Atgriezties pie raksta

Dabas un mākslas satikšanās Laumas Palmbahas un Dionisija Miončinska izstādē "Saulains laiks" Foto

Aizvadītajā svētdienā Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī mākslas cienītāji tikās Ikšķiles mākslinieku – Laumas Palmbahas un Dionisija Miončinska -  izstādes "Saulains laiks" noslēguma pasākumā, kur starp eksotiskiem augiem un ziediem liegi skanēja "Rasas krāsu" zvaniņu trio atskaņotās latviešu tautas dziesmu improvizācijas.

Līdz šim Nacionālā Botāniskā dārza oranžērijas Izstāžu zālē bija ierasts redzēt biedrības "Rasas krāsas"  audzēkņu darbu izstādes, bet nu savus darbus apmeklētāju apskatei pirmo reizi bija izlikuši pedagogi – Lauma Palmbaha un Dionisijs Miončinskis.


"Iedvesmojoties no tā, ka Nacionālajā Botāniskajā dārzā vienmēr bijis ļoti aizraujoši strādāt ar bērniem, mēs šo brīnišķīgo stīgu pārnesām arī uz savu dzīvi un mākslu. Mēs katrs varam un darām atsevišķi, bet tieši šī Nacionālā Botāniskā dārza oranžērija mūs kā māksliniekus satuvināja," izstādes noslēguma pasākumā atklāja L.Palmbaha.


Savukārt Dionisijs Miončinskis, uzrunājot klātesošos, uzsvēra: "Katrā darbā ir ielikta sava dvēsele. Katrs darbs ir daļa no tā, ko es nesu pasaulei. Ko mums – man un Laumai - Dievs ir devis, to mēs varam nodot tālāk citiem cilvēkiem." 


Gan metāla un dzintara māksliniekam Dionisijam Miončinskim, gan grafiķei, gleznotājai un keramiķei Laumai Palmbahai līdz šim bijušas atsevišķas izstādes, bet šī ir viņu pirmā kopīgā izstāde.


"Akcents šoreiz bija lielā mērā likts uz Daiņa (tā Dionisiju sauc tuvinieki un draugi - Red.) darbiem, jo viņš ilgāku laiku nav piedalījies izstādēs. Būtiski atrast kopīgo, kas vieno. Dainim ir ļoti smalki, filigrāni izstrādāti darbi, ar lielu pietāti pret izvēlēto materiālu. Man ir arī citi darbi, citā tonalitātē, bet centāmies pieskaņoties – dzintara rotas izkārtojām pie dzeltenīgo toņu darbiem, kapara kalto darbu brūnganie toņi sasaucas ar oša koka rāmjiem. Tā, pārejot no siltajiem uz vēsajiem toņiem, iekārtojām izstādi," stāsta L.Palmbaha. "Izstādes iekārtošana prasīja ilgu laiku, jo viss bija rūpīgi jāpārdomā. Bija jāņem vērā arī oranžērijas mitrā klimata specifika. Mēs speciāli izveidojām katrai gleznai otrā pusē mitrumizturīgo slāni, kas gan aizsargā pret mitrumu, gan arī labi izskatās no ārpuses, jo neredz metāla konstrukcijas."


Abi izstādes autori ir kopā gan mākslā, gan dzīvē. Kā ir būt blakus divām radošām personībām?


"Mākslinieciskais temperaments var sagraut attiecības gan mākslā, gan dzīvē. To saskaņot ir liels izaicinājums. Mēs strādājam katrs savā telpas daļā un sanākam kopā tikai tad, kad kaut kas jau ir tapis. Tā ir liela māksla nelauzties iekšā otra radošajā pasaulē," atzīst L.Palmbaha.


Izstādes noslēgumā māksliniekus sveica kolēģi un viņu talanta cienītāji – keramiķe Diāna Vernera, tēlniece Vija Ilze Dzintare, gleznotāja Maija Muižniece, Ikšķiles evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Dzintars Laugalis, rakstnieks Roalds Dobrovenskis un citi viesi. 


"Oranžērijā izstādītie darbi ir ļoti saskanīgi ar apkārtni. Keramika, metāls, gleznas, kas tieši saistītas ar dabu un ziediem, var sacenties krāsās un košumā ar Nacionālajā Botāniskajā dārzā redzamajiem. Viss kopā dod pievienoto vērtību, un cits citu lieliski papildina. Tāpēc, ka dabas māksla un cilvēka radītā ir ļoti radniecīga. Esmu priecīgs, ka savām acīm varu redzēt un baudīt šo skaistumu," sacīja R.Dobrovenskis.


Izstādes noslēguma pasākuma viesu vidū bija arī ķīniešu mākslinieku ģimene, ar kuriem L.Palmbaha pirms diviem gadiem iepazinusies starptautiskā mākslinieku plenērā Užavā, un tagad mākslinieki katrs caur savu kultūru bagātina cits citu. Par šo viesu klātbūtni atgādinās arī atsauksmju grāmatā glīti uzzīmētie hieroglifi…


Atsauksmju grāmatā arī daudz citu jūsmīgu ierakstu par redzēto izstādē, jo Nacionālo Botānisko dārzu apmeklē vairāk nekā 60 000 interesentu gadā, un lielākais vairums no viņiem noteikti iegriežas oranžērijā un apmeklē šeit iekārtotās izstādes. 27.septembrī šeit viesojās arī Zinātnieku nakts dalībnieki 


Abu mākslinieku radošā sadarbība turpināsies, un jau pavisam drīz – nākamnedēļ – Rīgas Centrālajā bibliotēkā būs skatāma Laumas Palmbahas un Dionisija Miončinska kopīga izstāde. Ikšķiles mākslinieku radošos sasniegumus varēs novērtēt arī Daugavas muzeja Doles salā un Ogres Vēstures un mākslas muzeja apmeklētāji. Lauma Palmbaha piebilst, ka šajās izstādēs būs redzami citi darbi, jo izstāde Nacionālā Botāniskā dārza oranžērijā bija speciāli veidota šai vietai.


Novembrī Nacionālā Botāniskā dārza apmeklētājus priecēs šajā vasarā tapušie biedrības "Rasas krāsas" radošo darbnīcu mazo mākslinieku darbi.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/44817

2019. gada 2. oktobrī, 11:15, Reklāmraksti
Ogrenet

Komentēšanas iespēja šim rakstam ir atslēgta.
 

Ogrenet