Pirmdiena, 22.04.2024 16:01
Armanda, Armands
Sestdiena, 16. jūlijs, 2022 08:23

Apmācībās Meņģelē tiekas jaunieši no Ukrainas un Latvijas

ogrenet.lv
Apmācībās Meņģelē tiekas jaunieši no Ukrainas un Latvijas
Sestdiena, 16. jūlijs, 2022 08:23

Apmācībās Meņģelē tiekas jaunieši no Ukrainas un Latvijas

ogrenet.lv

No 6. līdz 10. jūlijam Meņģelē notika jauniešu neformālās izglītības apmācības “Ciemos pie Dullās Dauka”, kas īstenotas projekta “kulTŪRE” ietvaros. Šis apmācības bija brīnišķīga iespēja 26 Latvijas un Ukraiņu jauniešiem nepazaudēt savu Dullo Dauku, bet tiekties izzināt sevi un apkārtni.

Ogres novada Meņģeles pagastā dzimis un bērnības gaitas pavadījis stāsta par zinātkāro zēnu Dullo Dauku autors – rakstnieks Sudrabu Edžus. Dullajam Daukam ir nerimstošā vēlme izzināt - kas ir aiz horizonta un vai zeme ir apaļa? Dullais Dauka šajās apmācībās tika akcentēts tādēļ, ka mēs ticam, ka katrā jaunietī ir paslēpies Dullais Dauka, kas
vēlas izzināt, būt pieņemts, lai cik atšķirīgs nebūtu. Savukārt kopējā projekta mērķa sasniegšanai tika izmantot atslēgas vārds - kultūra gan kā metode, gan vide/telpa/vieta, gan kā darbība (ceļojums/tūre), gan simboliskā nozīmē, t.sk. jaunieši kā kultūras daļa, kas apzīmē atsevišķu indivīdu, grupu un sabiedrību kopumā.


Kopējais projekta virsmērķis ir veicināt jauniešu no Ukrainas ar ierobežotām iespējām (bēgļu/migrantu) iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, īpaši vietējā kopienā Ogres novadā, veicināt kultūras dažādību izpratni, toleranci un iecietību un sekmētu jauniešu aktīvo līdzdalību.


Projekta pirmā diena tika organizēta, lai jauniešiem būtu iespēja iepazīt vienam otru, notika saliedēšanās un komandas veidošanas aktivitātes, kā arī strādāja darba grupās, meklējot kopīgo un atšķirīgo latviešu un ukraiņu kultūrā. Bet dienas noslēgumā kultūras vakars, kurā jaunieši no Latvijas stāstīja teiku par Zvanu ezeru Meņģelē, izrādīja latviešu tradicionālo apģērbu, bet ukraiņu jaunieši bija sagatavojuši krustvārdu mīklu. Jaunieši arī izmēģināja viens otra kultūras tradicionālos deju soļus un uzkodas. Otrajā dienā jaunieši devās āra dzīves aktivitātēs. Kopumā tika veikts pārgājiens vairāk kā 11km, pa ceļam apskatot S.Edžus memoriālo māju, Meņģeles baznīcu (pat klausoties ērģeļu skanējumā), skatu platformu, bet viss finalizējās ar pikniku pie ugunskura. Dienas otrajā daļā bija laivu izbrauciens pa Ogres upi, kurā jaunieši par spīti daudzajiem krāču izaicinājumiem veica 10km. Trešajā un ceturtajā dienā jauniešiem tika organizētas dažādas radošās darbnīcas: māla, šūšanas, deju un mūzikas, kas ceturtajā dienā tika izrādīts noslēguma pasākumā. Kā apmācību izvērtēšanā piektajā apmācību dienā atzina jaunieši, tad šī ir bijusi lieliska piedzīvojumu pilna nedēļa, kurā gan iegūtas jaunas zināšanas, gan uzlabotas valodu prasmes un bijusi arī iespēja kopā izklaidēties un lietderīgi pavadīt brīvo laiku. Atvadoties valdīja gan asaras, gan jautājumi, vai nākamajā gadā vēl tiks organizētas? Noslēgumā jaunieši devās uz skatu torni un kā Dullās Daukas apskatīja horizontu. Projektu īsteno jaunatnes organizācija “Move up” sadarbībā ar vietējo biedrība “MĒS attīstībai”, kas darbojas Ogres novada Meņģeles pagastā.


Apmācību izdošanas sekmēja arī iesaistītās puses, tāpēc organizatori saka milzīgu paldies Ogres novada pašvaldībai, Meņģeles pagasta pārvaldei un tās iestādēm un īpaši pārvaldes vadītājai Vijai Kauliņai, tautas nama vadītājai Ilze Jankunai, visai komunālajai daļai, skolas vadītājai Olitai Rudzītei, pavārei Aelitai Partika, duetam Mediante, zīmolam Gail (Ingai Bērentei) un biedrbai “Labizjuta”.


Projekta ietvaros plānots vēl īstenot dažas aktivitātes, caur kurām tiks attīstītas ne tikai jauniešu, bet sabiedrības kopumā attieksmes, zināšanas un prasmes iekļauties un tikt iekļautiem vietējā kopienā, līdzdarboties. Kā nākamā aktivitāte tiks īstenota - labo darbu hakatons un labo darbu realizēšanu, kā arī rudenī ceļojošā izstāde Ogres novada
pagastos.


“Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2022.-2024. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros”.

Informāciju sagatavoja, Agnese Jankuna.