Atgriezties pie raksta

Kā kvalitatīvs matracis un virsmatracis var uzlabot veselību?

Tiklīdz kā nolemjat pievērst lielāku uzmanību pašsajūtas uzlabošanai, pirmkārt, jūsu ceļā pagadīsies veselīga uztura entuziasti, kuri ieteiks savā diētā iekļaut pēc iespējas vairāk dārzeņu.

Kā nākamos satiksiet īstus sporta mīļus, kuri pavisam noteikti nefano par iecienītāko komandu televizora priekšā, bet gan no rītiem aicina kopā pieveikt dažus kilometrus brīvā dabā, vakarā – mīt divriteni, savukārt svētku dienās piedalās orientēšanās sacensībās. Tomēr diez vai izdzirdēsiet vienkāršu ieteikumu, kas var palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti – parūpējies par sava miega kvalitāti! Tieši tāpēc šajā rakstā aplūkosim, kā matracis var uzlabot pašsajūtu un kā ar virsmatrača palīdzību izveidot komfortu miega laikā.


Kāpēc jāmaina matracis, ja visas atsperes vēl savās vietās?


Esam pieraduši, ka jaunas lietas iegādājamies tikai tad, kad vecās ir apnikušas vai vairs nekalpo pēc sākotnējā plāna. Ja izdeg lampiņa, dodamies iegādāties jaunu - kā gan iztikt bez gaismas? Līdzīgi būtu jārīkojas ar matračiem. Tomēr cilvēku tendences saka mums ko citu. Kamēr visas atsperes ir savās vietās, mēs pat neiedomājamies, ka jau desmitgadi nokalpojošais matracis sen ir zaudējis savas vērtīgās īpašības un tas jau sen būtu jānomaina pret jaunu.


Matraci ir ieteicams mainīt ik pēc 8 gadiem, tomēr ir ražotāji, kuru gultas matrači ir apbalvoti ar līdz pat 10 gadu garantiju. Atbilstošas rūpes un virsmatracis nodrošinās ilgāku kalpošanu. Biežāk, katrus 5-7 gadus, ieteicams nomainīt matraci tiem, kam pāri 40. Tīri dēļ devuma veselībai. Šādā vecumā cilvēka mugurkauls un kakla zona īpaši jutīgi reaģē uz spiedienu un dažādām ķermeņa slodzēm, īpaši miega laikā, tāpēc bieži saskaramies ar muguras, plecu zonas un kakla sāpēm.


Cits iemesls, kāpēc būtu jānomaina pēc izskata vēl labs matracis, ir higiēna. Mēs visi zinām, ka gandrīz trešdaļu savas dzīves pavadām guļot, savukārt guļot bieži svīstam, poras izdala taukus, mēs atbrīvojamies no nedzīvās ādas, netīrumi un baktērijas tiek ienestas gultā. Viss, kas kopā ar nogurušo ķermeni nonāk uz matrača, laika gaitā kļūst par īstu baktēriju bumbu - tikšķošu laika bumbu, kas var izraisīt alerģijas un astmas lēkmes. Protams, varat nepirkt jaunu matraci, ja pašlaik tas nav pa kabatai. Šādā gadījumā jums palīdzēs virsmatracis, kas ievērojami uzlabo miega kvalitāti. Pareizi izvēlēts virsmatracis var atjaunot matraci un paildzināt tā kalpošanas laiku. Pat vecs un noguris matracis spēj atdzīvoties un kalpot tālāk jūsu miegam, ja uz tā uzliksiet virsmatraci.


Nepieciešamība pēc kvalitatīva miega


Laba miega receptē neatradīsiet kofeīnu, pārēšanos vai stresu, tajā tiks akcentēts kvalitatīva matrača svarīgums. Vecs vai nepareizi piemeklēts matracis izraisa diskomfortu un spiež mūs ieņemt nedabisku ķermeņa pozīciju, tāpēc cieš mugurkauls vai iespringst muskuļi, kuri miega laikā neatpūšas un neatslābinās, pateicoties neērtai virsmai vai nepiemērotam matrača izmēram.


