Atgriezties pie raksta

Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā spēlēs divi ogrēnieši Foto

15.maijā Rīgā, Juglas vidusskolā, notiks Latvijas Skolu šaha olimpiādes fināls, kurā tiksies visu 5 iesaistīto reģionu finālu spēcīgākie skolu šahisti.

Lielajā finālā izcīnījuši tiesības piedalīties divi ogrēnieši – Ogres 1.vidusskolas 7. klases skolnieks Edmunds Vanags un Jaunogres vidusskolas 4.klases skolnieks Ņikita Goļikovs. 


19.aprīlī Siguldā norisinājās Latvijas Skolu šaha olimpiādes ceturtais reģionu fināls, kura 1.–3.vietu ieguvēji izcīnīja tiesības piedalīties Latvijas finālā. E.Vanags ar sešiem punktiem kļuva par uzvarētāju 5.-9.klašu grupā, bet Ņ. Goļikovs 1.-  4.klašu grupā izcīnīja septiņus punktus un kļuva par absolūtu līderi. 


Vidzemes reģiona turnīrā piedalījās arī Ņikitas jaunākā māsa Arina, kura finālā zaudēja savai pretiniecei un ierindojās 4.vietā. Visi trīs ir Ogres novada Bērnu un jauniešu centra Šaha pulciņa dalībnieki, kuri šo intelektuālo spēli apgūst skolotāja Guntara Odmiņa vadībā.


"Pagājušajā gadā Latvijas Skolu šaha olimpiādē Ņikita ierindojās labāko desmitniekā savā vecuma grupā. Viņš sekmīgi spēlē arī pieaugušo turnīros. Šaha turnīrā "Ogres pavasaris", kas notika 8.aprīlī, no astoņiem iespējamajiem Ņikita izcīnīja četrus punktus. Viņš ir arī viens līderiem handikapa turnīrā, kas norisinās starp pulciņa dalībniekiem," stāsta G.Odmiņš. 


Ogres novada Bērnu un jauniešu centra Šaha pulciņu regulāri apmeklē 12 bērnu un jauniešu. Jaunākajai dalībniecei Kerolainai Teklai Kucinai, PII "Zelta sietiņš" audzēknei, ir tikai seši gadi. 


Uz pulciņu nāk arī brāļi un māsas. Šaha pulciņu apmeklē Smilškalnu ģimenes divi bērni. Mārtiņš Smilškalns mācās Ogres sākumskolas 5d. klasē, bet māsa Elza šīs pašas skolas 1.d klasē.  Arī jaunākā māsa Madara, kurai ir 6 gadi, nākamgad nāks uz pulciņu, atklāj Mārtiņš.


Ar labiem panākumiem darbojas arī brāļi Žukovski – Ogres 1.vidusskolas 9.d klases skolnieks Alekss un šīs pašas skolas 7.a klases skolnieks Tomass. Alekss sāka spēlēt šahu  pirms diviem gadiem, bet pulciņu apmeklē pirmo gadu. Alekss, kam ir 3.pieaugušo sporta klase, turnīrā "Ogres pavasaris" uzvarēja divus 2.sporta klases un vienu pretinieku, kam ir 1.sporta klase. Abus jauniešus šaha spēlei pievērsusi mamma. "Šahs palīdz attīstīt loģisko domāšanu un izplānot vairākus gājienus uz priekšu. Arī matemātikā man ir labas sekmes," atklāj Alekss. Arī Tomass atzīst, ka šahs ir interesanta nodarbošanās, un iesaka to spēlēt arī citiem jauniešiem.


"Nevienam no pulciņa dalībniekiem nav problēmu ar matemātiku. Viņi ir labāko skaitā arī matemātikas olimpiādēs. Trenējoties un spēlējot turnīros, šahisti ir pieraduši pie ilgstošas slodzes. Šis rūdījums palīdz eksāmenos un citos atbildīgos pasākumos," atzīst G.Odmiņš.


Spilgts piemērs par šaha pozitīvo ietekmi uz sekmēm mācībās ir Arina, kurai ir tikai 9 gadi, bet viņa jau ir 4.klases skolniece. 3.klasi meitene pabeidza kā eksterns, un tagad mācās vienā klasē ar brāli, kuram ir 11 gadu. Kā atklāj jauno šahistu vecmāmiņa, visa ģimene aizrāvusies ar šo spēli – arī vecāki un vecvecāki. Arina nodarbojas arī ar peldēšanu, bet Ņikita – ar handbolu, jo vecāki uzskata, ka bērniem jābūt vispusīgi attīstītiem un arī fiziski spēcīgiem. Arī G.Odmiņš atbalsta un aicina pulciņa dalībniekus paralēli šaham pievērsties fiziskiem sporta veidiem. Šaha pulciņa nodarbību laikā obligāta ir 10 minūšu pauze, kuras laikā labvēlīgos laika apstākļos bērni dodas ārā un nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā.


Šaha pulciņa nodarbības notiek ceturtdienās no plkst.16.30 Ogres novada Bērnu un jauniešu centrā. Pulciņa dalībnieki apgūst šaha teoriju, sacenšas savā starpā (šobrīd pulciņa ietvaros notiek handikapa turnīrs), piedalās turnīros Ogrē un Latvijā. G.Odmiņš pauž prieku, ka liels palīgs šaha spēles apgūšanā skolēniem un ikvienam interesentam ir igauņu šaha lielmeistara Jāna Elvesta mācību grāmata un darba burtnīca, kas izdota 2010.gadā un tagad tulkota arī latviešu valodā. Līdz šim šaha spēles teorija bija jāapgūst no vairāk nekā 50 gadu veciem mācību līdzekļiem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/sports/41409

2018. gada 1. maijā, 09:12, Sports
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Ogrēnieši • 2018. gada 1. maijā, 22:19
Malači!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet