Atgriezties pie raksta

"Rasas krāsu" rosināta, Ikšķilē ienāk tekstilmāksla Foto

Svētdien Ikšķiles evaņģēliski luteriskās baznīcas Izstāžu zāle kļuva par satikšanās vietu skatītājiem ar tekstilmākslu, bet māksliniekiem citam ar citu, risinot savstarpējus dialogus izstādē "Saruna par tekstilu. Filcs".

Tā nav nejaušība, ka tik plaša mēroga izstāde, kurā piedalās liela mākslinieku grupa, tiek organizēta Ikšķiles evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Draudzes mācītājs Dzintars Laugalis vienmēr izpratis mākslas nozīmi un veicinājis sadarbību ar māksliniekiem, par ko radošie cilvēki viņam ir ļoti pateicīgi. 


Laugaļa kungs piedalījās arī izstādes "Saruna par tekstilu. Filcs" atklāšanā: "Dievs ielicis cilvēkā dzirksti – kādam radīt mūziku, kādam - vārda mākslu, vēl kādam – vizuālo mākslu. Tas ir kaut kas ļoti īpašs. Tā ir Dieva dota vēsts, ko nodot tālāk citiem. Es priecājos, ka mūsu baznīcā ir tāda vieta, kur var satikties Dieva vārda garīgums ar mākslas garīgumu. Novēlu, lai Dievs vada jūsu radošo darbu, lai viņš dod prieku radīt un arī sniedz daudzas garīgās atziņas."


Izstādi atklāja biedrības "Rasas krāsas" valdes priekšsēdētāja Lauma Palmbaha, uzsverot, ka izstāde sniedz sajūtas, kuru šajos laikapstākļos ikvienam pietrūkst, - tā ir mīksta, silta un pūkaina…


Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedru, Latvijas Tekstilmākslas asociāciju un biedrību "Rasas krāsas", kuras valdes priekšsēdētāja ir šīs izstādes galvenā iniciatore.


"Vēlēšanās veidot šādu izstādi ir likumsakarīga, jo Radošās izglītības centrā "Rasas krāsas" jau desmit gadus ir stabilas tekstilmākslas tradīcijas. Pie mākslinieces Līvas Kaprāles, kura ir arī šīs izstādes dalībniece,  tekstilmākslu šobrīd apgūst 12 audzēkņi. Interese ir noturīga, un gadu gaitā interese par šo mākslas veidu nav zudusi. Esam apzināti organizējuši šo izstādi, lai mākslas izglītība nāk pie mums uz Ikšķili, nevis mums pēc tās jābrauc uz Rīgu, Londonu vai citām vietām. Uz izstādi noteikti nāks “Rasas krāsu” audzēkņi, kuriem būs iespēja gūt plašāku skatījumu par tekstilmākslas attīstību Latvijā. Te ir stāsts par visu tekstila vēsturi – šeit var iepazīt dažādas tehnikas un māksliniekus," saka L.Palmbaha.


Izstādē apskatāmi gan pieredzējušu un labi zināmu, gan arī jauno mākslinieku un studentu darbi. Izstādē piedalās: Agnese Tukāne, Anna Pommere, Annele Slišāne, Elizabete Klints, Jana Purmale, Katrīna Leitēna, Kristīne Kligina, Kristīne Krastiņa-Indāne, Ruta Bogustova, Ruta Linīte, Santa Grigus, Šarlote Baškevica, Līva Kaprāle.


Vairākas no autorēm pagodināja ar savu klātbūtni arī izstādes atklāšanas pasākumu un tikās ar apmeklētājiem, kuri varēja izjautāt Rutu Bogustovu, Agnesi Tukāni, Anneli Slišāni, Rutu Linīti, Annu Pommeri, Līvu Kaprāli, kā arī Tekstilmākslas asociācijas pārstāvi. 


Īpašs prieks skatītājiem bija satikt tekstilmākslas vecmeistari Rutu Bogustovu. Viņa pauda gandarījumu, ka var piedalīties kopīgā izstādē ar citiem māksliniekiem. Saviem talanta cienītājiem māksliniece atklāja, ka rūpīgi seko jaunākajam tendencēm tekstilmākslā un cenšas tās ieviest arī savā daiļradē. Radošā uztvere mūža garumā palīdzējusi māksliniecei mainīties, un izstādē redzam viņu jau pavisam citādās izpausmēs.


Izstāde radīja iespēju satikties arī pašām māksliniecēm un risināt radošas sarunas. "Ikdienā tekstilmākslinieki strādā katrs savā darbnīcā, un kolēģus pārsvarā satiekam izstādēs un simpozijos. Šī ir viena no tādām iespējām. Paldies Ikšķiles evaņģēliski luteriskajai baznīcai un biedrībai "Rasas krāsas"," saka L.Kaprāle. Mākslinieces L.Kaprāles darbus šajā izstādē pārstāv miniatūra "Zudušie dārzi" – abstrakts un simbolisks darbs. "Miniatūra tekstilmākslā ir specifisks žanrs, kurā visas savas sajūtas un iespējas jāizsaka 20x20cm dimensijā," saka L.Kaprāle. Savukārt Rīgā, Kultūras pilī "Ziemeļblāzma", no 23.februāra līdz 28.martam skatāma Līvas Kaprāles izstāde "Portrets un telpa", kur var redzēt portretu sēriju – vizuāli konkrētus un notveramus tēlus.


Kā uzsver L.Palmbaha, viens no izstādes ieguvumiem – kopā tiek aicinātas vairākas mākslinieku paaudzes:  "Pozitīvi, ka mēs nevis izklīstam, bet savienojamies un sadarbojamies. Tas ir arī "Rasas krāsu" princips – sadarbība, kultūras vērtību saglabāšana un attīstība."


Izstāde Ikšķiles evaņģēliski luteriskās baznīcas Izstāžu zālē skatāma līdz 17.aprīlim.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/46216

4. martā, 07:45, Reklāmraksti
Ogrenet

Komentēšanas iespēja šim rakstam ir atslēgta.
 

Ogrenet