrunāja bērnu vēstules, kuras es sajutu kā dvēseles mākoņus, kas tālāk turpinās kaut kur gaisā. Tā bija radoši brīva sajūta, ko šie bērni piedzīvoja. Mani ļoti uzrunāja tas, kā viņš ar bērniem iet dabā un kā sarunājas. Daba mākslā ir kā līdzeklis un iedvesmas avots."


L.Palmbaha atzīst, ka tie, protams, ir citi bērni citā vietā un citā laikā, taču tajā pašā laikā filmai ir cieša saistība ar šodienu.


"Mūsu bērni ir loloti, bet tas nenozīmē, ka viņiem nav kāda sāpe, kaut kas tāds, ko nekad neviens neuzzina. Līdz ar to tā ir tāda savstarpēja, es teiktu, labestības audzēšana dārzā. Viņiem - Mazirbes dārzā, mums šajā Mākoņu dārzā," saka L.Palmbaha.


"Rasas krāsu" pedagogi ciešā sadarbībā ar vecākiem vienmēr devuši bērniem ko vairāk, nekā tikai iespēju aizpildīt brīvo laiku.


Izstādes atklāšanā piedalījās arī Ikšķiles vidusskolas 1.b klases skolnieks Heino Rinkevičs. Heino vecāki – Ieva Štāle un Jānis Rinkevičs - ir arhitekti un mīlestību pret mākslu ieaudzinājuši arī savam dēlam, iesaistot atvasi radošā procesā. Heino "Rasas krāsās" apmeklē vizuālās mākslas un keramikas nodarbības. Vienā no Heino izstādes darbiem attēlots dīķis, kurā visu laiku dzīvojušas zivis. Heino zina tās nosaukt – karpas, amūri, platpieres. Viņam arī bijis zivis viegli uzzīmēt, jo tās vērojis un pētījis daudzas reizes. Dabas mīlestība palīdzēja tapt arī mākslai. Šoziem nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ zivis aizgāja bojā, bet Heino mākslas darbā tās paliks vienmēr.


Mākslas svētku apmeklētāji varēja Mākoņu darbnīcā uzzīmēt savu mazo mākonīti, kas ir sastāvdaļa no lielā, kopīgā mākoņa, kā arī nofotografēties Mākoņu Milža fotostūrīti.


Kurš vēlējās, dažu minūšu laikā "Skaņu fabrikas" programmu vadītāju Inguras Lipšānes un Raimonda Graudiņa  vadībā varēja iemācīties dziedāt vai spēlēt mūzikas instrumentu. Mākslas svētkus pieskandināja vokālais ansamblis "Puķuzirnis" Sarmītes Viļumas vadībā. Izstāde "Mākoņu dārzā" apskatāma līdz 18.aprīlim.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/43516

27. martā, 10:00, Reklāmraksti
Ogrenet

Komentēšanas iespēja šim rakstam ir atslēgta.
 

Ogrenet