Svētdiena, 16.06.2024 22:11
Justīne, Juta
Trešdiena, 31. janvāris, 2024 13:43

Dzimtsarakstu nodaļa darbinieces ir klāt svarīgākajos cilvēka dzīves brīžos

Ogresnovads.lv
Dzimtsarakstu nodaļa darbinieces ir klāt svarīgākajos cilvēka dzīves brīžos
Trešdiena, 31. janvāris, 2024 13:43

Dzimtsarakstu nodaļa darbinieces ir klāt svarīgākajos cilvēka dzīves brīžos

Ogresnovads.lv

Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļa kopš 2021. gada augusta atrodas Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) jaunajā ēkā Brīvības ielā 35 (2. stāvā) – ar modernu laulību zāli un ērtām darba telpām nodaļas darbiniecēm – vadītājai Vita Leimanei un viņas vietniecēm Ligitai Jansonei un Valentīnai Kābelei.

Dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumi, tostarp laulību reģistrācija, tiek nodrošināti arī Lielvārdē, Raiņa ielā 11A – tur strādā nodaļas vadītājas vietniece Guna Baiko.

Nemeklējiet mūs citur!

Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja V. Leimane: “Lai gan pagājis jau krietns laika sprīdis, kopš Dzimtsarakstu nodaļa pārcēlusies uz jaunajām telpām, joprojām regulāri kāds mūs meklē novada pašvaldības administrācijas ēkā Brīvības ielā 33. Vēlos atgādināt, ka jaunajās telpās atrodas ne tikai laulību reģistrācijas zāle, bet arī mūsu darba telpas, kur reģistrējam bērna dzimšanu un izsniedzam dzimšanas apliecības, reģistrējam cilvēka aiziešanu aizsaulē, pieņemam pieteikumus laulību reģistrācijai un sniedzam citus normatīvajos aktos noteiktos pakalpojumus. Esam klāt svarīgākajos cilvēka dzīves brīžos.”

Laulības reģistrācijas vietas izvēle katra pāra ziņā

Kuras pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļā noslēgt savu laulību, ir katra pāra brīva izvēle – neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. To nosaka spēkā esošie normatīvie akti.

2023. gadā Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 456 laulības. Sava novada nodaļu šajā dzīves svarīgajā brīdī pērn izvēlējās 266 pāri, savukārt 190 pāri bija no citām pašvaldībām.

“Ogres Centrālā bibliotēkas jaunā ēka ir slavena, un arī laulību zāle šajā ēkā nav mazāk populāra – ir daudz gribētāju no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem laulības ostā doties tieši Ogrē. Kādam pārim šāda izvēle pēc draugu un paziņu ieteikuma, kāds jau pabijis šeit, piedaloties viesa statusā kāda cita pāra laulības ceremonijā; daudzi savu izvēli pamato ar mūsu laulības zāli, kas esot vienīgā Latvijā ar skatu uz dabu. Interese par mums nav mazinājusies,” atklāj V. Leimane.

Laulība var tikt noslēgta ne tikai Dzimtsarakstu nodaļas telpās, bet arī ārpus tām. Saskaņā ar Civillikumu pēc personu lūguma dzimtsarakstu nodaļas amatpersona var reģistrēt laulību citā piemērotā vietā, ja personas, kuras vēlas noslēgt laulību, nodrošina laulības reģistrācijai piemērotus vai atbilstošus apstākļus. Pērn 24 pāri par savas laulības reģistrācijas vietu bija izvēlējušies viesu namus, zemnieku saimniecības vai atsevišķus privātīpašumus. Savukārt baznīcā salaulājās 29 pāri.

Dzimtsarakstu nodaļa pērn saņēmusi 139 paziņojumus par laulības šķiršanu.

Dažāds gadagājums, dažāda pieredze, dažādas pilsonības

Jaunlaulātie ir dažāda gadagājuma ļaudis. 2023. gadā vienam līgavainim bija 79 gadi, bet kādai līgavai – 75 gadi, savukārt jaunākā līgava bija tikko sasniegusi 16 gadu vecumu un laulības reģistrācijai bija nepieciešama vecāku atļauja. Visi līgavaiņi gan bija sasnieguši pilngadības slieksni – jaunāks par 18 gadiem nebija neviens.

Laulībā cilvēki dodas ar dažādu pieredzes bagāžu. Pērn viens līgavainis to darīja pat sesto reizi, savukārt trīs pāri savu laulību savstarpēji reģistrēja atkārtoti.