Neērts matracis liks jums pamosties nakts laikā, kas ir īpašs laiks, jo atjaunojas mūsu šūnas un muskuļi, notiek ilgtermiņa atmiņas konsolidācija, izdalās augšanas un apetītes hormoni. Jebkuri miega traucējumi rada kaitējumu mūsu veselībai un iepriekš minētajiem svarīgajiem organisma procesiem. Jau pēc vairākām nemierīgām naktīm varat sajust nervozitāti, koncentrācijas trūkumu, aizkaitinājumu, izsalkumu un tieksmi pēc saldumiem, iespējams, arī slāpes vai skābekļa trūkumu smadzenēs. Galu galā tas var izsaukt vājumu vai pat ģībšanu. Protams, tā nav diagnoze, tomēr mūsu organisms ir īpašs un mums par to ir pienācīgi jārūpējas.


Mēnešiem vai gadiem ilgs nekvalitatīvs miegs piespiedu kārtā var likt jums iepazīties ar šādām nopietnām sekām – liekais svars, samazinājušās darbspējas, depresija vai spēku izsīkums. Nakts laikā mums ir jāatpūšas un jāatjauno spēki, tāpēc atbildība pret miega kvalitāti ir viens no vienkāršākajiem paņēmieniem, kas palīdz cīņā ar fiziskiem vai psiholoģiskiem satricinājumiem. Atbilstošs, ķermenim pielāgoties spējīgs matracis pavisam noteikti nodrošinās vajadzīgo atbalstu mugurkaulam, kā arī samazinās pamošanās reižu skaitu, ļaus izgulēties, lai pamostoties jūs būtu atpūtušies un enerģijas pilni. Savukārt, esot labā noskaņojumā un enerģijas pilni, jūs spēsiet parūpēties arī par apkārtējiem.


Matrača un virsmatrača izmērs - kam jāpievērš uzmanība


Izprotot matrača svarīgumu, kā arī izvērtējot pašreizējā miega kvalitāti un gultas stāvokli, jūs spēsiet izvērtēt, vai jūsu gulta vēl joprojām ir nevainojamā kārtībā vai tomēr laiks nomainīt matraci, vai iegādāties virsmatraci. Ja esat nolēmuši meklēt jaunu matraci, nesteidzieties. Ļoti svarīgi ir atrast un izvēlēties tieši tādu, kas atbilstu jūsu vajadzībām un miega ieradumiem. Ja jums ir gulta – piemeklējiet atbilstoša izmēra matraci vai virsmatraci. Parasti standarta matrača izmēri saskan arī ar virsmatraču izmēriem. Tātad, ja jums ir 160x200 cm izmēra matracis, varat būt droši, ka virsmatracis 160x200 pavisam noteikti jums derēs. Citi populārākie izmēri ir 180x200 cm matrači vai virsmatrači divguļamām gultām, vai 90x200 cm un 80x200 cm vienguļamām gultām.


Ja plānojat iegādāties gultu kopā ar matraci, izvērtējiet, kāda izmēra gulta un matracis sniegs augstākā līmeņa komfortu. Ja plānojat gulēt divatā vai uzņemt gultā arī bērnus, lieliski piemēroti būs platāki matrači. Matrača augstums, biezums un cietība – tie ir ļoti individuāli aspekti. Visticamāk, nesapratīsiet, kurš variants jums būs vispiemērotākais, ja neizmēģināsiet. Nav vajadzīgs nekāds "princeses uz zirņa" tests – pietiks, ja veltīsiet vismaz divdesmit minūtes un veikalā apgulsieties uz matrača savā iecienītākajā pozā. Pārbaudiet, vai pietiek vietas, vai ērti iztaisnojas kājas, varat apgriezties, varbūt nepieciešams stingrāks atbalsts mugurai. Ja jums ir īpašas prasības, vienmēr varat izvēlēties ortopēdiskos matračus ar dažādas cietības zonām. Svarīgi ir veltīt laiku, lai saprastu, kas jums patīk un kas vajadzīgs jūsu ķermenim, jo tikai tā varēsiet nodrošināt komfortablu miegu.


Labs matracis ir tāds, kas spēj nodrošināt komfortu miega laikā, jo ir izvēlēts atbilstoši jūsu vajadzībām, un ir spējīgs nodrošināt enerģisku un možu rītu. Neaizmirstiet pievērst uzmanību saviem miega ieradumiem – ja esat ievērojuši, ka bieži pamostaties, grozāties, meklējot piemērotāko miega pozu, ķermenis jūs informē – laiks pievērst uzmanību tam, uz kā guļat.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/44556

2019. gada 3. septembrī, 07:09, Reklāmraksti
Ogrenet

Komentēšanas iespēja šim rakstam ir atslēgta.
 

Ogrenet