Atgriezties pie raksta

Kā panākt, ka uz zobārstniecību jādodas tikai profilakses nolūkos?

Ir taču tik lieliski pāris reizes gadā aiziet uz zobārstniecību, veikt profilaktiskās zobu pārbaudes un dzirdēt no zobārsta, ka zobi ir veseli un labot neko nevajag. Tas izklausās neiespējami? Nebūt ne! Pietiekami daudz pacientu, kuri regulāri viesojas zobārsta kabinetā, katru gadu šo procedūru iziet ar smaidu un patiku, jo viņiem netiek veiktas nekādas manipulācijas. Lai tas izdotos, ir būtiski jau no mazotnes veidot un visa mūža garumā saglabāt pareizus zobu kopšanas paradumus. 

Pareiza zobu tīrīšana divas reizes dienā


Mēs it kā zinām, ka zobi ir jātīra divas reizes dienā – no rīta un vakarā pēc ēšanas. Kas gan tur sarežģīts? Tomēr, ja būtu jāatbild pavisam godīgi – vai tiešām iztīrāt zobus katru rītu un vakaru? Vai zināt, cik ilgi jātīra zobi? Vai zināt, kāda ir pareiza zobu tīrīšanas tehnika?


Diemžēl diezgan daudzi no mums uz šiem jautājumiem atbildētu noliedzoši. Pārāk bieži zobu tīrīšanas reizes tiek izlaistas. Pārāk bieži pati tīrīšana ilgst vien pārdesmit sekundes. 


Zobu pareiza tīrīšana ir ļoti būtiska. Nepietiek vien pāris sekundes ar birstīti parosīties mutē.


Lai patiešām tiktu sasniegts efekts, ka zobu virsmas tiek rūpīgi notīrītas, šim procesam ir jānorit pareizi. Atgādināsim būtiskākos zobu tīrīšanas principus.


- Zobi jātīra ar vertikālām un slaukošām kustībām, turot birstīti ieslīpi un veicot tīrīšanas kustības virzienā projām no smagām. 


- Zobi jātīra pa sektoriem (1-3 zobiem), veltot katram vismaz 7-10 tīrīšanas kustības.


- Zobi jānotīra gan no iekšpuses, gan ārpuses, īpašas rūpes veltot pašiem tālākajiem zobiem.


- Ar horizontālām kustībām rūpīgi jānotīra zobu kožamās virsmas.


- Pēc tam nedrīkst aizmirts par mēles notīrīšanu, jo uz tās sakrājas daudz baktēriju. 


- Kopumā visai procedūrai būtu jāaizņem vismaz 3 minūtes.


 


Jāatceras par zobu diegošanu


Pēc tam, kad zobi iztīrīti ar birstīti, seko vēl viens būtisks posms – zobu diegošana. Zobu diegu diemžēl ikdienā lieto tikai neliela daļa cilvēku, tāpēc šis noteikti ir paradums, kas jāuzlabo, ja vēlas, lai samazinās risks iegūt zobu bojājumus. Vairumā gadījumu zobu starpas ar birstīti netiek pietiekami labi iztīrītas, tāpēc ir būtiski to izdarīt ar zobu diegu. Zobi jādiego arī bērniem, tas nav paradums tikai priekš pieaugušajiem. 


Ja jūsu ģimenē zobu diegs netiek izmantots, tad ir īstais brīdi uzsākt to darīt. Sākumā tas prasīs piedomāšanu, bet ar laiku jau tā būs ierasta rutīna, ka zobi pēc tīrīšanas tiek arī izdiegoti. Zobu diegs arī ir ļoti ērts, lai atbrīvotos no ēdiena, kas iesprūdis starp zobiem, tāpēc kabatas formāta zobu diegu var turēt somiņā vai automašīnā, lai tas vienmēr būtu pa rokai arī dienas gaitā.


Regulāras vizītes pie zobu higiēnista


Lai regulārās vizītes zobārstniecībā būtu tikai pozitīvas un bez nopietnām manipulācijām, vēl viens būtisks aspekts, kas jāievēro, ir regulāra zobu higiēna. Zobu higiēnistu ieteicams apmeklēt vismaz 1-2 reizes gadā, bet speciālists var nozīmēt arī individuālu grafiku, ja tas nepieciešams.


Zobu higiēna ir tā procedūra, kas nodrošinās, lai grūti pieejamās vietas mutes dobumā būtu tīras no mīkstā un cietā aplikuma. Regulāri veicot higiēnu, ievērojami samazinās iespēja, ka zobi sāk bojāties. Ja higiēna tiek apvienota ar rūpīgu un regulāru zobu kopšanu mājās, tad ir iespējams, ka, veicot profilaktiskās pārbaudes pie zobārsta, dzirdēsiet, ka visi zobi ir veseli un varat nākt uz nākamo pārbaudi pēc pusgada vai gada.


Zobu higiēnists arī novērtē zobu kopējo stāvokli, sniedz rekomendācijas gan par to aprūpi, gan zobu pastas izvēli, gan norāda, ja jau ir redzami bojājumi, kas jālabo. Bērniem zobu higiēnists veic nozīmīgu izglītojošo darbu, kas ir svarīgs, lai viņi veidotu izpratni par mutes veselību un zobu kopšanu. 


Vizīti pie zobu higiēnista vislabāk ieplānot neilgi pirms vizītes pie zobārsta.


Zobu kopšana jau no pirmā piena zoba


Labas zobu veselības pamati noteikti veidojami jau mazotnē. Pareiza un regulāra zobu kopšana jāuzsāk jau no pirmā piena zoba, kas parādījies bērna mutē. Piena zobi ir jātīra tikpat regulāri un cītīgi kā pastāvīgie zobi. Bieži vien vecāki ar to grēko, atstājot piena zobu veselību novārtā. Ja piena zobi ir neveseli, sāp, tos nākas izraut pāragri. Tas var negatīvi atsaukties uz pastāvīgo zobu šķilšanās procesu, arī uz sakodienu un runas attīstību. Tāpat bērnam tā ir nepatīkama psiholoģiska trauma, kas var traucēt veidot pozitīvu attieksmi pret zobu kopšanu un zobārstniecības apmeklēšanu.


Jāņem vērā, ka bērni jau no 2 gadu vecuma vismaz reizi gadā jāved arī pie zobu higiēnista.


Izvēloties pakalpojumu pie speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, zobu higiēna bērniem līdz 18 gadu vecumam ir valsts apmaksāts pakalpojums. 


Jāizvēlas profesionāla un uzticama zobārstniecība


Tāpat būtiska loma zobu veselības jautājumos ir tam, vai ir atrasta sava uzticamā un profesionālā zobārstniecība, uz kuru dodas ar prieku, jo zina, ka tur būs patīkami un kompetenti speciālisti. Vislabāk, ja tā ir viena zobārstniecība, kuru apmeklē visa ģimene, ar kuras speciālistiem esat labi pazīstami, kuriem uzticaties. Jūsu zobārstniecības speciālistu komanda pārzinās jūsu ģimenes locekļu zobu veselību, novēros to ilgtermiņā, tāpēc būs daudz vieglāk plānot vizītes un nepieciešamās manipulācijas.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/47911

16. septembrī, 11:15, Reklāmraksti
Ogrenet

Komentēšanas iespēja šim rakstam ir atslēgta.
 

Ogrenet