2023. gadā Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļā laulības pārsvarā reģistrēja Latvijas pilsoņi, taču 23 gadījumos līgavainis vai līgava bija citas valsts pilsoņi, pārstāvot gan ģeogrāfiski tuvas valstis – Krieviju, Ukrainu, Lietuvu, Igauniju, Baltkrieviju, gan tālas zemes – Ēģipti, Indiju, Taizemi, Jaunzēlandi, Kolumbiju, Lielbritāniju, Īriju.

“Laulību reģistrācijas ceremonija visos gadījumos notiek latviešu valodā, par tulkošanu līgavai vai līgavainim saprotamā valodā jāgādā pašam pārim, un tas arī tiek darīts,” skaidro V. Leimane.

Demogrāfiskā situācija nav spoža

2023. gadā Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 437 jaundzimušie (salīdzinājumam: 2021. gadā – 512; 2022. gadā – 487), 400 no viņiem dzīvesvieta ir deklarēta Ogres novadā.

Pērn reģistrēto jaundzimušo sadalījums pa  novada pilsētām un pagastiem ir šāds: Ogrē 163, Ikšķilē 51, Tīnūžu pagastā 24, Lielvārdē un Lielvārdes pagastā 50, Ķegumā 15, Ogresgala pagastā 22, Madlienas pagastā 12, Birzgales pagastā 10, Jumpravas, Ķeipenes, Lauberes, Lēdmanes, Rembates, Suntažu un Tomes pagastā – katrā 6, Taurupes pagastā 5, Meņģeles pagastā 4, Krapes pagastā 2, neviens jaundzimušais nav reģistrēts Mazozolu pagastā.

Kā pirmie bērni ģimenē pērn reģistrēti 145 jaundzimušie, kā otrie – 144, trešie – 74, ceturtie – 23, piektie – 11. Viens jaundzimušais reģistrēts kā astotais bērns ģimenē un viens kā devītais bērns ģimenē.  Divās ģimenēs pērn piedzimuši dvīnīši.

Dzimtsarakstu nodaļā pagājušajā gadā sastādīti 740 miršanas reģistri.

Vārdu izvēlē plašs vecāku domu lidojums

Kādu vārdu vecāki iedod, bērniņam ienākot šajā pasaulē, ar tādu visu mūžu jādzīvo. Pērn populārākais vārds meitenēm bija Emma – tas dots 10 jaundzimušajām, tad seko Emīlija un Amēlija – šādi vārdi doti 8 meitenēm, Dārta – 7 meitenēm, Marta, Nora – 6 meitenēm, Katrīna, Anna – 5 meitenēm. Jaundzimušo meiteņu vecāki savām meitām devuši arī šādus vārdus: Melānija, Krista, Beatrise, Klinta, Suzanna, Luīze, Eimija, Elli, Meja, Leonete, Arnika, Ieva, Aurēlija, Sabīne, Marianna, Sahema, Monta, Rūbija, Arsele, Letija, Savanna, Dajana, Ulvita, Ezeme, Devbija, Enne, Laira un Anneke. 23 meitenītēm vecāki devuši dubultvārdus.

Savukārt zēnu saimi papildinājuši 9 Jēkabi, 8 Oliveri, 6 Dominiki, 5 Adriani, 4 Aleksi, Markusi, Kurti, Gustavi, Renāri, Emīli, Lūkasi, Ernesti un Krišjāņi, 3 Jāņi, kā arī Teo, Harijs, Elists, Emilians, Gabriels, Aldis, Pauls, Andžels, Kristens, Mikus, Tailers, Bernhards, Niklāvs, Edvīns, Helvijs, Tomass, Vilhelms, Robins, Sebastians, Krists, Marko, Ritvars, Pēteris, Ēriks, Kadīrs Abdulahamīds, Edvards, Armīns, Daniels, Kirils, Henriks, Džeisons, Kalvins, Ardis, Noa, Harvijs, Bredlijs un Bjorns. Dubultvārdi doti 16 zēniem.

Novada iedzīvotājiem Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja un viņas kolēģes 2024. gadā vēl labu veselību, mīlestību, saticību katrā ģimenē, daudz pozitīvu emociju un, protams, mieru mūsu pašu zemītē un visā pasaulē! Lai labais vairo labo!