1. Izveidojiet budžetu un ievērojiet to!
Budžeta sastādīšana ir labas finanšu pārvaldības pamats. Tas palīdz jums izprast jūsu ienākumus, izdevumus un to, kur nonāk jūsu nauda. Sāciet ar ikmēneša izdevumu sarakstu, ieskaitot fiksētās izmaksas, piemēram, īres vai kredīta maksājumus, komunālos pakalpojumus un apdrošināšanu. Pēc tam novērtējiet savus pārējos tēriņus, piemēram, izklaidi, pusdienas ārpus mājas un izdevumus par pārtiku un sadzīves precēm.
Pēc tam salīdziniet savus izdevumus ar ikmēneša neto ienākumiem. Vai jūs tērējat vairāk nekā nopelnāt? Ja tā, nosakiet, kur izmaskas varat samazināt, lai ietaupītu naudu. Ikdienas izdevumu izsekošana sniedz skaidru izpratni par jūsu tēriņu paradumiem un to, kur nonāk jūsu nauda, lai jūs varētu pieņemt apzinātus lēmumus par to, kādi izdevumi ir nepieciešami un bez kuriem jūs varat iztikt.
Lai ievērotu savu budžetu, ir svarīgi ievērot finanšu disciplīnu. Palutiniet sevi par budžeta ievērošanu, ieguldot pāri palikušo naudu "ārkārtas situāciju" fondā vai izmantojot to, lai nomaksātu kādu parādu. Atrodiet radošus veidus, kā saglabāt motivāciju!
2. Uzstādiet gudrus mērķus!
Veidojiet savas attiecības ar naudu, uzstādot konkrētus finanšu mērķus. Bez skaidriem mērķiem ir viegli pazaudēt savu ilgtermiņa finansiālo labklājību. Īstermiņa, vidēja termiņa un ilgtermiņa mērķi nodrošina stabilitāti.
Īstermiņa mērķi var ietvert "ārkārtas situāciju" fonda izveidi vai fondu, piemēram, jaunam datoram. Vidēja termiņa mērķi varētu ietvert sapņu atvaļinājumu vai automašīnas iegādi. Ilgtermiņa mērķi var ietvert mājas iegādi vai pensijas fonda palielināšanu.
Izveidojiet vīziju par savu finansiālo nākotni, lai padarītu savus mērķus taustāmākus un sasniedzamākus! Padomājiet par to, kur vēlaties būt pēc pusotra vai 10 gadiem, un pierakstiet savus mērķus. Izveidojiet uzskatāmu sarakstu vai plānu ar attēliem, kas atspoguļo jūsu finansiālās vēlmes, piemēram, sapņu atvaļinājumu, jaunu virtuves iekārtu.
Padariet savus mērķus izmērāmus, sadalot tos īstenojamās darbībās. Piemēram, ja jūsu mērķis ir ietaupīt mājas pirmajai iemaksai, nosakiet, cik daudz jums ir nepieciešams ietaupīt katru mēnesi, un nosakiet stratēģijas, lai palielinātu ietaupījumus. Tāpat varat mēģināt piešķirt saviem mērķiem laika grafikus. Un pēc tam neaizmirstiem nosvinēt savus sasniegumus!
3. Izvairieties no impulsīviem tēriņiem!
Impulsīva iepirkšanās var izjaukt jūsu finansiālo stabilitāti, un tas ir ieradums, kas jāmaina. Mazie, neplānotie pirkumi ātri vien kopā izveido lielu summu un izsit no sliedēm jūsu budžetu. Izstrādājiet disciplinētas iepirkšanās stratēģijas un izvairieties no iekrišanas impulsīvu pirkumu slazdā!
Sāciet ar iepirkumu saraksta izveidošanu pirms ieiešanas jebkurā veikalā. Pieturieties pie sava saraksta un izvairieties no vilinošiem piedāvājumiem, kas jums, iespējams, tajā brīdī nemaz nav nepieciešami. Atstājiet savu kredītkarti mājās un, dodoties iepirkties, ņemiet līdzi tikai skaidru naudu. Tādā veidā jūs nopirksiet tikai to, ko esat paredzējis.
Ja apsverat nozīmīgu pirkumu, kārtīgi to izvērtējiet. Dodiet sev laiku, lai novērtētu, vai prece ir vēlme vai nepieciešamība. Šis pārdomu periods ļauj pieņemt racionālāku lēmumu un izvairīties no nožēlas.
Visbeidzot, iekļaujiet savā budžetā summu izklaidei. Nosakiet konkrētu summu, kas paredzēta dzīves prieku baudīšanai.
4. Automatizējiet savus ietaupījumus!
Taupi naudu – to bieži vien ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt. Tomēr uzkrājumu automatizēšana var padarīt procesu vieglāku. Izturieties pret saviem ietaupījumiem kā pret ikmēneša rēķiniem. Iestatiet automatizētus noguldījumus no savas algas uz krājkontu. Tādējādi šis ieradums kļūs par regulāru jūsu finanšu rutīnas sastāvdaļu. Apsveriet iespēju atvērt krājkontu ar augstu procentu likmi, lai maksimāli palielinātu savu uzkrājumu pieaugumu.
Atcerieties, ka ietaupījumi ir būtiska finansiālas labklājības sastāvdaļa. Automatizējot savus ietaupījumus, ir vieglāk noturēties uz pareizā ceļa un sasniegt savus finanšu mērķus.
5. Aprēķiniet sava laika izmaksas
Izpratne par sava laika vērtību var būt spēcīgs stimuls, lai pieņemtu pārdomātus finanšu lēmumus. Aprēķiniet laiku, ko pavadāt, pelnot naudu, kas jums ir, un novērtējiet, vai pirkums ir tā vērts.
Neatkarīgi no tā, vai saņemat algu, strādājat par ārštata darbinieku vai jums pieder uzņēmums, stundas likmes apzināšana sniedz vērtīgu ieskatu pirkuma patiesajās izmaksās. Pajautājiet sev: "Cik stundu man ir jāstrādā, lai es šo varētu atļauties?" Tas var palīdzēt jums noteikt prioritātes un veikt apzinātāku izvēli. Iespējams, ka daži pirkumi nav jūsu darba stundu vērti.
6. Izglītojieties finanšu jautājumos!
Jūsu finanšu pratības uzlabošana ir galvenais, lai mainītu jūsu attiecības ar naudu. Izglītojieties par personīgo finanšu tēmām, lai pieņemtu pārdomātus lēmumus un kontrolētu savu finansiālo labklājību. Varat pamēģināt, piemēram, apmeklēt kursus, klausīties raidierakstus un skatīties izglītojošus videoklipus vai doties uz tikšanos ar finanšu konsultantu. Meklējiet uzticamus avotus, kas sniedz precīzu un praktisku informāciju!
Paplašinot zināšanas par personīgajām finansēm, jūs iegūsiet pārliecību un prasmes, kas nepieciešamas, lai orientētos šajā sarežģītajā jomā. Šīs zināšanas dos jums iespēju veikt pārdomātas izvēles, izvirzīt reālus mērķus un veidot drošu finansiālo nākotni.