Atgriezties pie raksta

« Kontaktlēcas – to veidi, lietošana un kopšana

Kontaktlēcas ir mūsdienīga alternatīva redzes korekcijai ar brillēm. Kontaktlēcas izvēlas dažāda vecuma un profesiju cilvēki, kuri vēlas savu ikdienu padarīt ērtāku. Lai sāktu izmantot kontaktlēcas, jāapmeklē redzes speciālists, kurš izmeklēs acis un noteikts, kāda veida un stipruma lēcas ir nepieciešamas. Lēcas piemērotas ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem, ja viņi apguvuši kontaktlēcu lietošanu. 

Kontaktlēcu veidi un to specifika


Kontaktlēcas iedala vairākās kategorijās pēc to lietošana specifikas. Lai izvēlētos sev piemērotākās, nepieciešams izvērtēt gan savu dzīvesveidu, gan paradumus, gan vajadzības attiecībā uz redzes korekciju.


Vienas dienas kontaktlēcas ir ideāli piemērotas, ja lēcas vēlas nēsāt tikai atsevišķās situācijās, piemēram, sportošanas laikā, ceļojumā, kādā pasākumā. Vienas dienas lēcas nav jātīra un jāuzglabā, tās jau atrodas sterilā iepakojumā un ir uzreiz gatavas ievietošanai acīs. Pēc lietošanas tās var izmest atkritumos. Vienas dienas lēcas arī ir acīm visdrošākās, jo nav riska, ka uz tām varētu uzkrāties netīrumi vai rasties problēmas to nepareizas kopšanas dēļ.


Mēneša kontaktlēcas visbiežāk izvēlas tie, kuri lēcas izmanto kā ikdienas risinājumu redzes korekcijai, jo tas ir finansiāli izdevīgāk. Mēneša kontaktlēcas paredzētas 30 dienu lietošanai, kuru laikā lēcas ir jākopj ar speciālu šķīdumu un jāuzglabā lēcu konteinerā. Mēneša kontaktlēcas ir ar augstu ūdens saturu, tās ļauj acīm justies komfortabli un nekaitē to veselībai. Mēneša kontaktlēcas ieteicams dienā nenēsāt ilgāk par 10 stundām. Kā arī tās noteikti jānomaina pret jaunu lēcu pāri pēc 30 dienām. Jaunas mēneša kontaktlēcas jāiegādājas savlaicīgi, to ērti var izdarīt arī internetā: https://www.lensor.eu/lv/lens/1month/.


Vēl izdala toriskās kontaktlēcas, kas ir pieejamas gan vienas dienas, gan mēneša lietošanai. Toriksās kontaktlēcas paredzētas astigmātisma koriģēšanai. Šo lēcu iegādē ļoti precīzi jāvadās pēc norādēm lēcu receptē, ko izsniedzis ārsts, nepieciešami tādi lēcu parametri kā stiprums, grādi un cilindrs.


Multifokālās jeb progresīvās kontaktlēcas ir laba izvēle tiem, kuriem nepieciešama redzes korekcija gan tuvumā, gan tālumā. Šīm kontaktlēcām ir tāds pats princips kā progresīvajām briļļu lēcām. Arī šīs lēcas var iegādāties mēneša lietošanai un arī pagarinātai lietošanai, kas nozīmē, ka ar tām var arī gulēt. Bet, lai izvēlētos pagarinātās lietošanas lēcas, jākonsultējas ar ārstu, lai pārliecinātos, ka acis tam ir piemērotas.


Kas jāzina par kontaktlēcu lietošanu


Uzsākot kontaktlēcu lietošanu, jārēķinās, ka sākumā paies kāds laiks, kamēr acis pieradīs pie lēcām, kā arī pati lēcu ielikšana un izņemšana nevedīsies tik ātri. Bet jau pēc neilga laika process šķitīs pašsaprotams. Lai zinātu, kā lēcas pareizi ielikt un izņemt, jākonsultējas ar ārstu vai optometristu, kurš vajadzības gadījumā parādīs un ļaus izmēģināt šo procesu. Arī internetā ir atrodami dažādi video, kur redzams, kā pareizi ielikt un izņemt kontaktlēcas. 


Jāatceras, ka pirms lēcu aiztikšanas vienmēr jānomazga rokas un jānoslauka tā, lai uz tām nepaliek pūkas. Rokas nedrīkst smērēt ar losjonu vai krēmu.


Sievietēm būtiski ņemt vērā, ka kontaktlēcas ir jāieliek pirms acu kosmētikas uzklāšanas un jāizņem pirms kosmētikas notīrīšanas, lai izvairītos no tušas un citu kosmētikas daļiņu nokļūšanas uz lēcām, kas varētu apdraudēt acu veselību.


Tāpat jāievēro, ka lēcas nedrīkst nonākt saskarē ar ūdeni, tāpēc tās nav domātas lietošanai vannā, dušā, pirtī, baseinā, atklātās ūdenstilpnēs. Arī tīrīt lēcas ar ūdeni nedrīkst.


Kā lēcas pareizi kopt


Izvēloties mēneša kontaktlēcas, jāatceras, ka ik dienu tām būs jāvelta noteikti kopšanas rituāli. Pēc izņemšanas lēcas būs jānotīra ar kopšanas šķīdumu un jāievieto lēcu uzglabāšanas konteinerā, kurš ir iztīrīts un piepildīts ar jaunu lēcu šķīdumu. 


Lēcu šķīdums jāizvēlas, konsultējoties ar redzes speciālistu un optometristu, lai izvairītos no tā, ka rodas alerģiska reakcja. Ja izjūt dismkomfortu lēcu lietošanas laikā, acis ir apsārtušas un niez, tad pastāv iespēja, ka jānomainai lēcu šķīdums. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot lēcu šķīdumu, kam ir beidzies lietošanas termiņš. Ja lēcas netiek pietiekami koptas un tīrītas, tad pastāv risks, ka attīstās infekcija, jo ar lēcām uz acīm nokļūst mikrobi.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/45346

2019. gada 28. novembrī, 14:37, Reklāmraksti
Ogrenet

Komentēšanas iespēja šim rakstam ir atslēgta.
 

Ogrenet